OCCRP

Moldovában a halottakat is megilleti a szavazati jog

Közel három millióan szavazhatnak majd október 30-án a moldovai elnökválasztáson. Az OCCRP és partnere, a RISE Moldova azonban több olyan, a névjegyzékbe felvett szavazót is azonosított, akik már eltávoztak az élők sorából.

 

KORMÁNYPROPAGANDA HELYETT VALÓDi HÍREK

Előfizetőket keresünk – támogasd a független tényfeltáró újságírást havi 1000 forinttal!

 

A chisinaui temetőben háromszáz sír átnézése után száz olyan embert találtak, akik jelenleg is aktív szavazóként szerepelnek a választói névjegyzékben. Az ügy olyan hírességeket is érint, mint a 2003-ban elhalálozott rendező, Emil Loteanu, és a színész Mihai Volontir, de lehetséges szavazóként van számon tartva az Alkotmánybíróság elnökének, Alexandru Tanasének elhunyt édesapja is.

Olyanok is vannak tehát, akik annak ellenére, hogy közel 15 éve halottak, azóta is szerepelnek a választói névjegyzékben, ami egyben azt is jelenti, hogy a másfél évtized alatt összesen 10 darab helyi és országos voksoláson „vehettek volna részt”.

A moldovai választói névjegyzékkel már évek óta komoly problémák vannak, a szavazók száma például annak ellenére is gyarapodik, hogy közben az országból emigrálók száma is folyamatosan nő. 1990-ben még csak 2,4 millió szavazó volt a 3,7 milliós országban, 2009-ben, a külföldön szavazókat is beleszámolva, ez a szám 2,7, 2010-ben 2,81, 2016-ban pedig már 2,85 millió.

Az egyik leglátványosabb növekedést a választói névjegyzék 1996-ban produkálta, amikor az elnökválasztás két fordulója között összesen 41 ezer fővel bővült a lista. A következő nagy hullám 2009-ben következett be, amikor a Központi Választási Bizottság elhatározta, hogy mostantól mindenki szerepelni fog a listán, akinek van moldovai tartózkodási engedélye, függetlenül attól, hogy az országban él-e életvitelszerűen. Az ellenzéki pártok és civil szervezetek, látva a növekedést, már akkor arra hívták fel a figyelmet, hogy ilyen mértékű bővülés akkor lehetséges, ha már halott személyek is felkerültek a listára.

A halott szavazok ügye ráadásul nem csak és kizárólag Moldovára korlátozódik, a választói névjegyzékben ugyanis olyan egykori választó is szerepel, aki évekkel ezelőtt Moszkvában hunyt el. Iure Ciocan, a Központi Választási Bizottság korábbi elnöke, jelenlegi tagja szerint ugyanakkor nem feltétlen az adminisztratív kar hibája a kialakult helyzet. Az orosz fővárosban elhunyt Emil Loteanut például azért nem törölték még a jegyzékből, mert a rendező rokonai nem honosították az orosz halotti bizonyítványt a moldvai hatóságok előtt.

Ciocan elmondása szerint a feltárt neveken túlmenően is lehetnek olyanok a választói névjegyzékben, akik időközben már elhunytak. Ebből azonban szerinte nem következik, hogy vissza is fognak élni a nevükkel a választásokon, mivel a listákon névvel és személyi azonosító számmal szerepelnek az állampolgárok, és a voksolás során nem csak, hogy az útlevelüket kell felmutatniuk, de a magának a voksolásnak a tényét is rögzítik az okmányban, megelőzve így a többszöri szavazást. Ciocan nem aggódik, véleménye szerint az a pár elhunyt szavazó nem érinti a választás kimenetelét.

„Vannak-e halottak a listán? Valószínűleg igen. De sem 2009 előtt, vagy az után nem volt olyan ügy, ahol bizonyították volna bíróság előtt, vagy bárhol máshol, hogy valaki egy halott nevében szavazott.” – nyilatkozta.

A cikk eredeti megjelenését követően a Központi Választási Bizottság megkereste a RISE Moldova munkatársait, és elmondásuk szerint augusztusban egy elavult választói névjegyzék került fel a honlapra, amelyet azóta már frissítettek.

Az eredeti cikk 2016. szeptember 15-én jelent meg az OCCRP honlapján „Dead Souls: Moldova´s Zombie Voters” címmel. Szerzők: Ion Preasca és Inna Civirjic. Fordította: Szakács András

Ha tetszett a cikk

Előfizetőket keresünk – támogasd az Átlátszó munkáját havi 1000 forinttal! Függetlenségünk záloga a közösségi finanszírozás.

Megosztás

Nélküled nincsenek sztorik.

  • Átutalás
  • PayPal
  • Így is támogathatsz

Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!

  • Belföld
  • Külföld

Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.

Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank

Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.

IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)

Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.

Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatás
  • ikon

    Bankkártyával az AdjukÖssze.hu oldalon

    Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.

  • ikon

    Postai befizetéssel

    Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.

  • ikon

    Havi előfizetés a Patreonon

    Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.

  • ikon

    Benevity rendszerén keresztül

    Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.

  • ikon

    SZJA 1% felajánlásával

    Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42