Szegeden hosszú évek óta hagyománya van az önkormányzati képviselői alapnak, amelynek 70 százalékát a képviselők meghatározott közterület fenntartási feladatokra költhetik, a fennmaradó 30 százalékot pedig úgynevezett szabad keretként kapják meg. Az Átlátszó Országszerte kikérte a Szegedi Polgármesteri Hivataltól (továbbiakban Hivatal), hogy mire költötték a 2016-os és 2017-es képviselői kereteket.
A 20 egyéni választókerületi képviselőből 3 a FIDESZ-KDNP-L.É.T Egyesület, további 17 pedig a DK-EGYÜTT-MSZP-PM-Szegedért színeiben politizál a városházán.
Gyakran éri az a vád Szeged baloldali vezetését, hogy többségét a nyugdíjas csoportok által kívánja megtartani, ezért kedveskedik gazdag programokkal ennek a korosztálynak. A szegedi Idősügyi Tanács vezetője egyébként Botka László polgármester, míg titkára id. Boros Gyula, aki a nyugdíjas-, és idősügyi egyesületeket magában foglaló Senior Centernek is a vezetője.
Nyilván nem meglepő, és ez a Hivataltól a képviselők 2016-os és 2017-es képviselői keret felhasználásáról megküldött listából ki is derült, hogy a baloldali frakciókhoz tartozó képviselők nagy számban támogatnak nyugdíjas klubokat, rendezvényeket. Ugyanakkor a Fideszes Nógrádi Tibor szintén pártfogolja a Kecskéstelepi és a Gyálaréti Nyugdíjas Klub rendezvényeit vagy az Idősek napi eseményt is, virágdekorációk kifizetésével.
A Hivatal tájékoztatása szerint a választókörzeti keret mértékét minden esetben az éves költségvetés elfogadásakor hagyja jóvá Szeged város közgyűlése. Idén 120 millió forint a keretösszeg – valamint az előző évi maradvány -, amelynek a további felosztásáról a Közgyűlés Pénzügyi és Vagyongazdálkodási Bizottsága határoz.
Szegeden évek óta egyenlő arányban osztják fel a keretösszeget a körzetek között. Ennek megfelelően idén egy választókörzetre 6 millió forint jut. Mint ahogy a pénz felosztását, úgy felhasználását is a Közgyűlés Pénzügyi és Vagyongazdálkodási Bizottsága hagyja jóvá. Tehát nem egy személyben dönt a képviselő a választókörzeti keretének felhasználásáról, a képviselő csak javaslatot tesz.
A választókörzeti keret az önkormányzati költségvetési szervek fenntartási és karbantartási kiadásaira, továbbá a közterületek, illetve a közterületen elhelyezett berendezési tárgyak karbantartására, fenntartására, felújítására vagy fejlesztésére szolgál. Olyan közterületen végzett munkákra, melyek a fenntartásban nem, vagy nem a megfelelő színvonalon szerepelnek (utak, járdák felújítása, építése, játszótéri eszközök, ivókutak telepítése, faültetés stb.).
A képviselő a keret maximum 30 százalékának erejéig a választókörzetében működő, kizárólag közösségi célokat szolgáló alapítványok, egyesületek, egyéb szervezetek (eszközvásárlás, felújítás stb.) valamint rendezvények támogatására tehet javaslatot.
Az egy képviselőre jutó 6 millió forintból tehát 4,2 millió forint a közterület fenntartási keret, míg 1,8 millió forint a szabad felhasználású. Jellemző, hogy a képviselők nem költik el ezt az összeget teljes mértékben, általában átviszik a következő évre. A listákat itt lehet böngészni:
Olyanra csak kis számban akad példa, amikor egy képviselő vagy a közterület fenntartási keret vagy a szabad felhasználású keret valamelyikét elkölti. Olyan, hogy valaki összességében teljesen elkölti az adott évi keretet, 2016-ban csak az 5. számú választókerület önkormányzati képviselőjénél (Móraváros és környéke) Kardos Irénnél, 2017-ben a 15. számú választókerületben (Tarján és környéke) a Fidesz-KDNP-L.É.T Egyesület képviselőjénél, Kothencz Jánosnál fordult elő.
Egyébként is valamennyi képviselőnél, mind 2016-ban, mind 2017-ben tetten érhető, hogy adott rendezvényekhez kapcsolódva dekorációra költenek. Bár létező, de a közös együttélést elősegítő, például zöld beruházások sajnos ritkábbak. Igény és bizottsági engedély biztosan lenne rá.
A Hivatal az Átlátszó kérdésére elmondta, hogy szabálytalan felhasználás még nem, de nem a szabályzatnak megfelelő rendelkezés már történt. Nógrádi Tibor (Fidesz-KDNP-L.É.T. Egyesület) egy már elkészült beruházást utólagosan akart megfinanszírozni a választókörzeti keretéből, amelyre sem a költségvetés végrehajtásáról szóló rendelet, sem a választókörzeti keret felhasználásáról szóló szabályzat nem ad lehetőséget, így pénzösszeg kifizetésére sem kerülhetett sor.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
A városvezetés nem verte nagydobra, aztán egyszerűen napirendre tért azon közbeszerzési szabályszegés fölött, amelynek következtében 1,4 milliárd forintot kellett visszafizetni...
A pécsi vendéglős felemelkedésének története igazi gyöngyszem, még a csodálatos NER-karrierek világában is. Miniszteri engedéllyel hosszabbítgatott, ideiglenes igazgatói megbízással megszerzett...
Noha a Belügyminisztérium évekkel ezelőtt körlevélben hívta fel a figyelmet az állampolgárok pénzét jogellenesen elherdáló víziközmű-társulatokra, mostanában a zavar jeleit...
Kevesen jelentkeztek, keveset kérhettek – harmadjára is módosít az állam Szeviép-kártalanítási ügyben. Hogy miért nem sikerült elsőre rendezni a 2010...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!