2024

Civil kurázsi: öt példa, amikor a hatalom meghátrált a helyiek ellenállása miatt

Az Átlátszón rendszeresen írunk olyan ügyekről, amikor az érintett lakosok érdekeinek sérelmére valósítanak meg egy-egy kormányzati vagy önkormányzati beruházást. De szerencsére akad ellenpélda is, amikor a helyiek tiltakozása részben vagy teljesen meghiúsítja a beruházó eredeti szándékait. Most öt olyan esetet idézünk fel 2024-ből, amikor a civil ellenállás eredményesnek bizonyult.    

Több olyan ügyről is írtunk idén is, amikor egy-egy környezetre vagy egészségre veszélyesnek ítélt, esetleg természetvédelmi értékeket fenyegető beruházás ellen lakossági tiltakozás indult, s az részleges, vagy teljes sikert ért el.

1, Sóskút: összefogás az akku-feldolgozó ellen

Az év elején jócskán felborzolta kedélyeket a helyi lakosság körében, hogy a szlovén tulajdonú Andrada Group Kft. akkumulátor-feldolgozó üzemet létesítene a Pest megyei Sóskúton. Ráadásul nemcsak a helyiek, hanem a környékbeli települések – Érd, Tárnok, Pusztazámor – lakosai és polgármesterei is tiltakoztak a veszélyes anyagokat felhasználó üzem létesítése ellen.

A városban nemcsak több tiltakozó gyűlésre került sor, de a január 30-ára meghirdetett közmeghallgatás káoszba fúlt – Kőnig Ferenc polgármesternek és a cég képviselőinek a dühös lakosok gyűrűjében kellett távozni a helyszínről. Az eseményről készült beszámolónkban a helyiek elmondták, hogy a hazai akku-ipari létesítmények körüli számos botrány miatt tartanak a környezetszennyezéstől, és nem fogadják el a fejük fölött, hatalmi szóval meghozott döntést.

A civil ellenállás Sóskúton eredményesnek bizonyult, az Andrada eredeti terve meghiúsulni látszik. Ehhez hozzájárult, hogy a lakosok érdekében fellépő Sóskúti Civil Kör a júniusi önkormányzati választáson is sikert ért el: Mészáros József, a Civil Kör jelöltje legyőzte König Ferenc polgármestert, és a testületbe is a civilek képviselői kerültek. Novemberben pedig az új önkormányzat elutasította az Andrada Kft. nem-veszélyes hulladék feldolgozó üzemének létesítésére vonatkozó újabb kérelmét.

2, Heves: visszakozott a városvezetés 

Heves városában  szintén a polgármester, Sveiczer Sándor jelentette be augusztusban, hogy a kínai BYN Chemical magyarországi leányvállalata vegyi üzemet építene a településen. A lakosok erre adott dühös reakcióját az is fokozta, hogy Sveiczer korábban tagadott minden, akkumulátorgyár-építéssel kapcsolatos híresztelést. Aztán kiderült: az új üzemben az akkugyártáshoz használt szerves oldószert, a magzatkárosító hatású N-metil-pirrolidont (NMP) állítanák elő nagy mennyiségben.

Szeptember elején a Sikeres Hevesért Mozgalom szervezésében került sor tiltakozó demonstrációra a megépíteni kívánt NMP-gyár ügyében. Az eseményen sokan nemcsak a vegyi üzem létesítése ellen tiltakoztak, de a polgármester lemondását is követelték.

 

Az eseményen egy ökotoxikológus elmondta: nincs garancia arra, hogy Hevesen ne fordulna elő, ami Gödön, ahol az akkumulátor-gyárból több mint 80 tonna NMP jutott ki a levegőbe, egy másik alkalommal pedig a kommunális szennyvízcsatornából kiömlő vízből volt kimutatható a veszélyes anyag.

Az ellenállás itt is eredményesnek bizonyult, az önkormányzat végül felmondta a BYN Hungary Kft-vel a gyár létesítésére korábban kötött előszerződést. A Sikeres Hevesért Mozgalom most azt szeretné elérni, hogy a jövőben se lehessen egészségkárosító üzemet telepíteni a városba.

3, Ábrahámhegy: nem épül palackozóüzem

Júliusban cikkben és videóban számoltunk be arról, hogy a helyi lakosok csak pletykákból értesültek a Folly Arborétum és Borászat szándékáról, miszerint a cég palackozóüzemet akar építeni Ábrahámhegyen. A beruházásra kinézett telek a Folly tulajdonosáé, és a helyi építési szabályzat szerint kereskedelmi-szolgáltató besorolású gazdasági terület, ám családi és üdülőházak között, a Balatontól csupán 2-300 méterre található.

A jelenleg hatalmas fákkal borított telekre két darab 6 méter magas épületet szeretett volna felhúzni a borászati cég, de a helyiek ellenállásába ütközött. A lakossági tiltakozás hatására végül az ábrahámhegyi önkormányzat az augusztus 16-i rendkívüli ülésén változtatási tilalmat rendelt el az érintett területre. A jelek szerint egyébként sem az önkormányzat, sem a Folly nem számított a lakosság akkora mértékű tiltakozására, amekkorával szembesültek.

4, Maglód: meghátrált az önkormányzat 

A Maglódra bevezető 31-es út melletti terület hasznosításáról már több éve egyeztetést folytatott a város korábbi polgármestere, Tabányi Pál. A tervezett ipari park és egy alumíniumgyártó-üzem létesítésének részleteit azonban szinte titkolták a lakosok előtt, írtuk meg augusztusban.

A lakosság az iparosítási tervekkel akkor szembesült igazán, amikor a beruházási célterületen egy 1,8 hektáros véderdőt egyik hétről a másikra kivágtak. A fakivágások és a lakóházak közelében tervezett gyárépítés miatt tüntetés is szerveződött, majd november 11-én az önkormányzat és az új polgármester, Kérges László lakossági fórumot tartott az ügyben. Az ott felszólaló lakosok egyértelművé tették, hogy az új ipari parknak nem a lakóházaik közelében lenne a helye, s szerintük a város egyébként is túl forgalmas útja sem terhelhető tovább.

Az ügyben itt is sikerült részeredményt elérni: az önkormányzat változtatási tilalmat rendelt el az eredeti beruházási területre, írta meg a Magyar Hang. A tilalom lényege, hogy maximum három évig a helyszínen nem lehet építményt felhúzni, s az önkormányzatnak a helyi építési szabályzat módosításakor is figyelembe kell majd vennie a lakosok igényeit.

5, Türingia: német példa a civil ellenállásra

Végül egy németországi példát is érdemes megemlíteni, amelynek valójában nagyon is sok köze van a Magyarországon zajló akkus beruházások elleni civil mozgalmakhoz. Míg hazánkban környezet- és katasztrófavédelmi engedély nélkül kezdhette meg a SungEel akku-feldolgozója a működését, Németországban az engedély kiadásáig sem jutott el a dél-koreai cég. Türingiában ugyanis helyi lakosok és német szakértők már a második helyszínen akadályozzák a SungEel Hitech akku-újrahasznosítójának létesítését. Mindez súlyos anyagi veszteséget jelent a cégnek.

A türingiai Gera-Cretzschwitz városában tervezett üzem elleni polgári kezdeményezés tagjai értesültek a cég magyarországi akku-feldolgozóinak botrányairól, és széles körben terjesztik az Átlátszón és más magyar hírportálokon megjelent cikkeket. A németországi regionális közszolgálati műsorszórók szövetsége, az ARD videóriportjában magyar politikusok és lakosok is megszólaltak. A német civileket valósággal sokkolták a magyarországi balesetekről hallott információk, és hangsúlyozták, hogy nem kívánatos számukra a nálunk már számos alkalommal megbírságolt cég jelenléte.

Jelenleg is több olyan beruházás van folyamatban Magyarországon, amely ellen tiltakoznak a helyiek. Az egyik az Ács határában épülő kínai katódgyár, ahol egyelőre vesztésre állnak a civilek: novemberben a bíróság elutasította a gyár környezethasználati engedélye elleni keresetet.

A másik ügy, amiről többször írtunk már, a csobánkai bánya tervezett újranyitása, amely ellen még a körzet fideszes országgyűlési képviselője, Vitályos Eszter kormányszóvivő is tiltakozott – de az engedélyezési eljárás tovább folyik. A fejleményekről majd jövőre is beszámolunk, addig is szavazz az idei ügyekről!

Top5-civilkurazsi2024

Szerinted hol érték el a legnagyobb sikert a civilek?(Kötelező)

Megosztás

Nélküled nincsenek sztorik.

  • Átutalás
  • PayPal
  • Így is támogathatsz

Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!

  • Belföld
  • Külföld

Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.

Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank

Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.

IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)

Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.

Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatás
  • ikon

    Bankkártyával az AdjukÖssze.hu oldalon

    Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.

  • ikon

    Postai befizetéssel

    Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.

  • ikon

    Havi előfizetés a Patreonon

    Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.

  • ikon

    Benevity rendszerén keresztül

    Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.

  • ikon

    SZJA 1% felajánlásával

    Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42