Kartellezés gyanúja miatt nyomoznak egy 280 millió forintos érdi óvoda-közbeszerzés ügyében
Négymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
Cegléd vezetése sosem sajnálta a pénzt a helyi nyilvánosság támogatására: noha a városnak van saját újságja és tévéje, 2011-től öt év alatt közel 80 millió forintot fizettek ki a Varga család egyik cégének, leginkább PR-cikkek írására. Cikk viszonylag kevés született, lett viszont Vargáéknak egy étterme a városban, meg mellé még hat trafikjuk. De hiába a százmilliós forgalmak, az étterem döglődik, és a trafikokból is alig van profit – a kisvárosi történetet a helyi watchdog, a Ceglédi Spotlight derítette fel.
A Varga család Cegléden trafik-tényező: apa és fia két betéti társaságon keresztül hat nemzeti dohányboltot üzemeltet, a városban minden harmadik trafik az övék. Két betéti társaság a tulajdonos, az idősebb és az ifjabb Varga keresztbe bel-, illetve kültagok a két bt-ben: a trafiktörvény alapján egy személy csak három trafikot kaphatott.
Tavaly 435 millió forint volt e cégek bevétele, de az adózott eredmény ehhez képest meglepően kevés, alig több mint 1 millió. Ennél sokkal rosszabbul muzsikál a család könyvkiadás főprofilú kft-je, amelyet az ifjabb Varga igazgat: a Vassily Kiadó Kft. évek óta súlyosan veszteséges, csak a mára 30 milliósra duzzadt tagi kölcsön, vagyis a tulajdonosok befizetése tudja a víz fölött tartani.
Abban persze semmi meglepő nincs, ha egy könyvkiadó cég masszívan veszteséges – csakhogy a Vassily Kiadó Kft. ma már nem a kulturális piacon küzd a túlélésért, hanem étterem-borozót üzemeltet Cegléd belvárosában. Fura módon a veszteséget épp a vendéglátás termeli.
Pedig nemcsak a hat trafikban nyilatkozott meg a hatalom jóindulata a Varga család felé: a városi vagyonkezelő, a Várvag Kft. épp 2014-ben, fél évvel az étterem megnyitása után 24 millió forint értékű szerződést kötött a Vassily Kiadó Kft-vel PR-média szolgáltatás nyújtására – a megállapodást nem nehéz burkolt támogatásnak látni.
Nem ez volt az első megbízás az önkormányzati cégtől: 2011 és 2015 között közel 80 millió forint érkezett a vagyonkezelőtől a Varga-cég számlájára. A fennmaradó 55 millió forinttal kapcsolatban nem találtunk szerződést, de a Vassily tulajdonos-ügyvezetője kérdésünkre azt mondta, minden kifizetés mögött írásos dokumentumok, szerződések és teljesítési igazolások vannak.
A 2014-es szerződés szerint a nettó 24 millióért a Vassily Kiadó másfél év alatt 110 darab, fotókkal is feldobott rövid PR-cikket állít elő és közöl az általa kiadott városi periodika, a Ceglédi Mozaik nyomtatott és online változatában, továbbá összesen 45 oldalnyi hirdetési felületet is biztosít a magazinban a városi vagyonkezelőnek. A szerződés szerint a Vassily más helyi médiaterméknél is vásárol felületet, és a 110 cikket ott is megjelenteti.
A szerződést 2014 április végén kötötték, és július 1-jétől volt hatályos, de helyi forrásaink, illetve a hozzáférhető lapszámok szerint a PR-tevékenység ennél jóval korábban, már az év elején beindult a Ceglédi Mozaik oldalain: a lap Facebook-oldalán is követhetően az április 6-i választás előtt egyre-másra felbukkan a Fidesz jelöltje, Földi László polgármester-képviselő, akinek a kampányát március közepén még a miniszterelnök is megtolta egy ceglédi vizittel – nem csoda, hogy a Mozaik erről is képes beszámolót közölt.
A Ceglédi Spotlight nem volt rest utánamenni a Vassily által a szerződés szerint legyártott cikkeknek – csakhogy viszonylag kevés ilyet találtak. A ceglédi helytörténeti gyűjteményben csak 2014-es példányokat őriznek, de ezekben sincs túl sok, a szerződés szerinti tartalom, 2015-ben pedig már nem kaptak egyetlen számot sem a Mozaikból. A helytörténeti gyűjteményből tehát nem ellenőrizhető, hogy egyáltalán jelent-e meg Mozaik a szerződés szerinti PR-cikkel ebben az évben – Varga szerint igen -, de ha jelent is meg újság, biztosan nem túl sok: a Vassily Kft. beszámolói alapján az előző évinek csak a töredéke.
2013-ban még 5,3 millió volt a Vassily Kiadó nyomdaköltsége – ebben az évben 26 millió érkezett a vagyonkezelőtől; 2014-ben 17 millió jött, és 3,5 millió ment el nyomdára, egy évvel később 8,5 millió a Várvag-bevétel és mindössze 500 ezer a nyomdaszámla. Igaz, 2015-ben a Várvag felbontotta a szerződést a Vassily-vel – Varga szerint erre semmi konkrét ok nem volt, a vagyonkezelőnek joga volt indoklás nélkül kiszállni az ügyletből.
A lapkiadó-étteremtulajdonos azt állítja, nem keresett semmit a Ceglédi Mozaikkal, a nyomdaköltség, a terjesztés és az egyebek elvittek mindent. A Vassily Kft. gazdálkodási adatai ezt az állítást nem támasztják alá. A Ceglédi Spotlight megszerezte a városi vagyonkezelőtől a Várvag és a Varga-cég közti pénzmozgásokat tartalmazó adatokat: ezekből az látszik, hogy a cég az étterem indításával, és nem a városi újság miatt lett veszteséges: 2012-ben 15 millió érkezett a vagyonkezelőtől, és a Vassily 3,5 millió forintos adózott eredményt ért el.
Két évvel később, mikor már beindult az étterem is, 17 milliót fizet ki a Várvag a Vassily-nek, de az eredmény már 3,5 millió forint veszteség. Egy évvel később még mindig jön 8,5 millió a várostól, de ekkor már alig van költség a Mozaikkal, a cég viszont 9 milliós mínuszt csinál. Elég egyértelmű, hogy a Vassily eredményének bezuhanását pont nem a dotált városi lap, hanem az étterem okozta.
A pénzforgalmi adatok alapján tavaly már egy fillér sem jött a várostól, és ez az eredményeken is látszik: 15 milliós forgalom mellett 6 millió feletti lett a veszteség. Varga arra nem adott magyarázatot, hogy miért lett kegyvesztett Földi képviselőnél, akinek a kezében még mindig összefutnak a ceglédi szálak. Azt viszont némi keresgélés után meg lehet fejteni, mivel nyerte el néhány éve az akkor még polgármester-képviselő támogatását.
2010 nyarán, mindössze három hónappal az önkormányzati választás előtt Földire nézve igen kellemetlen cikk jelent meg a hvg.hu-n: az írás szerint a város kélt évvel korábban mélyen a reális ár alatt értékesített egy ingatlant, egy 30 hektáros volt laktanya egy részét a városvezetés kedvenc cégének. Az ügyben a város vezetése részéről számos, nehezen megmagyarázható mulasztás és szabálytalanság történt, a végeredmény pedig komoly, akár százmilliós nagyságrendű veszteség lett, amit Cegléd volt kénytelen lenyelni.
A város vagyonkezelője – a Várvag Kft. – egy évvel később felértékeltette a laktanyának a városnál maradt részét, és az értékbecslés egyértelművé tette, hogy a korábbi eladásnál a várost valóban komoly veszteség érte. A Várvag akkori vezetőjét, a botrány feltehető kirobbantóját, Petrényi Mihályt ekkor kezdték el támadni, egy évvel később lemondani kényszerült.
A súlyos állítások ellenére Földiék nem kértek helyreigazítást a hvg-től, inkább helyben próbálták meg afféle kommunikációs válságként kezelni az ügyet. Ebben kapott jelentős szerepet Varga, és ingyenes magazinja, a Ceglédi Mozaik.
Varga augusztusban hosszú cikkben magyarázta el a ceglédieknek, hogy semmi nem úgy van, ahogy látszik lenni: a hvg-cikk csak szenzációkeltés, és az egész ügy mögött a Várvag kicsinált vezetője, Petrényi Mihály áll, aki a Jobbik támogatásával indul a polgármesteri székért Földivel szemben.
Ez a cikk nettó szerecsenmosdatás, de ügyesen van megcsinálva, a botrány okait elkenő írás zárlata hibátlan kríziskommunikáció: „Földi László polgármester megkeresésünkre elmondta: a Várvag-ügyet lezártnak tekinti, (…) Dolgozni akar, és nem politikai játszmák felhasznált szereplője lenni.”
A 2010. októberi választáson Földi László 4800 szavazattal újra polgármester lett. A Várvag volt vezetőjére, Petrényi Mihályra 2100 ceglédi szavazott, ezzel Petrényi kapta a második legtöbb voksot.
Azt persze nem tudni, a Ceglédi Mozaiknak mekkora szerepe volt abban, hogy Földi László túlélte a botrányt, de a rákövetkező évben Varga cége havi 1 milliót kapott a Mozaikra a várostól, ’13-ban pedig már összesen 26 milliót. Csakhogy ekkor beindult a vendéglátás, ami aztán mára lenullázta az egész korábbi sikertörténetet.
Ceglédi Spotlight – Becker András
A Ceglédi Spotlight helyi oknyomozását szántuk nyitóanyagnak az Országszerte blogon, és ezen a döntésünkön az sem változtatott, hogy a sztori időközben megjelent a 444-en, és körbement a mainstream nyilvánosságban. Az anonimitásukat továbbra is őrző ceglédi őrkutyák példaszerű munkát végeztek, pont azt csinálták, amire a helyi nyilvánosságnak szüksége van: dokumentumokat szereztek meg, adatbázisokban keresgéltek, és így feltártak egy helyben mindenki által pletykált történetet, ami aztán bekerült az országos nyilvánosságba.
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásNégymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
A minap írtunk arról, hogy a megjelent ellenzéki programvázlatban a romák helyzetével foglalkozó részt sikerült egy gazdag indiai családról készült,...
Komposztáló üzemet akart építeni Pátyon Soltész Miklós államtitkár fiának cége, de végül a fideszes polgármester jegyzője akadályozta meg a beruházás...
Telex: Mostantól akár hatszor annyi idő alatt adja ki az állam a közérdekű adatokat Mostantól 15 nap helyett újra 45 napjuk,...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!