orosz-ukrán háború

Szlovákia ugyanúgy szállít áramot Ukrajnába, mint a Barátság leállása előtt

Az Entso-e adatain pontosan követni lehet, hogyan vesz Ukrajna áramot a környező országok felől. A Barátság kőolajvezeték leállása kapcsán Robert Fico szlovák elnök elvileg 2026. február 23-án leállíttatta az áramszállítást a háború sújtotta országba, de az adatok mást mutatnak. Az Ukrajnába irányuló magyar és a szlovák áramexport minimálisan csökkent ugyan, de a lengyel és a román nőtt.

„Amennyiben Vologyimir Zelenszkij ukrán elnök nem teszi lehetővé, hogy a Barátság kőolajvezetéken Szlovákiába érkező orosz kőolaj szállítása újra induljon, a szlovák miniszterelnök azt fogja kérni a szlovákiai villamos áram szállító cégektől, hogy állítsák le az Ukrajnába irányuló áramexportot – jelentette be Robert Fico 2026. február 21-én a közösségi médiában közzétett bejegyzésében.

Az MTI-hírben már akkor az is szerepelt, hogy úgynevezett „vészhelyzeti” áramszállításról van szó, de a kormánymédia nem fejtette ki, mit is jelent ez a szállításokban. Nem véletlenül, az origo.hu a napokban is azt írta, hogy „Szlovákia nem ad több áramot Ukrajnának”, ami ugye arra utal a címben, hogy bizony, az orosz agresszió sújtotta országba bajba kerülhet. Pedig ez nagyon nincs így.

Korábban is írtunk már az ukrán áramszállításokról: 2025 nyarán bemutattuk, hogy „az oroszok az elmúlt években folyamatosan támadták az ukrán energetikai infrastruktúrát, északi szomszédunk áramszünetektől szenvedett. Az áramtermelés 2025 nyarára olyannyira helyreállt, hogy [Ukrajna] exportál is. Egyik kiemelt partnere pedig Magyarország lett. Így a magyarok pénze tényleg Ukrajnába mehet – hiszen a piaci logika ezt diktálja.”

Akkor egy olvasónk megjegyezte, hogy „Az Entso-e Transparency oldal megváltozott, ott most figyelni kell nagyon. És nem a »physical flow«, hanem a »final commercial schedule« részt kell figyelni”.

A hivatkozott oldal a Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányítók Európai Hálózata, ahol nyomon lehet követni az áramszállításokat. Mi is ezt tettük. Az ottani adatok alapján így alakult Ukrajna áramimportja az elmúlt időszakban.

Február elején átlagosan 2000 MW áramot importáltak az ukránok, ennek közel felét Magyarországról, 18 százalékát Szlovákiából. Fico február 21-i bejelentése után a szlovák export 16,5 százalékra csökkent, míg a magyar 45 százalékra. De Ukrajna így sem maradt áram nélkül. Ugyanis a román és a lengyel export megnőtt, ráadásul az időjárás enyhülésével az ukrán importigény is csökkent.

Ukrenergo: semmilyen hatása nincs a vészhelyzeti szállítás leállításának

„A Szlovákiából érkező vészhelyzeti áramellátás valószínűsíthető megszűnése semmilyen hatással nem lesz az ukrán egységes energiarendszer helyzetére. Ukrajna legutóbb több mint egy hónapja kért vészhelyzeti segítséget Szlovákiától, és az is nagyon korlátozott mértékben. Általában véve a szlovákiai irányból érkező vészhelyzeti segítség elég ritkán érkezett az ukrán egységes energiarendszerbe. Rövid ideig tartó ellátásról van szó. A szlovák rendszerüzemeltető, a SEPS társaság által az UkrEnergo-nak küldött hivatalos dokumentumok a kölcsönös vészhelyzeti segítségnyújtásról szóló szerződés egyoldalú felmondásáról egyelőre nem érkeztek.

Felhívjuk a figyelmet arra, hogy az ukrán és szlovák villamosenergia-átviteli rendszer üzemeltetői – az UkrEnergo és a SEPS – teljes jogú tagjai az ENTSO-E-nek. A közöttük fennálló kapcsolatoknak teljes mértékben meg kell felelniük a szervezet tevékenységére vonatkozó szabályoknak.

Jelenleg az UkrEnergo és a SEPS között megállapodás van érvényben az Ukrajna és Szlovákia közötti villamosenergia-átviteli rendszerhez/rendszerből történő sürgősségi segítségnyújtásról. Ezenkívül az UkrEnergo 2026. február 23-án levelet kapott a szlovák átviteli rendszer üzemeltetőjétől a hatályos vészhelyzeti segítségnyújtási szerződés fizetési feltételeinek felülvizsgálatáról. A szlovák fél javaslatának elemzése a lehető legrövidebb időn belül megtörténik.

Jelenleg nem áll fenn semmilyen korlátozás a Szlovákiából történő kereskedelmi villamosenergia-importra vonatkozóan. Az államközi átviteli kapacitás elosztása az aukciók eredményeinek megfelelően történik” – közölte az ukrán energiaellátásért felelős NPC Ukrenergo vállalat a Telegram-csatornáján.

Segesvári Csaba

Adatvizualizáció: Szabó Krisztián. Címlapkép: Átlátszó-montázs

Megosztás

Nélküled nincsenek sztorik.

  • Bankkártya
  • Átutalás
  • PayPal
  • 1%
  • Így is támogathatsz

Támogasd a munkánkat bankkártyás fizetéssel! Köszönjük.

5 000 Ft 10 000 Ft 20 000 Ft Egyedi összeg

Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!

  • Belföld
  • Külföld

Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank

Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.

IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB

Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)

Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal-adománnyal! Köszönjük.

Támogatom PayPal-adománnyal

Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42

1% TÁMOGATÁS
  • ikon ikon

    Viselj Átlátszós pólót!

    Támogasd a munkánkat 10 ezer forint adománnyal, mi pedig megajándékozunk egy pólóval. Katt a részletekért.

  • ikon ikon

    Üvegvisszaváltással

    Támogasd a munkánkat palackvisszaváltással, kattints az üvegvisszaváltós oldalra, mentsd el a kódunkat, és használd azt a Repontoknál!

  • ikon ikon

    Bankkártyával az AdjukÖssze.hu oldalon

    Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.

  • ikon ikon

    Postai befizetéssel

    Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.

  • ikon ikon

    Havi előfizetés a Patreonon

    Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.

  • ikon ikon

    Benevity rendszerén keresztül

    Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.

  • ikon ikon

    SZJA 1% felajánlásával

    Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42