Feleannyiért dolgozott volna Mészáros volt vejének cége, mint Mészárosé
Lapunk és Hadházy Ákos parlamenti képviselő is azt az információt kapta, hogy a Homlok-cég nyerhette volna a GVH által vizsgált tendert.
Senkinek nem könnyű. Hát még annak, akinek van bátorsága a nyilvánosság elé tárni azok disznóságait, akiktől az egzisztenciája függ. Tapasztalataink szerint ez a bátorság státuszfüggő: különös módon mintha nálunk kevesebb Edward Snowden lenne, és több minden reményét elvesztett kisember.
Néhány nappal a tavaszi parlamenti választás előtt jártunk először a szerb határ menti kistelepülésen, Újszentivánban. Két forrásunk is azt állította, a falunak több száz fantomlakója van. Többségük olyan szerb, aki kizárólag az uniós állampolgárságért tette le a magyar állampolgársági esküt – egy részük annyira sem tud magyarul, hogy a formanyomtatványok szövegét is csak tolmács segítségével értette meg. Azt is állították, a falu lakóinak többsége tud az ügyről, de ilyen-olyan megfontolásokból falaz a polgármesternek. Egész nap a falut jártuk, kérdezgettük a helyieket, de a dologról még csak nem is hallott szinte senki. Egyik-másik helybeli pedig olyan ingerülten utasította vissza magát az állampolgárság-biznisszel kapcsolatos feltételezést is, hogy sejteni lehetett, van itt valami.
Korábbi cikkeink a témáról
Így büntet a polgármester: kirúgták a választási járdát építő közmunkásokat
Ráadásul úgy tűnt, erős korreláció van a kérdés kiváltotta indulat és a polgármester tevékenységének pozitív megítélése között: a falu összezárt Putnik polgármester körül. És egy kétezer lelkes településen a markánsan többségi vélekedés nagy úr: még a polgármestertől egzisztenciálisan nem függő, vele nem szimpatizáló helyiek is óvatosan csak annyit mondtak, hallottak valamit, de semmi konkrét információjuk nincs, lehet, hogy csak pletyka az egész.
A helyi postásnő volt az egyetlen, aki megtörte a cinkos hallgatást. Igaz, őt is az indulatai vitték bajba: dühében egy mondatban emlegette a polgármestert és azt a falubeli asszonyt, akihez a legtöbb kézbesíthetetlen küldeményt hordja, és aki ezért csúnyán beszél vele, mondván, miért zaklatja őt a hozzá kihordott számtalan, a fantomlakóknak érkezett hivatalos levéllel, vigye azokat a polgármesternek. Mindezt persze a kamerába. Mielőtt elváltunk, megkérdeztük még egyszer, vállalja-e, amiket mondott, végiggondolta-e a lehetséges következményeket. Ekkor lett a nap hőse, mert még egyszer igent mondott.
Fantomszerbek duzzasztják a Szeged melletti Újszentiván lakosságát? from atlatszo.hu on Vimeo.
Hasonlóképp jártunk a kirúgott közmunkások ügyében is: a helyiek hallgattak, de volt olyan riportalanyunk, aki nyíltan megmondta, nem nyilatkozik, mert abban bízik, hogy visszaveszi a polgármester. Bejött neki, meg a többieknek is, Putnik polgármester tényleg csak azoknak nem bocsájtott meg, akik vállalták a nyilvánosságot. Mónikáékkal kapcsolatban azt közölte az RTL riporterével, hogy „soha többé nem alkalmazza őket közmunkásként”.
Nem járt sokkal jobban a postásnő sem. Ő ugyan nem veszítette el az állását, de vizsgálat indult ellene, és az önkormányzat – több évre visszamenőleg – többmilliós adót vetett ki rá egy olyan ingatlan miatt, amelyik után eddig nem kellett adóznia. Most már nem nyilatkozott, azt is másoktól tudtuk meg, hogy a faluban sokan szemrehányást tettek neki, amiért „kiteregette a szennyest.”
Így büntet a polgármester: kirúgták a választási járdát építő közmunkásokat from atlatszo.hu on Vimeo.
Putnik Lázár figyelméből jutott a helyi polgárőrség vezetőjének is, aki az első riportunk alkalmával kalauzolt minket: a polgármester etikai vizsgálatot kezdeményezett vele szemben az Országos Polgárőr Szövetségnél egy 2007-es falunap alkalmával eltűnt – és később megkerült – sörpad miatt. Igen, 2007 és fantomsörpad.
És ez csak két, nem túl jelentős helyi ügy, de a nyilatkozók mindegyikét érte valamilyen retorzió. Úgy tűnik, a borsodi közmunkások gyorsabban adaptálódtak az új viszonyokhoz, mint az újszentivániak. Noha a térségben általánosnak mondható a közmunka politikai fegyverként és kampányeszközként való használata, eddig csak név nélkül nyilatkozó forrást találtunk. Igaz, anonim történetből rengeteg van. Sok helyen volt gyakorlat a tavaszi választások idején, hogy a munkafelvételkor íratták alá az emberekkel az ajánlóíveket, hogy a közmunkavezető személyesen ellenőrizte, ki volt szavazni, hogy az „intézőtől” kapott telefonnal le kellett fényképezni a szavazólapot, és hasonló, konkrét választási csalást megvalósító ügyek tömegét mesélik – név nélkül.
Majd a választás után terítenek, ez a visszatérő ígéret – persze csak akkor, ha nem nyer a jelenlegi polgármester. Klasszikus, pártokon átívelő gyakorlatról van szó: függetlenek, jobb- és baloldali településvezetők pártszínezettől függetlenül egyaránt használják a szavazatvásárlás puhább és keményebb eszközeit.
Szökésben lévő alvilági forrásunkat elfogták
Elfogása előtt emailben többször kereste az Átlátszót az a rendőrségi körözés alatt álló férfi, akit mesébe illő körülmények között vettek őrizetbe tavaly szeptemberben Kaposváron. A kapos.hu tudósítása szerint kilenc elfogatóparancs volt ellene érvényben, hamis szlovén személyivel és parókával álcázva bujkált a rendőrök elől. Szökésben lévő forrásunk lebukása előtt küldött üzeneteiben saját érintettségét sem tagadva számolt be arról, hogy évek óta zavartalanul működhetett egy járulékcsalásra specializálódott céghálózat, amely milliárdokkal károsította meg a költségvetést. Az Átlátszó birtokába került, nyilvános cégadatokkal alátámasztható vallomásában azt állítja, rendőri segítséggel működött a bűnszervezet, amelynek tagja volt.
De a felettesek bosszújától nemcsak a legkiszolgáltatottabbaknak van oka tartani: az egyik, milliárdos nagyságrendű közpénzzel gazdálkodó állami cég ügyeiről beszámoló forrásunkat már azelőtt kirúgták, hogy a cikk megjelent volna.
Becker András
Ez a cikk a Transparency International Magyarország, a K-Monitor, a Political Capital és az Átlátszó közös önkormányzati projektjének keretében készült, a projekt támogatója az Open Society Foundations.
Független ember vagy?
Ha lesz 4 ezer független támogatója az Átlátszónak, akkor nincs az a lázárjános, aki el tudna minket hallgattatni. Legyél egy a 4 ezerből, és változtasd meg Magyarországot! Tudnivalók itt!
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásLapunk és Hadházy Ákos parlamenti képviselő is azt az információt kapta, hogy a Homlok-cég nyerhette volna a GVH által vizsgált tendert.
Októbertől a fideszes Győrfiné Dr. Hajdú Szilvia vezeti Aszódot, de a helyi lap októberi számában még az elődje szerepelt felelős kiadóként, és ez Győrfiné szerint nem volt jogszerű.
A Magyar Államkincstár nem akarja kiadni a Fulmer GmbH közel 1 milliárd forintos támogatásának iratait, de a bíróság első- és másodfokon is erre kötelezte.
Titkos eljárásban, a nyilvánosság teljes kizárásával folyik a Lázár János által „kastély-örökbefogadásnak” nevezett kastély-privatizációs pályázat.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!