Legalább 183 milliót költött Lázár János a kastélya melletti földek megvásárlására
Az építési és közlekedési miniszter összesen 58,8 hektár földet vásárolt a szerződések alapján, részben hitelből.
Az állami egészségbiztosításból finanszírozott CT- és MR-vizsgálatok jelentős részét magáncégek végzik, mert az államnak nincs elegendő készüléke. Egy törvénymódosítás értelmében azonban idén november végétől csak állami intézmények végezhetnek CT-és MR-vizsgálatokat. Az ehhez szükséges gépeket azonban még meg sem vették –, sőt még a helyüket sem alakították ki. Most kezdik csak el megtervezni a szükséges átalakításokat: az Országos Kórházi Főigazgatóság közbeszerzését nettó 710 millió forintos ajánlattal a TSPC Kft. és az MFDS Kft. kettőse nyerte. A TSPC-ben 2023 óta tulajdonos a kormányközeli WHB, ami sorra nyeri az állami építési beruházásokat.
A Kórházi Főigazgatóság 44 új készüléket vásárol, hogy kiváltsa a magáncégek gépeivel végzett közfinanszírozott vizsgálatokat. A meglévő helyszínek azonban nem felelnek meg a jogszabályi előírásoknak, ezért át kell őket alakítani. Ehhez azonban először tervek szükségesek, amiknek eredetileg idén januárra kellett volna elkészülniük. A tervezési szerződést viszont csak január 2-án írták alá, így már most csúszásban van a projekt.
Az állami kórházakat felügyelő Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFŐ) tavaly október elején írt ki közbeszerzést, hogy megtalálja azt a vállalkozót, aki megtervezi a megvásárolni kívánt állami CT- és MR-berendezések leendő helyszíneinek átalakítását. A kiírás szerint 30 db új CT- és 14 db új MR-készüléket vesznek állami intézményekbe, vagyis összesen 44 új gépről van szó országosan.
Azonban az új készülékek elhelyezése nem egyszerű, mert a kinézett helyszíneket át kell először alakítani. Méghozzá jelentősen: „tekintettel arra, hogy a meglévő helyszínek a jogszabályban foglalt minimumfeltételeket nem elégítik ki, illetve a területek (60-100 m2 nagyságú) meglévő hűtési/szellőzési rendszereit autonóm rendszerekre kell átépíteni”.
Ehhez kezdtek el keresni tervezőt 2024 októberében, kiemelve, hogy „2025 novemberéig a 44 helyszín kivitelezési munkáinak el kell készülniük, ezért a kiviteli terveknek legkésőbb 2025. januárjáig rendelkezésre kell állniuk”. Ez azonban biztosan csúszásban van, mert a most megjelent eredménytájékoztató szerint csak 2025. január 2-án kötött szerződést az OKFŐ a tendernyertessel.
A megbízást a TSPC Kft. és az MFDS Kft. kettőse nyerte nettó 710 millió forintos ajánlattal.
A teljes nevén TSPC Technical Supervision and Planning Consulting Hungary Kft. közvetlen tulajdonosa a TSPC Invest Kft., amely sokáig a cégcsoportot birtokló, győri lakcímű Kádár Mihály, majd az ő kezében lévő, Szlovákiában bejegyzett TSPC International s.r.o. tulajdonában volt. 2023 augusztusa óta azonban a TSPC Invest Kft. felének tulajdonosa a West Hungária Bau Kft. (WHB), így azóta közvetve a WHB az 50 százalékos tulajdonosa a tervezési szerződést elnyerő TSPC Kft.-nek is.
A WHB-t pedig aligha kell bemutatni: a cég a Fidesz-kormány alatt sorozatban, egymás után nyeri a nagy állami építési megbízásokat, tulajdonosa pedig a Tiborcz Istvánnal jó kapcsolatban lévő Paár Attila. A férfi akkor lett közismert, amikor megvásárolta az Eliosban a miniszterelnök vejének a tulajdonrészét – nem sokkal azelőtt, hogy az Elios közvilágításos projektjei miatt vizsgálódni kezdett az azokat finanszírozó Európai Unió.
A TSPC-nek is jól megy a szekér: 2021 óta évi nettó 4-5 milliárd forintos árbevétele volt, amiből 130-250 millió forint közötti összeg lett a tiszta haszon. A CT- és MR-helyszínek átalakításában résztvevő MFDS Kft. ehhez képest nagyon kicsi hal az évi 40-150 millió forintos nettó árbevételével és 15-109 millió között mozgó profitjával. A cég alapítója és egyedüli tulajdonosa a csömöri Csordás Szilveszter, aki a vállalkozás honlapja szerint orvostechnológus tervező és klinikai mérnök – ez pedig megmagyarázza, hogy miért társult a cégével a TSPC erre a feladatra.
Az Országos Kórházi Főigazgatóság a CT- és MR-készülékek leendő helyszínei átalakításának megtervezésére kiírt közbeszerzést gyorsított eljárásban bonyolította le az idő rövidségére hivatkozva. Amiatt, hogy 2025 novemberétől már csak állami intézményekben lehet ilyen vizsgálatokat végezni, és addigra „a 44 helyszín kivitelezési munkáinak el kell készülniük, ezért a kiviteli terveknek legkésőbb 2025. januárjáig rendelkezésre kell állniuk”.
A 2024. október 2-án kiírt tenderre emiatt csak 15 napig, október 17-ig lehetett jelentkezni, de ennek ellenére egész nagy volt a verseny. Öt pályázat is érkezett: a TSPC Kft. és az MFDS Kft. kettőse mellett jelentkezett még a Design Plan Zrt. és a PROCONT Kft. párosa, valamint a TOP-KVALITÁS Kft., a VASSCOGENPLAN Kft., továbbá a Mérnök-Mátrix Zrt. is.
A TOP-KVALITÁS Kft., a VASSCOGENPLAN Kft. és a Mérnök-Mátrix Zrt. ajánlatát azonban érvénytelennek nyilvánította az OKFŐ, mert
a cégek alapvető információkat rosszul vagy egyáltalán nem adtak meg a jelentkezésükben.
Ennek oka talán a rövid jelentkezési határidő, talán valami más volt, de vélhetően nem a tapasztalatlanság. Az 1997-ben alapított TOP-KVALITÁS Tervező és Szolgáltató Kft. évi nettó árbevétele ugyanis 200-300 millió forint, a Mérnök-Mátrix Építőipari, Kereskedelmi és Szolgáltató Zrt.-nek 1-1,5 milliárd forint, a VASSCOGENPLAN Kft.-nek pedig 150-250 millió forint az éves forgalma az elmúlt években.
Vagyis stabil, szép bevételük származik a tervezésből, és mindannyian nyertek már közbeszerzést (a TOP-KVALITÁS és a VASSCOGENPLAN többet is), így abban is van már rutinjuk, nem ez volt az első. Valamiért azonban most rosszul adták be a papírokat, ezért kiestek a versenyből.
Mivel az ötből három pályázó ajánlatát érvénytelennek nyilvánította az OKFŐ, jelentősen leegyszerűsödött a CT- és MR-helyszínek megtervezésére kiírt tender elbírálása.
Ahogy fentebb írtuk, a TSPC Kft. és az MFDS Kft. kettőse nettó 710 millió forintos ajánlatot tett. Ez egy maximum összeg, ami nettó 670 milliós tervezői díjból és nettó 120 ezer forint/mérnöknap tervezői művezetési díjból áll.
A versenyben maradt másik ajánlattevő, a Design Plan Zrt. és a PROCONT Kft. párosa ennél 31 millióval drágábban, maximum nettó 741 millió forintért vállalta volna a feladatot. Ebből nettó 697 millió lett volna a tervezői díj, amire rájött volna még a nettó 130 ezer forint/mérnöknap tervezői művezetési díj.
Az OKFŐ tehát az olcsóbb ajánlatot választotta, így nyerte meg a munkát a TSPC Kft. és az MFDS Kft. kettőse. Ez eddig teljesen rendben van, ám ami igazán érdekes, az az, hogy az ajánlatok összegzése szerint
a két egymás ellen versenyző duó ugyanazokat az alvállalkozókat jelölte meg az ajánlatában: a Domild Terv Mérnöki Iroda Kft.-t és a Med-Econ Humán Szolgáltató Kft.-t.
A vácszentlászlói Domild Terv Kft. és a verőcei Med-Econ Kft. szerepel a TSPC Kft. és az MFDS Kft. kettősének ajánlatában is, valamint a Design Plan Zrt. és a PROCONT Kft. párosáében is. Méghozzá két helyen is: az igénybe venni kívánt alvállalkozóknál és az alkalmasság igazolásában részt vevő szervezetek rubrikájában is.
A Dombay Ildikó tulajdonában lévő Domild Terv Kft. éves nettó árbevétele 22 és 97 millió forint között mozgott, a Dózsa Csaba László és Cseh Borbála által tulajdonolt Med-Econ Kft. forgalma pedig nettó 21-55 millió forint volt az elmúlt öt évben. A CT- és MR-helyszínek megtervezésére vonatkozó közbeszerzés talán egy kicsit megdobja majd az idei mérlegüket, bár azt nem tüntette fel a nyertes TSPC Kft. és MFDS Kft. kettőse, hogy mekkora összeget fizetnek majd nekik.
A tenderen alulmaradt Design Plan Zrt. és PROCONT Kft. duó megjelölt még alvállalkozóként egy egyéni vállalkozót és az Optimum Term Hőtechnikai Szerelő, Kivitelező és Üzemeltető Kft.-t is, de hiába, nem ők nyerték a megbízást.
Egy 2023 nyarán elfogadott törvénymódosítás értelmében nemsokára már csak állami intézmények végezhetnek CT- és MR-vizsgálatokat, a magánszolgáltatókkal kötött szerződéseket megszüntetik. A jogszabály szerint az átállás 2024. november 1-jén történt volna meg, de addigra nem sikerült beszerezni és üzembe helyezni az állami tulajdonú CT- és MR-készülékeket, ezért a határidőt kitolták egy évvel, idén november elejére.
Jelenleg ugyanis az állami egészségbiztosítás terhére végzett CT- és MR-vizsgálatok nagyjából egyharmada magáncégeknél történik, mert az államnak nincs elegendő kapacitása. Megfelelő számú készülék sem áll rendelkezésre, és azok működtetéséhez, a leletek értékeléséhez sincs elegendő szakember. A magáncégek megkapják az állami orvosok által kért vizsgálatok árát a TB-kasszából, és ilyenkor a betegtől nem kérnek pénzt, de emellett végeznek vizsgálatokat a magánorvosi ellátásban is, ahol a betegeknek fizetniük kell.
Ennek a rendszernek azonban hamarosan vége, mert a kormány nem akar többé fizetni a magáncégeknek a vizsgálatokért a TB-kasszából. Erre eddig évi néhány milliárd forint ment el, de az állam szeretné megszüntetni ezt. A jövőben állami kórházban államilag finanszírozott vizsgálatot csak az állam végez majd, a magáncégek pedig majd csak a hozzájuk magánellátásban érkező fizetős betegeket láthatják el.
Az átállást egy titkos kormányrendelet szabályozza, aminek a részletei nem nyilvánosak. A legtöbb információ az OKFŐ tenderéből derült ki eddig, amiben az szerepel, hogy
30 db új CT- és 14 db új MR-készüléket vesznek. De hogy hova, mely kórházakba, és kitől, mennyiért, azt nem tudni.
2023. végi adatok szerint összesen 142 CT és 103 MR van most hazánkban, de a területi eloszlásuk meglehetősen egyenlőtlen. Az adatok szerint a CT-k 86 százalékán végeznek közfinanszírozott vizsgálatokat is, az MR-készülékek esetében ez az arány azonban csak 55 százalék. Lehet, hogy az OKFŐ által beszerezni kívánt 30 CT és 14 MR-készülék nem lesz elég a kieső magángépek pótlására, de majd kiderül.
Az is erősen kérdéses, hogy mi lesz az átállás után, az állami egészségügyben ugyanis már most is hónapokat kell várni egy CT- vagy MR-vizsgálatra. Emiatt aki teheti, elmegy inkább a magánellátásba, ahol a felmérni kívánt testrésztől függően egy CT-vizsgálat ára 25 és 100 ezer forint között, egy MR-vizsgálaté pedig 45-150 ezer forint között mozog. Aki viszont ezt nem tudja kifizetni, az kénytelen kivárni a sorát az állami kórházakban.
Az egészségügyi szakemberek úgy vélik, hogy a magáncégek kiebrudalása a rendszerből a várólisták növekedésével fog járni, ami a Magyar Orvosi Kamara közleménye szerint „rontja a daganatos, a mozgásszervi, valamint a szív- érrendszeri betegek gyógyulási esélyeit”.
Erdélyi Katalin
A cégadatokat az Opten Kft. szolgáltatta. Címlapkép: A második újgenerációs fotonszámláló CT-berendezés a Semmelweis Egyetemen az átadása napján, 2025. január 9-én (fotó: MTI/Bruzák Noémi)
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásAz építési és közlekedési miniszter összesen 58,8 hektár földet vásárolt a szerződések alapján, részben hitelből.
Panelbeszélgetést tartott az Akadémiai Dolgozók Fóruma a kutatóhálózatot érintő újabb átszervezésről. Az eseményre a HUN-REN vezetése nem ment el.
Eltűnt 500 köbméter a MOL egyik üzemanyagvezetékéből, a hiányzó mennyiséget a Velencei-tó vízgyűjtő területén találták meg a földben.
2022-ben egy olyan törvénymódosítás lépett életbe, amelynek értelmében a lakóhelyet nem kell szerepeltetni a vagyonnyilatkozatokban.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!