Az állami vezetőknek járó kiemelt egészségügyi ellátásokról eddig semmilyen konkrét információt nem lehetett tudni, az Átlátszó azonban egy közel 3 hónapon át tartó adatigénylés-sorozattal kiderítette, hogy 2009-től 2013. augusztus végéig a jogosultak közül hányan, milyen, és mennyi ellátást vettek igénybe a Honvédkórházban. Plasztikai sebészet, pszichiátria, és andrológia is van a listán a sok fogászati kezelés mellett.
*****
Figyelmünket a Blikk augusztusi cikke keltette fel, miszerint az Orbán-kormány alatt jelentősen megemelkedett a soron kívüli és kiemelt egészségügyi ellátásra jogosult állami vezetők száma. 2009 januárjában, az akkor érvényes jogszabály alapján, még 175-en tartoztak ebbe a körbe, idén július derekán már 311-en, ám a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) nem tudta pontosan megmondani, hogy ez éves szinten mennyi kiadást jelent a társadalombiztosítási rendszerben. – írta a Blikk.
A drasztikus létszámnövekedés oka egész egyszerűen az, hogy nőtt az állami vezetői juttatásra jogosult személyek száma: lett miniszterelnöki biztos, lett sok új államtitkár, szintén nem kevés miniszteri biztos és kormánymegbízott. Úgy gondoltuk, hogy majd mi kiderítjük ezt a fontos közérdekű adatot (hisz minden az, ami közpénzek elköltésével kapcsolatos, márpedig a TB-rendszer közpénzből működik), hogy mennyiért gyógyulnak ők, ezért először beadtunk egy adatigénylést a KIM-nek, amiben kikértük, hogy 2009.01.01 és 2013.08.10. között évente hányan vették igénybe a jogosultak közül az állami vezetőknek járó kiemelt egészségügyi ellátást, és kértük, hogy tüntessék fel a szolgáltatás/kezelés/ellátás pontos nevét is.
Válaszában a minisztérium közölte, hogy az egészségügyi ellátásra az állami vezető (a központi államigazgatási szervekről, valamint a Kormány tagjai és az államtitkárok jogállásáról szóló 2010. évi XLIII. törvény 6.§ (1) bekezdése szerint): miniszterelnök, miniszterek, államtitkár, közigazgatási államtitkár, helyettes államtitkár; a jogszabály alapján állami vezetői juttatásra jogosult személy (többek között: a köztársasági elnök, a Köztársasági Elnöki Hivatal főigazgatója és igazgatói, az Országgyűlés elnöke, alelnökei, háznagya, az Országgyűlés Hivatala főigazgatója és igazgatói, a Kúria elnöke és helyettese, az Országos Bírósági Hivatal elnöke és helyettesei, a legfőbb ügyész és helyettesei, az Alkotmánybíróság elnöke, főtitkára, tagja, az alapvető jogok biztosa és helyettesei, önálló szabályozó szervek elnökei és helyettesei, kormánybiztos, miniszterelnöki biztos, miniszteri biztos, kormányhivatal vezetője, központi hivatal vezetője, kormánymegbízott), továbbá a miniszteri kabinetet vezető kabinetfőnök jogosult.
A KIM egészségügyi ellátásra jogosultakról vezetett nyilvántartásában 2013. augusztus 8.-án 321 fő kinevezett vezető szerepelt, melyből az állami vezetők száma 135 fő, a jogszabály alapján állami vezetői juttatásra jogosultak száma 179 fő, a miniszteri kabinetet vezető kabinetfőnökök száma 7 fő.
A minisztérium tájékoztatott arról is, hogy ők az ellátás körülményeit javító szolgáltatást fizetik – 10 millió forint/év -, nem magát az egészségügyi ellátást, így az igénybevételről nem rendelkeznek információkkal.
Azt, hogy a Honvédkórházban milyen extrák várják az állami jogosultakat, a 444.hu derítette ki még szintén augusztusban: járóbetegeknek VIP-rendelő munkanapokon, soron kívüli vizsgálatok és szakorvosi kezelések szükség szerint, fekvőbetegeknek kiemelt komfortfokozatú ellátás és elhelyezés (egyágyas, tévés, egyedi vécés/zuhanyzós szobák), évi 36 szűrővizsgálat.
Augusztus végén adatigénylést nyújtottunk be a Honvédkórháznak, melyben ugyanazt kérdeztük, mint a KIM-től: 2009.01.01 és 2013.08.10. között éves bontásban hány jogosult vette igénybe a kiemelt egészségügyi ellátást, és pontosan milyen kezeléseket. Az adatgazda a nagyszámú adat miatti 15 nap hosszabbítás után, szeptember 30-án megküldte az első összesítést, melyből kiderül, hogy a kérdéses időszakban hány fő mennyi ellátást vett igénybe. Érdemes megfigyelni az arányokat: a fekvőbetegellátásnál minden évben megegyezik az igénybevevők száma az ellátásokéval; a járóbetegellátásnál azonban jól látszik, hogy a jogosultak számához képest kevés igénybevevő évi 3-4 alkalommal kereste fel a Honvédkórházat, de 2012-ben konkrétan 5,3 volt a szorzó. Vagyis vannak, akik egyszer se mennek, és vannak, akik többször is egy évben.
Tisztáztuk a Honvédkórházzal, hogy a kezeléseket igénybevevők nevét nem kérjük – hisz az nem közérdekből nyilvános, hanem kimondottan személyes adat, ha egy miniszternek például gerincbántalmai vannak – , de jeleztük, hogy továbbra is szeretnénk megkapni a konkrét ellátások nevét. Ezt ők érdekes módon új adatigénylésnek vették, és 15 nappal meghosszabbították a válaszadási határidőt, majd végül október 31-én érkezett meg a válasz, amire oly régóta vártunk. Illetve nem egészen az, mert „Az igénybevett egészségügyi ellátások tipizálása – azok nagy számát és változatos megnevezését tekintve – nehezen kivitelezhető közérthető formában.” – írta a Honvédkórház, és csak az ellátottak által látogatott osztályok szerinti bontást küldtek. Vagyis nem tudtuk forintosítani az adatokat, viszont azok korábban soha sehol nem kerültek nyilvánosságra, így végülis bőven megérte a kitartóan küldözgetett adatigénylés-sorozat.
A táblázatok eredetiben ittmegtekinthetők, grafikonon viszont sokkal szebben mutatnak.
A fekvőbetegellátások között nincs igazán érdekesség a plasztikai sebészet 2012-es 2 darab igénybevételén kívül, a járóbetegellátás azonban már sokkal változatosabb. A „legnépszerűbb” osztály az állami vezetői juttatásra jogosultak körében minden évben a fogászat volt, de sokszor látogatták a labort, a füll-orr-gégészetet, a sürgősségit, a sebészetet, a röntgent, a belgyógyászatot és a szájsebészeti szakambulanciát is. 2009-ben 5, azóta minden évben 4 ellátás volt a plasztikai sebészeti szakambulancián, 3-3 a pszichiátriai szakrendelőben, és 2012 kivételével (akkor 9) évi 5 a klinikai pszichológia szakambulancián. Kiemelném még, hogy 2009-ben 9, majd 5-5, tavaly 4, idén augusztusig pedig 3 ellátás volt az andrológia – férfigyógyászat – osztályon, amely elsősorban a férfimeddőséggel és a férfiak szexuális problémáival (libidógondok, merevedési zavarok) foglalkozik.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Egy interneten többnyire ingyenesen elérhető tartalomból összeállított tanulmány oldalanként 100 ezer forintba, egy 18 diából álló előadás pedig 4,4 millióba került.
A kormánymédiánál dolgozó újságíró szerint azok viselkedtek jogellenesen, akik feltörték a Midgård adatbázisát, majd „uszító, de minimum megbélyegző szándékkal” kereshető listát tettek közzé a vásárlókról.
Nem enyhít a közlekedési gondokon, hanem még nagyobb forgalmat generál és újabb ipari parkok létesítését segíti a 31-es út fejlesztése, legalábbis ettől tart a maglódiak egy része.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!