Sztorik a régióból az uniós gabonaimport-csalásoktól a szlovák dezinformáció által generált bevételig
A The Organised Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP) hét oknyomozó újságíró központjának regionális hírlevele.
Szemet hunynak az illegális tevékenységek fölött a hatóságok, ha cserébe a radikális szurkolók kiállnak a kormány nacionalista politikája mellett – az OCCRP riportja Szerbiából.
2016. október 13-án éjszaka Aleksandar Stankovic autója Belgrádban megállt egy elsötétített ablakú BMW mellett, amelyben két ember ült, automata fegyvert szorongatva. A két férfi hamarosan közel két tucatnyi golyót engedett bele a 29 éves Stankovicba, aki azonnal meghalt, a testőre pedig megsebesült. Miután a tettesek elhajtottak a helyszínről, autójuk kiégett maradványait egy közeli utcában találták meg, a fegyvereseket azonban azóta sem kapták el.
Stankovicot csak úgy ismerték, hogy a „Néma Sale” és megölése csak egy volt a szerb futballhuligánokat sújtó gyilkosságok közül – írja az OCCRP riportja. Egy olyan országról van szó, ahol a sportok iránti rajongás sokszor összefonódik a szervezett bűnözéssel, és ahol az elmúlt néhány évben tucatnyi, a focidrukkerekhez köthető prominens figurát gyilkoltak meg. A legtöbbjük esetében bűnbandák közötti leszámolásról lehet szó.
Az újságok szerint a belgrádi FK Partizan futballklub Janicsárok nevű szurkolói csoportjának vezetője, Stankovic, részt vett szervezett bűnözésben, többek között drogkereskedelemben is. 2013-ban 5 év 10 hónapra ítélték engedély nélküli fegyvertartásért és drogkereskedelem megszervezéséért.
A szerb kormány és média Stankovic megölésével a szomszédos Montenegróból származó maffiát vádolta meg, akik a szerb alvilág jelentős részét is irányítják. Azonban Stankovic hátterétől eltekintve elég kevés indítéka van egy viszonylag kisstílű bűnöző kivégzésének. Aleksandar Vucic kormánya elítélte a gyilkosságot, Nebojsa Stefanovic belügyminiszter pedig az esetet követően ígéretet tett arra, hogy a kormány „nem hagyja, hogy az ország bűncselekmények gyakorlóterepe legyen”.
Szakértők és korábbi focihuligánok szerint azonban ez a látszólag kemény kiállás mélyebb igazságokat rejt, amely segít megérteni az erőszakot. A kormány és a biztonsági szolgálatok nem rendbontóként tekintenek a szurkolókra, hanem szerb nacionalizmustól fűtött politikai strómanként használják őket – vélik szakértők. Cserébe hosszú pórázon tartják őket és szemet hunynak a bűncselekményeik fölött.
„A politikusok a saját céljaikra használják fel a focihuligánokat, cserébe pedig megvédik őket” – mondta az OCCRP-nak Dobrivoje „Dan Tana” Tanajisevic, a másik belgrádi focicsapat, a rivális Crvena zvezda korábbi elnöke.
„Olyanok, mint a rák. Erősebbek a klubnál, és a szurkolók 99 százalékánál.
A maradék 1 százalék nagy része 50 különféle bűncselekmény miatt ülhetne most börtönben. De szabadlábon vannak, mert védelmet kapnak.”
Állítása szerint 2008-2009-es évadban Tanasijevic megpróbálta a saját eszközeivel visszaszorítani a huligánok befolyását, de erre néhány Crvena zvezda-szurkoló berontott az irodájába, törtek-zúztak és megfenyegették őt is. Az incidensben részt vevő három férfit még azelőtt kiengedték a börtönből, hogy elkezdődött volna a bírósági eljárás. „Valaki felhívott valakit, aki szintén felhívott valakit, aki felhívott valakit a kormányban” – magyarázta a gyors „eljárást” Tanasijevic. A szerb rendőrség nem kívánta kommentálni a történteket az újságíróknak.
A huligánok érinthetetlensége nem új keletű dolog, az 1990-es évek elejéig nyúlik vissza, amikor Jugoszlávia felbomlóban volt. Ebben az időszakban a szurkolók Slobodan Milosevic elnök nacionalista politikájának eltökélt támogatói voltak – fejtegette az OCCRP riportereinek Slobodan Georgijev szerb újságíró, aki számos cikket írt a drukkerekről. Többek között közülük toborozták új tagjait Zeljko Raznatovic, ismertebb nevén Arkan ultranacionalista szabadcsapatai, a Tigrisek, olvasható a Wikileaksre felkerült amerikai kormányzati anyagokban. Ebből az is kiderül, hogy ma már inkább pénzmosással, védelmi pénzek szedésével és drogkereskedelemmel foglalkoznak.
Emellett politikai szerepük is van, például 2000-ben részt vettek azokban a tüntetésekben, amelyek végül megbuktatták Milosevicet. 2008-ban felégették a belgrádi amerikai nagykövetség épületének egy részét, miután az Egyesült Államok elismerte Koszovót, 2011-ben pedig egy határátkelőt gyújtottak fel a koszovói-szerb határon.
Elemzők úgy látják, hogy Vucic 2014 óta hatalmon levő kormánya is nagyban támaszkodik a huligánokra, mert tökéletesen beleillenek a nacionalizmus és a populizmus keverékeként működő kormányzásba – amely szintén nem mentes a szervezett bűnözői kapcsolatoktól.
Jutalom a maffiától? Gyanús körülmények között jutott lakáshoz a szerb miniszter
Szerbia jelenlegi egészségügyi minisztere gyilkossági ügybe keveredett, igaz, egyelőre csak tanúvallomások állnak rendelkezésre, közvetlen bizonyítékot még nem találtak a hatóságok. Az már mindenesetre kiderült, hogy a készpénz könnyen helyettesíthető fizetési eszköz a szervezett bűnözésben.
Az ellenzék szerint Vucicék kérték a huligánokat, hogy húzzák meg magukat a 2015-ös belgrádi Pride alatt, elkerülve azt, hogy a korábbi erőszakos cselekmények megismétlődjenek, és hogy jobb színben tűnjön fel a kormány az európai vezetők szemében. Ugyanakkor azok ellen, akik az előző években megtámadták és megsebesítették a felvonulókat, sosem indult eljárás.
A kormány néhány alkalommal már megpróbálta megzabolázni a huligánokat. 2009-ben tucatnyi szurkolót tartóztattak le a hatóságok, miután egy francia férfi meghalt egy szurkolói összecsapásban. A korábbi szurkolót, Stefan Velickovicot is ekkor tartóztatták le és öt évet töltött börtönben. Ő azóta is azt állítja, hogy nem volt része a gyilkosságban és a kormány csak azért lépett közbe, mert néhány huligán nem csak egymást támadta, hanem a rendőröket is. „A politikusok így akarták megmutatni, mennyire szigorúak is tudnak lenni” – nyilatkozta Velickovic.
A rajtaütés miatt egyfajta vákuum keletkezett a Partizan-szurkolók körében és ennek köszönhető, hogy felemelkedhetett az Aleksandar Stankovic-féle Janicsárok csoportja. Velickovicékkal ellentétben az új generáció rendszeresen megúszta a felelősségre vonást. Maga Stankovic, miután 2013-ban elítélték drogkereskedelem miatt, legalább 12 alkalommal tudta elhalasztani börtönbüntetése megkezdését egészségügyi okokra hivatkozva, miközben a meccseken rendszeresen megjelent.
2016 áprilisában feltehetően Stankovic ösztönzésére két szurkoló megverte a Partizan elnökének, Milos Vazurának a biztonsági őreit, és ugyan a biztonsági kamerák mindent rögzítettek, Stankovicot nem vették elő az ügy miatt, hiszen ő maga nem volt ott. Amikor Vucicot erről kérdezték, a miniszterelnök azzal védekezett, hogy a hatóságok nem az újságírók kívánságai szerint dolgoznak.
2015-ben két másik hírhedt Partizan-szurkoló halt meg maffiatevékenységre utaló körülmények között. Októberben a „Young Boys”-csoport vezetőjét, Aleksandar Joksicot kábítószer árulása közben ölték meg, augusztusban a „Forbidden” vezetőjét, Alen Kosticot lőtték le Belgrádban. Kostic halálának idején a szerb rendőrség legalább 15 ügyben nyomozott ellene, például rablás és erőszak miatt. A rivális focicsapat, a Crvena zvezda szurkolói közül a „Hienas-t” irányító szurkolót lőtték le parkoló autójában ülve 2014 májusában, Aleksandar Roganovicot pedig 2015. szeptemberben, vélhetően valamilyen drogvita miatt.
Ameddig a futballhuligánokat megtűrik, mint a szerb politikai struktúra részeit, az erőszak folytatódni fog – mondja az újságíró Georgijev.
„Ha komolyan akarunk foglalkozni a huliganizmussal, komolyan kell foglalkozni a szerb nacionalizmussal is, és el kell választani a bűnözőket valamitől, amely minden egyes ország fundamentumának részét képezi. Addig bármilyen rendőrségi vagy kormányzati közlemény csak azt bizonyítja, hogy nincs semmi látnivaló.”
A cikk eredetileg Serbia’s Deadly Mix: Football, Politics and Crime címmel jelent meg az OCCRP honlapján 2017. január 27-én. Szerző: Devin Windelspecht. Fordította: D. Kovács Ildikó
Előfizetőket keresünk – támogasd a munkánkat havi 1000 forinttal!
Függetlenségünk záloga a közösségi finanszírozás. Részletek itt.
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásA The Organised Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP) hét oknyomozó újságíró központjának regionális hírlevele.
Magyarországon Panyi Szabolcs, a Direkt36 újságírója sötét fegyverüzleteket leplezett le; Indiában Paranjoy Guha Thakurta az üzleti és politikai összefonódásokat vizsgálta;...
Csecsenföld autoriter vezetője, Ramzan Kadirov többször hangot adott pozitív véleményének a többnejűséggel kapcsolatban, arról azonban mindezidáig nem sok információ volt...
Joseph Muscat miniszterelnöksége alatt a szigeten virágzott a szervezett bűnözés, sötét offshore üzletek köttettetek meg. Muscatot és barátait, politikai segítőit...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!