Kiadták a trieszti kikötő hatástanulmányát, de a nagy részét olvashatatlanná tették
Mint a Mátyás királyos mesékben az okos lány: oda is adta a 160 millió forint közpénzből készült dokumentumot a külügy alá tartozó Adria Port Zrt., meg nem is.
Videóriport a mosonmagyaróvári és csornai tanuszodáról, amelyeknek kivitelezését 800 és 900 millió forintért vállalta az Octopus Invest Kft., de nem fejezte be egyiket sem. A mosonmagyaróvári létesítmény papíron 40, a csornai pedig csupán 25 százalékos készültségi fokig jutott, az állam pedig most újabb százmilliókat költ a befejezésükre.
A két Győr-Moson-Sopron megyei település esete nem egyedi: a kormány évekkel ezelőtt 57 tanuszoda építését ígérte meg országszerte, de az Építési és Közlekedési Minisztérium tájékoztatása szerint 20 létesítmény a mai napig nem készült el.
A mosonmagyaróvári tanuszoda építését nettó 788 millió forintért vállalta el a kivitelezést végző cég, az Octopus Invest Kft. 2020-ban. Elvileg 2022-ben át kellett volna adni a létesítményt, de az építkezés elhúzódott, majd tavaly teljesen leállt, és a kivitelező levonult a területről – az épületnek pedig csak a 40 százaléka lett kész. A kormány most pluszpénzt költ rá: egy új közbeszerzés keretében egy másik cég nettó 588 millió forintért vállalta, hogy befejezi a tanuszodát. Az összköltsége tehát közel nettó 1,5 milliárd forint lesz – hacsak időközben nem drágul tovább.
A Mosonmagyaróvárhoz közeli Csornán szintén az Octopus Invest Kft. nyerte el a tanuszoda kivitelezését 2021-ben, méghozzá nettó 909,5 millió forintos árajánlattal. De ott sem fejezte be a munkát, és levonult a területről úgy, hogy az épület csak 25 százalékos készültségig jutott. A kormány nemrég erre is új közbeszerzést írt ki, és szerződést kötött egy másik céggel, ami nettó 932 millió forintért vállalta a csornai tanuszoda befejezését. Vagyis összesen közel nettó 2 milliárd forintba fog kerülni az épület – legalábbis a jelen állás szerint.
Azt már korábban megírtuk, hogy az Octopus Invest Kft. több állami tendert is elnyert, ám több városban is feljelentették az alvállalkozói, mert a cég szerintük nem fizette ki nekik az elvégzett munkájukért járó összegeket különböző beruházásokon. Azt nem tudni, hogy az állam miként számol el majd a céggel a többszázmilliós csornai és mosonmagyaróvári tanuszoda-torzók miatt. Pláne annak fényében, hogy 2022 végén elindult az Octopus Invest megszüntetése, és a cég jelenleg felszámolás alatt van.
A kormány 10 évvel ezelőtt, 2014-ben döntött arról, hogy a Nemzeti Köznevelési Infrastruktúra Fejlesztési Program keretében tantermeket, tornatermeket és tanuszodákat épít több hazai településen.
Első körben 24 tanuszodát ígértek meg, majd később még 26-ot, a harmadik körben pedig további 7-et, vagyis összesen 57-et. Ennyinek kellett volna elkészülnie az elmúlt 10 évben – de sajnos nem sikerült mindet megvalósítani. Az Építési és Közlekedési Minisztérium ugyanis azt közölte az adatigénylésünkre válaszul, hogy
a tervezett 57 tanuszodából csak 37 épült meg mostanáig. 20 tanuszoda tehát még mindig nincs kész, vagyis a beígért összes épületnek a 35 százaléka nem valósult meg.
Pedig nem nagy összegekről volt szó – legalábbis ahhoz képest, amit a kormány más sportcélú beruházásokra költ, gondoljunk itt akár a 10-20 milliárdos stadionokra vagy például a 100 milliárdnál is drágább vizes vb-re. 2014-ben ugyanis még úgy számoltak, hogy egy tanuszoda 3-400 millió forintból megépül majd – ennyiért azonban nem tolongtak a kivitelezők.
A közbeszerzések és az építkezések késtek, majd az árak megduplázódtak, és végül 6-7-800 millióból épültek a tanuszodák országszerte. Sok helyen azonban ennyi pénz sem volt elég egy-egy épületre: csak részlegesen készültek el, és azóta torzóként csúfoskodnak a település szélén. A most bemutatott csornai és mosonmagyaróvári mellett ez a helyzet a pilisvörösvári létesítménnyel is, ami 806 millió forintból csak szerkezetkész állapotba jutott, és azóta fedetlen faszerkezettel áll a préri közepén.
Szöveg: Erdélyi Katalin – Videó: Pápai Gergely
Címlapkép: A mosonmagyaróvári tanuszoda 2024. november 7-én (fotó: Átlátszó/Erdélyi Katalin)
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásMint a Mátyás királyos mesékben az okos lány: oda is adta a 160 millió forint közpénzből készült dokumentumot a külügy alá tartozó Adria Port Zrt., meg nem is.
A lakóházak közötti úton fognak haladni a kamionok egy új ipari parkba, ahol egy dél-koreai cég építene egy alumínium-szerkezeteket gyártó üzemet.
Sikerrecept: a Palkovics Lászlóhoz köthető Fauszt Zoltán cégei szoftvereket fejlesztenek, amiket aztán a kormány kötelezővé tesz az állami intézményekben.
Mit él át az, aki arra gyanakszik, hogy kollégái bűncselekményt követhettek el? Hogyan bizonyosodik meg arról, hogy nem téved és miként szánja rá magát a feljelentésre?
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!