
Két év alatt 15-ször ugrasztotta a kormány a KEHI-t, de hogy kire és miért, nem derült ki
A Diákhitel Központról szóló anyagot addig dugdosták a fiókban, amíg az egykori igazságügyi miniszter férje ellenzéki színre nem lépett.
A tavaszi országgyűlési választásokon induló jelöltek számára a központi költségvetés fejenként egymillió forintos támogatást biztosított, amelyről a jogszabály szerint szigorúan el kellett számolniuk a Magyar Államkincstár felé. Mivel a sajtó a közpénzre utazó kamupártoktól és kamujelöltektől volt hangos, kíváncsiak voltunk az Államkincstárnak benyújtott elszámolásokra: azt akartuk hogy nyilvános legyen melyik jelölt mire költötte a kampányához nyújtott állami támogatást.
A kincstár az adatigénylés teljesítését a Lex Átlátszóra hivatkozva tagadta meg, mivel szerinte az ellenőrzésre csak ő maga és az Állami Számvevőszék jogosult, a nyilvánosság egyébként sem tudná szakszerűen megítélni, hogy a jelöltek elszámolása helyes volt-e.
Mi viszont úgy gondoljuk, hogy az igenis a teljes nyilvánosságra tartozik, mire költötték a jelöltek az adófizetők pénzét. Az ellenőrzés egyébként sem lehet az állami szervek monopóliuma, a társadalomnak joga van ahhoz, hogy a közpénzek felhasználását maga is nyomon kövesse. A kamujelöltek kamuelszámolásait egyébként sem tudja egy hivatalnok a budapesti irodájában ülve teljeskörűen elvégezni, hiszen a papírokból nem mindig ítélhető meg, hogy az országban mindenfelé induló jelöltek tényleges szolgáltatásokat vettek-e igénybe vagy sem.
A Fővárosi Törvényszék a Transparency hasonló pere után nekünk is nagyrészt igazat adott: elsőfokon, nem jogerősen az elszámolások nagy részének kiadására kötelezte az Államkincstárt. Ha jogerőre emelkedik az ítélet és megkapjuk az elszámolásokat, azokat települések szerinti bontásban fogjuk közzétenni, hogy bárki egyszerűen rákereshessen az ő választókerületében induló jelöltek elszámolásaira, kiszúrhassa belőlük a törvénysértő pénzfelhasználásokat. Az esetleges jogsértések feltárásában számítunk majd olvasóink meglátásaira.
A keresetlevelet letöltheti itt. (PDF)
Az Államkincstár ellenkérelmét letöltheti itt. (PDF)
Az elsőfokú ítéletet letöltheti itt. (PDF)
Átvilágítjuk a kamupártokat: első fokon nyilvánosak a kampányelszámolások from atlatszo.hu on Vimeo.
Független ember vagy?
Ha lesz 4 ezer független támogatója az Átlátszónak, akkor nincs az a lázárjános, aki el tudna minket hallgattatni. Legyél egy a 4 ezerből, és változtasd meg Magyarországot! Tudnivalók itt!
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
A Diákhitel Központról szóló anyagot addig dugdosták a fiókban, amíg az egykori igazságügyi miniszter férje ellenzéki színre nem lépett.
A MÁV FKG Kft. nem volt hajlandó elárulni, hogy milyen munkálatokat végzett neki a ZELE-BAU Kft. közel 1 milliárd forintért.
Több mint 2 évig pereskedtünk az állammal, hogy megtudjuk, mennyibe került az adófizetőknek a miniszterelnök kedvenc újságjának megvásárlása.
Vagy nagyon szeretik a lovassportot, vagy valami egészen más van a háttérben.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!