
Autónként ötször annyi vizet használ majd a BYD-gyár, mint a kecskeméti Mercedes
A kínai gyártó szegedi üzemének évi 1,8 millió köbméter lesz a vízfelhasználása, a német cég autógyára viszont csak évi 207 ezer köbmétert fogyaszt.
A Komlói Járásbíróság első fokon felmentette a rágalmazás vétsége alól Hadházy Ákost, akit Kisvaszar polgármestere perelt be. Kovács Mónika azért indított magánvádas eljárást, mert úgy érezte, az országgyűlési képviselő becsületsértő kijelentéseket tett róla a nagy nyilvánosság előtt, például kiskirálynak nevezte, és arra célzott, hogy visszaéléseket követett el uniós forrásokból fedezett projektek kapcsán. A bíróság szerint azonban a politikus nagy nyilvánosságot érintő közügyekről számolt be, és amit mondott, az vélemény volt, nem tényállítás. A polgármester fellebbezett az ítélet ellen.
A „Parlament aranyozott falai helyett” egy kis baranyai faluban, Kisvaszaron tett „alternatív esküt” 2022-ben Hadházy Ákos. A független országgyűlési képviselő a döntését többek között azzal indokolta, hogy a község egy „különösen fontos és jelképes helyszín”. Mint írta: „itt néhány roma honfitársunk arcát és nevét vállalva beszélt arról, hogyan csalta el az önkormányzat a megsegítésükre, felemelésükre kapott százmilliókat. Ezután pedig folyamatos retorziók érik őket a helyi hatalom részéről. A jelenlétemmel szeretném üzenni, hogy nem hagyhatjuk magukra azokat, akik kiállnak a hatalom ellen.”
A történet előzményei: egy kisvaszari roma család 2021-ben azzal kereste fel a parlamenti képviselőt, hogy szerintük a szegregátumban élők felzárkóztatására nyert uniós pénzeket a falu vezetése nem úgy költötte el, ahogy kellett volna, így például az ő házukat sem újították fel az ígéretek szerint. A képviselő ezt követően többször járt a helyszínen és beszámolt arról, mit meséltek neki a programban részt vevő helyiek, valamint arról is, hogy ő maga mit tapasztalt.
Így többek között elhangzott, hogy:
Hadházy Ákos arról is írt, hogy miután néhányan felszólaltak a faluvezetés ellen, a polgármester nyomás alá helyezte őket (pl. kihívta rájuk a rendőrséget a pandémia alatt), illetve bizonyos támogatásban (krumpliosztás) nem részesítette őket.
A képviselő azt mondta, „a romák támogatására szánt EU-s források szervezett és intézményesített ellopása nem szűnt meg, csak átalakult”, és a vélt visszaélések miatt feljelentést tett csalás és hamis magánokirat felhasználásának bűncselekménye miatt. A nyomozást a NAV Dél-dunántúli Bűnügyi Igazgatósága 2021. augusztus 17-én el is rendelte.
Azonban nem ő volt az egyetlen, aki jogi útra terelte az ügyet.
Hadházy Ákos és Kovács Mónika. Fotó: korrupcioinfo.hu
Kisvaszar polgármestere, Kovács Mónika (aki 2002 óta vezeti a falut), 2022 májusában feljelentette Hadházyt közösség elleni uszításért, mert szerinte a politikus nyilatkozatai akár erőszakhoz vezető feszültséget kelthetnek a község roma és nem roma lakói között.
Ahogy arról a Szabad Európa korábban beszámolt, az ügyészség ezt nem látta megalapozottnak, azt viszont igen, hogy Hadházy esetleg rágalmazást követhetett el. A rágalmazás viszont nem közvádas bűncselekmény, így a polgármesternek magánvádas pert kellett indítania. Meg is tette.
Miután a parlament felfüggesztette a képviselő mentelmi jogát, megkezdődhetett a per a Komlói Járásbíróságon. Lapunk a helyszínen követte végig a tárgyalást, amelyben nemrég született ítélet.
Kovács Mónika a per során végig hangsúlyozta, a politikus állításai nem felelnek meg a valóságnak: ők tisztességesen jártak el a teljes program során. Ezt bizonyítandó több dokumentumot is benyújtott a bíróságnak, amelyek arról szóltak, hogy a hatóságok semmilyen szabálytalanságot nem találtak.
Azt is elmondta, hogy szerinte senkit nem ért a faluban atrocitás amiatt, hogy nyilvánosan vállalta a véleményét. Ezzel szemben ő
a képviselő beszámolói után számtalan durva támadást kapott,
romlott a korábbi pozitív megítélése (ezt az egyik tanú, egy rendőr is állította), és többen megfenyegették őt és a családját is – főként idegenek.
Hangsúlyozta, hogy a megaláztatást a mai napig nem tudta feldolgozni, a rágalmazási hadjárat tönkretette az életét, az egészsége is megromlott.
Vártuk, de nem jött el…
Posted by Kisvaszar Község Önkormányzat on Friday 14 May 2021
Kovács Mónika meghívta Hadházy Ákost Kisvaszarra
A lopás emlegetésén túl a polgármester főként az ilyen és ehhez hasonló kijelentések miatt érezhette úgy, hogy a becsületébe gázoltak: „Nem véletlen, hogy ebben a faluban is 86%-ot kapott a Fidesz. Ezek a polgármesterek, ezek a kiskirályok arra használják a hatalmukat, hogy kiszolgáltatott embereket megfélemlítve hozzák az eredményeket a Fidesznek. És cserébe a többszáz millió Európai Uniós támogatásokkal gyakorlatilag úgy élnek vissza, ahogy szeretnének”
– ahogy azt egyik Facebook-bejegyzésében írta Hadházy Ákos.
A per során a bíróság két dolgot vizsgált. Egyrészt, hogy Hadházy Ákos a nyilatkozatában nagy érdeklődést kiváltó közügyekkel foglalkozott-e, másrészt pedig azt, hogy a kijelentései véleménynek számítanak-e vagy sem.
A Komlói Járásbíróság határozata többek között rámutatott: „a közügyek intenzív vitájában résztvevők jogi felelősségre vonásához nem elegendő annak kimutatása, hogy a vizsgált megszólalás bizonyos elemei ténylegesen, objektív módon esetleg cáfolhatók (…), a véleménynyilvánítás szabadsága akkor követel kiemelt védelmet, »amikor közügyeket és a közhatalom gyakorlását, a közfeladatot ellátó, illetve a közéletben szerepet vállaló személyek tevékenységét« érinti”.
A Komlói Járásbíróság épülete. Fotó: Google Maps
A bíróság álláspontja szerint az eljárás során egyértelműen igazolást nyert az, hogy a képviselő a nyilatkozatában nagy érdeklődést kiváltó közügyekkel foglalkozott. Az uniós támogatások szabálytalan felhasználásának a gyanúja, a hatalom visszaélésszerű joggyakorlása ugyanis egyértelműen ide tartozik. Azt is kiemelték, hogy amikor a politikus közzétette a videókat/posztokat, az általa tett feljelentésből induló nyomozás még folyamatban volt.
A bíróság felhívta a figyelmet arra is, hogy a véleményszabadság nem nyújt védelmet az olyan öncélú, a közügyek vitatásának körén kívül eső, így a magán-, vagy családi élettel kapcsolatos közlésekkel szemben, amelyek célja a puszta megalázás, illetve a bántó vagy sértő kifejezések használata, vagy más jogsérelem okozása. Ugyanakkor a bíróság álláspontja szerint ez hiányzott Hadházy Ákos kijelentéseiből.
Kisvaszar / Felzárkóztatási projektek
Néhány adalék a videóhoz, amelyik egy végtelenül szomorú Korrupcióinfónak is tekinthető. Egy mélyszegénységben élő roma családnak megígérték, hogy EU-s pénzből felújítják a házukat, ha az önkormányzatnak adják ingyen az ingatlant és a felújítás után bérleti díjat fizetnek. Ki is csavarozták az EU-s táblát a falukra, át is került az önkormányzathoz a lakás, aztán szólt a polgármester, hogy elfogyott a pénz a „Veletek-Értetek, Szegregált élethelyzetek felszámolása” cinikus fantázianevű projektben. Így kaptak 3 nyílászárót, egy mosógépet, egy bojlert, fatüzelésű kazánt és pár vödör festéket.
Mert valaki ellopta a pénzt.Posted by Hadházy Ákos on Sunday 18 April 2021
A képviselő egyik kisvaszari videója
Mint írták, a képviselő magatartása tényállásszerű volt ugyan, hiszen alkalmas volt a becsület csorbítására, azonban abból hiányzott a jogellenesség, ami az egyik alapfeltétele a bűncselekmény megállapíthatóságának.
Ezért a képviselőt felmentették a nagy
nyilvánosság előtt, jelentős érdeksérelmet okozva elkövetett rágalmazás vétségének vádja alól.
Hozzátették, a közügyeket érintő véleménynyilvánítás alkotmányosan nem büntethető, függetlenül a vélemény tartalmától, mivel a közügyek vitájában a közszereplő politikust vagy a közhatalom gyakorlóját ért bírálat, kritika, értékítélet büntetőjogi felelősségre vonás alapjául nem szolgálhat.
Továbbá megjegyezték azt is, hogy a polgármester egyértelműen közszereplőnek minősül, ezért „nagyobb tűrési kötelezettsége áll fenn”.
Részlet az ítéletből
Összefoglalva: a bíróság ítélete alapján Hadházy Ákos a szerinte visszaélésgyanús esetekkel kapcsolatban hívta fel figyelmet az uniós pénzek elköltése és a helyi közhatalom gyakorlása kapcsán. Ezt pedig a bíróság jogilag véleménynek, és nem valótlan tényállításnak értékelte – az ítéletben részletesen bemutatott – alkotmánybírósági gyakorlat alapján.
Kovács Mónika a döntést követően lapunk kérdésére a következőket írta: „A nem jogerős ítélet szerint egy politikus szabadon rágalmazhat, ha azt véleménynek nevezi. Még akkor is, ha több éven keresztül nagy nyilvánosság előtt olyan súlyos, becsületsérő állításokkal vádol egy településéért dolgozó polgármestert, amelyek közül egyet sem sikerült bizonyítania.
Sőt, az adóhatóság lezárta azt a nyomozást, amelyet Hadházy Ákos indított. Bűncselekmény sem, sőt annak gyanúja sem merült fel, pont. Fellebbeztem és harcolni fogok,
mert nem hagyom, hogy a Képviselő a saját politikai showműsorához az én becsületemet tiporja sárba.
A becsülethez és jó hírnévhez való jog nem kiváltság, hanem alapjog. A közéletnek nem a gátlástalan vádaskodásról, hanem a felelősségről kell szólnia” – fogalmazott a polgármester.
Megkerestük Hadházy Ákost is az ítélet kapcsán, aki a következőket mondta:
„Kevés arcátlanabb emberrel polgármesterrel találkoztam, mint a kisvaszari, pedig láttam már párat. De legalább néhány új részletet megtudtunk az eljárás során a hátrányos helyzetű emberek felzárkóztatására szánt pénzek elherdálásáról.
Ezek között voltak tragikomikus pillanatok is.
Az egyik tanút pl. arról kérdeztem, hogy nem tartja-e túlzásnak, hogy óránként 30 ezerért tartottak hatvan táncfoglalkozást a roma gyerekeknek a faluban. Ő erre azt válaszolta, hogy az valójában 5000 Ft/óra volt, csak hatórás foglalkozások voltak…
A tárgyalás nagyon szép részlete volt az is, amikor a polgármester kikérte magának, hogy ő kiskirály lenne, aztán kiderült, hogy lakosokat szólított fel arra, hogy le kellene venniük a vele szemben kritikus posztokat. A kisvaszari esetben azonban a legszomorúbb az, hogy egyáltalán nem egyedi esetről van szó. A legfelemelőbb pedig az, hogy voltak olyan roma honfitársaink, akik felemelték a szavukat” – hangsúlyozta a képviselő.
Hozzátette: „sokan aggódtak amiatt pár napja, hogy ismét felfüggesztették a mentelmi jogomat egy újabb, hasonló perben. Azt is meg fogom nyerni. Ezeknek csak annyi a célja, hogy a perekre járás lekösse az időmet, a helyi kiskirályok pedig otthon azt kommunikálhassák, hogy milyen kemények. Aztán, amikor évek múlva elvesztik a pert, már úgysem figyel rá senki.”
Katus Eszter
Nyitókép: Hadházy Ákos Kisvaszaron. Fotó: Facebook
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásHa az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
1% TÁMOGATÁS
A kínai gyártó szegedi üzemének évi 1,8 millió köbméter lesz a vízfelhasználása, a német cég autógyára viszont csak évi 207 ezer köbmétert fogyaszt.
10+1 mondat a kormányról, Magyarországról, a korrupcióról, az EU-s pénzekről és a népakaratról. Lehet tippelni, melyiket ki és mikor mondta.
Heti lapszemlénk.
Az ügyben az Átlátszó tényfeltáró cikkei nyomán olvasónk tett feljelentést, ám a rendőrség decemberben megszüntette a nyomozást.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!