Sztorik a régióból az uniós gabonaimport-csalásoktól a szlovák dezinformáció által generált bevételig
A The Organised Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP) hét oknyomozó újságíró központjának regionális hírlevele.
Szerbia jelenlegi egészségügyi minisztere gyilkossági ügybe keveredett, igaz, egyelőre csak tanúvallomások állnak rendelkezésre, közvetlen bizonyítékot még nem találtak a hatóságok. Az már mindenesetre kiderült, hogy a készpénz könnyen helyettesíthető fizetési eszköz a szervezett bűnözésben.
2002 késő nyarán úgy tűnt, hogy a montenegrói maffiózóra, Veselin Božovićra szerencsés nap virradt. Igaz, hogy a férfit és családját fegyveres támadás érte, miközben egy három autóból álló konvojjal utaztak Belgrádban, de a gyilkossági kísérlet után – amelyben két ártatlan járókelő is megsebesült – azonnal a belgrádi Központi Kórház sürgősségi osztályára került. Végül nem csak a családja túlélte a támadást, ő magának is jó esélye volt a felépülésre.
Amit Božović nem tudhatott, hogy Dušan Spasojevića, a Zemun Klán vezetője, akivel Božović akkor nem is állt konfliktusban, inkább holtan szerette volna látni, legalábbis a bűnszervezet két tagjának egymástól független, 2004-ben és 2006-ban tett vallomása szerint. Ezek alapján vélelmezhető, hogy Božović-csal végül Zlatibor Lončarm, a sürgősségi osztály egyik orvosa végzett egy halálos injekció koktéllal.
Igaz, egyes vallomások szerint nem ő volt az egyetlen orvos, akit a banda arra bérelt fel, hogy a kórházban rendeződjenek el a „vitás ügyek”. Ellentételezésként a doktor gyakorlatilag ingyen kapott egy lakást, amit Spasojević kifejezetten arra a célra vett még korábban, hogy jutalomként ajánlja fel embereinek. Ez pedig nem egyszeri eset volt, általános gyakorlatnak számított nála, legalábbis a ma már védett tanúként nyilatkozó korábbi bandatagok szerint.
Tizennégy évvel később Lončar már mint egészségügyi miniszter bukkan föl, aki szoros kapcsolatot ápol a szerb miniszterelnökkel, Aleksandar Vučić-csal. Az sem jelentett problémát, hogy a gyilkosság gyanúja és az érte kapott jutalomlakás már 2004-ben előjött, akkor azonban nem volt elég bizonyíték ellene, ráadásul az akkor még ismeretlen orvos nyilvánosan tagadta a vádakat. Most a KRIK újságírói szerettek volna interjút készíteni vele, de nem jött válasz a megkeresésekre.
Egyre inkább beigazolódik, hogy Lončar fontos bizonyítékokat tartott vissza, és hogy kapcsolata is igen csak szoros a Zemun Klánnal, hiszen mint kiderült, rendszeres látogató volt a banda főhadiszállásán. A KRIK és az OCCRP például azt is kinyomozta, hogy az orvos mindössze tíz nappal Božović halála után már meg is kapta a szóban forgó lakást.
Azt a lakást, amely eredetileg Jelena Kalinić birtokában volt, aki a bűnszervezet egyik legerőszakosabb bérgyilkosának, Sretko Kalinić-nak a felesége. Ők ketten az 57 négyzetméteres belgrádi ingatlant 2001 áprilisában vásárolták, de egy évvel később, 2002 szeptemberében, már Lončar birtokában volt. A szerződés szerint az orvos 1,8 millió dínárt (4,5 millió forint) fizetett Kalinić-nak, de arra nincs semmilyen bizonyíték, hogy valaha át is adta volna ezt az összeget. Lončar nyolc hónappal később 50 ezer euró (15 millió forint) értékben adta tovább a jelenlegi tulajdonos szerint.
De hogy végül miért is nem emeltek vádat Lončar ellen? Egy a KRIK-nek és az OCCRP-nak nyilatkozó, anonimitást kérő rendőr elmondta, hogy semmilyen más bizonyíték nincs a kezükben, mindössze a tanúvallomások. Ezeknek a vallomásoknak a 2006-os nyilvánosságra kerülése után egyébként maga Lončar is elismerte, hogy a rendőrség kikérdezte, de visszautasította a gyilkosság vádját.
Lončar mellett felesége, Vesna is kapcsolatban áll a belgrádi szervezett bűnözéssel, hiszen ügyvédként védte a Darko Šarić féle ,,csoport” két tagját – amely az egyik leghatalmasabb maffia klán a Balkánon – egy bíróságon végződő drogügyletben. Ezen kívül védelmet nyújtott Sreten Jocić avagy Joca Amsterdam néven is ismert bűnöző számára, akit a horvát újságíró, Ivo Pukanić meggyilkolásával vádoltak, továbbá Vesna a szerb Posta felügyelőbizottságának is az elnöke.
Az eredeti cikk 2016. február 22-én jelent meg az OCCRP honlapján “ Serbia: Skeletons in the Closet – How Did the Health Minister get an Apartment“ címmel. Szerző: Stevan Dojčinović és Pavle Petrović. Fordította: Szakács András
Előfizetőket keresünk – támogasd az Átlátszó munkáját havi 1000 forinttal! Függetlenségünk záloga a közösségi finanszírozás.
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásA The Organised Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP) hét oknyomozó újságíró központjának regionális hírlevele.
Magyarországon Panyi Szabolcs, a Direkt36 újságírója sötét fegyverüzleteket leplezett le; Indiában Paranjoy Guha Thakurta az üzleti és politikai összefonódásokat vizsgálta;...
Csecsenföld autoriter vezetője, Ramzan Kadirov többször hangot adott pozitív véleményének a többnejűséggel kapcsolatban, arról azonban mindezidáig nem sok információ volt...
Joseph Muscat miniszterelnöksége alatt a szigeten virágzott a szervezett bűnözés, sötét offshore üzletek köttettetek meg. Muscatot és barátait, politikai segítőit...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!