Aurville - Helyiek is nyerészkedtek az Erdélyi-szigethegység szívében zajló földbizniszben
Volt egyszer egy falu, amely túlélte a földjében rejlő aranyat, a kommunista visszaéléseket és egy bányatragédiát is, mígnem elárasztották pénzzel,...
Különös csata bontakozik ki épp a szemünk előtt: miközben Románia az EU soros elnökségét látja el, az ország legbefolyásosabb politikusát, Liviu Dragneát azzal gyanúsítja a román Korrupció-ellenes Ügyészség (DNA) valamint az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF), hogy a Tel Drum SA nevű céget közpénzek és EU-források eltérítésére használta fel.
A Teleorman megyében bejegyzett egykori állami útépítő vállalat, a Tel Drum SA papíron sosem volt Dragnea tulajdona. Miközben tulajdonosai rendre Dragneához szorosan köthető üzletemberek voltak, a vállalat az évek során több száz millió euró értékű közbeszerzést nyert.
Dragnea politikai pályája ebben az időszakban folyamatosan ívelt felfele: több ízben volt miniszter, 2012-től Teleorman megyei képviselő, 2015-től pedig a legnagyobb romániai kormánypárt, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke, ezzel párhuzamosan a képviselőház elnöke.
Bár Romániában hagyományosan a legnagyobb kormánypárt vezetője egyben a miniszterelnök is, ezt a funkciót Dragnea nem töltheti be, ugyanis 2016-ban felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték a 2012-es népszavazás manipulálása miatt. Dragnea jelenleg egy további büntetőügyben is vádlott, ezen kívül a most bemutatott Tel Drum-ügyben is bűnvádi eljárás folyik ellene.
Az OLAF és a DNA lényegében azt állítja, Dragnea illegálisan részesült a Tel Drum SA által bonyolított üzletekből.
A DNA szerint a cég tulajdonképpen Dragnea tulajdona, és arra használta a céget, hogy EU-s pénzalapokból sikkasszon.
A Tel Drum SA-t 1998-ban privatizálták, kezdetben a részvények 99 százalékát Teleorman megye tanácsa birtokolta. Amikor Liviu Dragnea lett Teleorman megye tanácselnöke, a cég tulajdonost váltott.
A 2002-es adásvételi szerződésen Dragnea aláírása szerepel, a vásárló a tanácselnök egyik barátja, Marian Fişcuci. 2005-ben a cég tulajdonosainak száma háromra bővül – az új tulajdonosok Dragnea egykori egyetemi évfolyamtársai.
Később a cég ún. „bearer share” (bemutatóra szóló részvény) alapon kezd működni: ez azt jelenti, hogy a cég tulajdonosai nincsenek bejegyezve a cégbíróságon, az a tulajdonos, aki a részvényeket a maguk fizikai valójában birtokolja.
A bemutatóra szóló részvény nem névre szól és bármikor átruházható, a tranzakciónak pedig semmilyen nyoma nem marad. Egy tulajdonosváltás ebben a konstrukcióban egyszerűen annyi, hogy a részvényt a maga fizikai valójában átadják az új tulajdonosnak.
2008 és 2014 között, miközben a Tel Drum sorra nyerte a közbeszerzéseket, Liviu Dragnea többször is Brazíliában nyaralt a cég tulajdonosaival. A legtöbb szerződést a Tel Drum abban az időszakban írta alá, amikor a tulajdonosok Brazíliában nyaraltak.
Miközben Dragnea azt állítja, hogy legalább tíz éve semmilyen kapcsolatban nem áll a Tel Drum tulajdonosaival, és hogy soha semmilyen haszna nem származott a cég által megnyert közbeszerzésekből, az OCCRP és a brazil Época Magazine által feltárt bizonyítékok ennek az ellenkezőjét mutatják.
Brazil határvédelmi dokumentumok, videók és fotók tanúsítják, hogy Dragnea és a Tel Drum volt ügyvezető igazgatója, Petre Pitiș többször is vakációztak együtt egy Cumbucóban, Brazília északkeleti partján levő halászfaluban található luxusvillában.
A Casa Grande nevű luxusvilla jelenleg üresen áll, csak a takarító személyzet bukkan fel időről időre: ők azt állítják, hogy a tulajdonosok már nem használják az ingatlant, de nem is bérelhető a ház.
A villát egyébként Mugurel Gheorghiaș, a Tel Drum egyik volt tulajdonosa vásárolta 2010-ben egy Brazíliában bejegyzett cégen keresztül. Dokumentumok azt is bizonyítják, hogy Dragnea és Gheorghiaș többször tartózkodtak egy időben Brazíliában, illetve vakációztak a tengerparti luxusvillában.
Egy további üzletember, Costel Comana szintén gyakori vendég volt a brazíliai halászfaluban. Comana már nem él: 2015 februárjában, egy Kolumbiából Costa Ricába tartó repülő mellékhelységében öngyilkos lett, miután korrupció miatt Romániában vádat emeltek ellene.
2017 augusztusában a DNA ügyészei azzal vádolták meg Pitiș-t, hogy hamis és hiányos dokumentumok segítségével törvénytelenül jutott uniós támogatáshoz, hogy aztán a pénzből egy túlárazott mobil aszfaltkeverőt vásároljon.
Ezzel párhuzamosan Brazíliában is nyomozás indult, azzal a gyanúval, hogy a csoport egy sor ingatlanvásárlás révén próbált pénzt mosni Cumbucóban. „Azt vizsgáljuk, hogy honnan származott az a pénz, amivel Brazíliában ingatlanokat vásároltak” – nyilatkozott Carlos Wagner Barbosa Guimarães, a Ceará állam ügyésze februárban.
Egyik kulcsfigura a romániai csoport brazíliai ügyintézője, Cauby Cursino Campos Junior lehet: ő a Costel Comana által alapított két cég, a Regiotrans Fabricação de Locomotivas LTDA valamint a Robra Construção LTDA részvényese, továbbá 1 százalékot birtokol abból a cégből, melyet Mugurel Gheorghiaș használt a Casa Grande megvásárlására.
Campos Junior azonban úgy nyilatkozott, nem tud semmit a romániai üzletemberek brazíliai dolgairól. Guimarães ügyész szerint az ingatanok felvásárlása Costel Comana halálával lelassult.
Szerzők: Daniela Castro, Guilherme Amado, Paul Radu és Ana Poenariu
Magyar fordítás: Sipos Zoltán. Az eredeti, angol nyelvű cikket itt olvashatja.
Kiemelt kép: a brazil tengerpart és a strand a ház közelében, ahol Dragnea és társai találkoztak. Fotó: OCCRP/Guilherme Amado
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásVolt egyszer egy falu, amely túlélte a földjében rejlő aranyat, a kommunista visszaéléseket és egy bányatragédiát is, mígnem elárasztották pénzzel,...
A RISE Project újságírói inkognitóban tárgyaltak Sile Cămătaru vejével azokról a kínai maszkokról, amelyek elárasztották a piacot és az intézményeket....
Románia stratégiai jelentőségű arany- és rézkészleteit valutaként használják egy afrikai bánya felvásárlásához, amelynek kapcsán a nemzetközi kényszermunka, a rabszolgaság és...
Az Európa szűzerdeinek többségét kitevő Kárpátok rengetegeiben dúló illegális fakitermelés ellenében román ellenzékiek, civilszervezetek veszik fel a kesztyűt. Motoros fűrészek...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!