Szabálytalanul tárolták és a veszélyességet jelző kódját is eltüntették annak a komáromi akkumulátorgyárból származó 83 tonna nehézfém-tartalmú anyagnak, melyet egy hulladékfeldolgozó cég mocsai telephelyén fedezett fel korábban a hatóság. Az Éltex Kft.-nek emiatt 3,2 millió forint bírságot kellett fizetnie, ám az ügyről a lakosság nem értesülhetett.
A Komárom-Esztergom vármegyei Mocsa község határában, a lakóházaktól nem messze az Éltex Kft. 2016 óta működtet hulladékfeldolgozót. A telephely a dél-koreai tulajdonú SK On Hungary Kft. komáromi akkugyárától mindössze 15 kilométerre található. Egy nemrégiben birtokunkba jutott hatósági határozat szerint a cég akkugyártásból származó, nagy mennyiségű mérgező anyagot tárolt Mocsán, engedély nélkül.
A mocsai hulladékfeldolgozó ügye tavaly nyáron az onnan érkező bűz miatt borzolta fel a kedélyeket a Komárom közeli községben. Szeptemberben indulatoktól sem mentes lakossági fórumra került sor Mocsán, ahol a helyiek a telepről érkező zavaró bűzről és zajról panaszkodtak – számolt be az eseményről a kemma.hu.
Az Éltex képviselői ezen a fórumon azt ígérték, hogy a bűzt okozó műanyagdarálóra olyan szűrőberendezést szerelnek fel, amellyel elkerülhető lesz „az esetleges zavaró szaghatás”. Emellett elhangzott az is, hogy a komáromi akkumulátorgyárból származó veszélyes hulladék feldolgozását – melyre szintén panaszkodtak a lakosok – a cég a mocsai telephelyén megszünteti.
A komáromi akkugyártól a hulladékfeldolgozó 15 km távolságra van (fotó: Google Térkép)
A bírságról nem értesülhetett a lakosság
A fórumon derült ki az, hogy a zavaró szaghatás miatt a Komárom-Esztergom Vármegyei Kormányhivatal bírság megfizetésére és intézkedési terv benyújtására kötelezte a céget. A g7.hu témáról írt összefoglaló cikke hívta fel a figyelmünket arra, hogy korábban a hulladékgazdálkodás rendjének megsértése miatt is bírságot szabtak ki a cégre, bár erről a lakossági fórumon semmi sem hangzott el.
Az Országos Környezetvédelmi Információs Rendszer (OKIR) nyilvános adatai közt ugyanakkor nem szerepel egyetlen dokumentum sem, ami ezekről a cégre kiszabott bírságokról vagy az intézkedési tervről szólna. Ezért adatigénylést nyújtottunk be a megyei kormányhivatalnak, amely a veszélyhelyzetre hivatkozva a válaszadás határidejét két alkalommal is meghosszabbította 45 nappal.
Így három hónap után érkezett csak a válasz, amely több dokumentumot is tartalmazott:
Az egyik határozat szerint 100 ezer forint büntetést kellett fizetnie a cégnek „a lakosság számára zavaró bűzhatást okozó technológia vagy berendezés üzemeltetése” miatt.
Egy másik dokumentum pedig 3, 2 millió forintos büntetést állapított meg nehézfémtartalmú hulladék engedély nélküli tárolása miatt.
A közérdekű adatigénylésre az Átlátszó által üzemeltetett KiMitTud közadatigénylő weboldalt használtuk. A KiMitTud segítségével azonban nem csak mi, hanem bárki könnyen és átláthatóan tud közérdekű adatot igényelni minden olyan állami, önkormányzati vagy más közfeladatot ellátó intézménytől, amely részt vesz az állam működtetésében, vagy közpénzt költ.
Átírták a veszélyes hulladékok besorolási kódját
A határozat szerint 2021 őszén egy hatósági ellenőrzés során a mocsai telephelyen 83 029 kilogramm, akkumulátorgyártásból származó, veszélyes – nehézfémeket tartalmazó – hulladékot találtak, amit szabálytalanul, nyitott csarnokokban tároltak. Ráadásul a hulladékot tartalmazó zsákokon nem szerepelt az anyagok veszélyességét jelző kód, a nyilvántartás szerint pedig nem-veszélyes fémhulladék kategóriába sorolták át ezeket.
„A big-bag zsákok közül több ki volt szakadva, a hulladékok körüli területen elektrolittal szennyezett csapadékvíz nyomai voltak láthatók”
– olvasható a határozatban.
A dokumentum részletesen beszámol arról is, hogy miként zajlott a hibás akkumulátorcellák előkezelése során keletkező, nehézfémeket tartalmazó több mint 83 tonna hulladék „nem veszélyes” anyaggá történő átminősítése.
Részlet a kormányhivatal 3,2 millió forintos hulladékgazdálkodási bírságról szóló határozatából.
Eszerint a komáromi akkumulátorgyárból származó, veszélyes hulladékot tartalmazó 6 darab szállítmányt az SK Battery Hungary Kft.-től (ennek a mostani neve SK On Hungary Kft.), vagy az SK Battery Manufacturing Kft.-től vette át a CB Engineering Kft. nevű, szintén hulladékgazdálkodással foglalkozó cég, majd átadta az Éltex számára.
A komáromi gyárból a CB Engineering Kft. még úgy vette át ezt a hulladékot, hogy azon a veszélyességet jelző kód (06 03 15) és az „akut toxikus”, illetve a „környezetre veszélyes (ökotoxikus)” jellemzők szerepeltek.
A nyilvántartási adatok szerint a CB Engineering az Éltex számára annak kistarcsai telepén adta át a szállítmányokat. Kistarcsa Budapesttől keletre, Gödöllő mellett, Komáromtól több mint 100 kilométerre található. Majd ezt a 83 tonna veszélyes anyagot „raktárközi átadás” címén Kistarcsáról az Éltex mocsai telephelyére vitték át „bértárolásra”, s ennek során „kódváltás” is történt: a szállítmány új kódot, nem-veszélyes besorolást (19 12 03) kapott.
A határozat szerint a hulladék változatlan formában került szállításra. A két cég nyilvántartási adatai szerint tehát meglehetősen sokat utaztatták a nehézfémtartalmú hulladékot, amely végül Mocsán kötött ki, sőt, a folyamat során rejtélyes módon átalakult – legalábbis papíron.
Az SK On Hungary Kft. komáromi akkumulátorgyára és a Mocsán, Nagyigmándon és Kistarcsán lévő hulladékfeldolgozó telepek. (forrás: a szerző ábrája)
A meglehetősen észszerűtlennek tűnő utaztatás helyett valószínűbbnek tűnik, hogy ezek a szállítmányok közvetlenül kerültek a komáromi akkumulátorgyárból a csupán 14 kilométerre lévő mocsai telephelyre.
A nyilvántartásban szereplő utaztatás indoka az lehetett, hogy a mocsai telephelyen az engedély szerint évi maximum 60 tonnát lehet feldolgozni ebből az anyagból, míg a cég kistarcsai telephelyén gyűjthető nehézfémtartalmú fémoxid hulladék engedélyezett éves mennyisége 3 555 tonna. Mindenesetre a hatóság büntetett, és a hulladékgazdálkodás rendjének megsértése miatt 3,2 millió forint bírságot rótt ki az Éltex Kft.-re.
A kormányhivataltól azt is megkérdeztük, hogy a bírságról szóló dokumentumok miért nem találhatók meg az OKIR nyilvános adatbázisában, hiszen az adatokat kötelező oda megküldeni. Azt a választ kaptuk, hogy ezek a határozatok a Közigazgatási Szankciók Nyilvántartásában kerültek bejegyzésre. Ez utóbbi azonban nem egy nyilvános adatbázis, így nem tudni, hogy milyen egyéb bírságokról nem értesülhet a lakosság, ha tájékozódni szeretne.
Emellett nem kaptuk meg az Éltex által benyújtott intézkedési terv elfogadásáról, illetve annak teljesüléséről szóló hatósági határozatot sem, arra hivatkozva, hogy ezek nem közérdekű dokumentumok.
A mocsaiak megszabadultak a problémától
Megkerestük Mocsa község önkormányzatának polgármesterét, Udvardi Mariannát (független), hogy változott-e a helyzet a telephely ügyében. Tőle ezt a választ kaptuk: „Azok a problémák, amelyek a lakossági fórumon elhangzottak, rendeződtek. A nehézfémek kinyerését végző üzemrészben a gépeket leszerelték és a salgótarjáni telephelyre vitték. A big-bag zsákokat mosó üzemrész még működött, de folyamatos volt a bűz a településen, ezért ezt minden alkalommal jeleztem feléjük, ekkor mindig leállították ezt a mosót. Mivel többet állt, mint működött, az alvállalkozó úgy döntött, hogy megszünteti ezt a tevékenységet a telephelyen. Ez decemberben megtörtént, azóta nincs bűz a településen.”
Az Éltex Kft. mocsai telephelye 2022 októberében (A szerző felvétele)
Azt is megírta a polgármester, hogy a 3,2 millió forintos büntetésről szóló határozatot is megkapták a hatóságtól, mivel a büntetés egy részét a cégnek az önkormányzat számára kellett átutalnia.
Az Éltex Kft.-nek is küldtünk megkeresést, az alábbiakat kérdezve:
Kellett-e kármentesítést végezniük a mocsai telephelyükön a kistarcsai telephelyükről szabálytalanul szállított és a mocsai telephelyen szabálytalanul tárolt, akkumulátorokból származó veszélyes hulladékok okozta környezetszennyezés miatt?
Milyen veszélyes hulladékok feldolgozását tervezik, illetve végzik a salgótarjáni telephelyükön?
A cég azonban nem válaszolt a kérdéseinkre.
Feltűnik a miniszterelnök veje
A debreceni központú Éltex Kft. – mely 1989 óta foglalkozik hulladék gyűjtésével, kezelésével, feldolgozásával, ártalmatlanításával, kereskedelmével – nagyágyú a hulladékgazdálkodási ágazatban. Az ipari hulladékkezelésben a cég az elsők között van Magyarországon: olyan globális multikkal vannak szerződései, mint a Procter & Gamble, a Bosch, a Samsung, a Henkel és a Continental, írta meg a G7.hu tavaly. Az Éltex az Opten cégadatai szerint 2021-ben közel 21,8 milliárd nettó árbevételt és 2 milliárd forint adózott eredményt produkált.
Egy évvel ezelőtt írta meg a Válasz Online, hogy a cégben a 2022-ben többségi tulajdont szerző Global Refuse Holding Zrt. révén – mely a Central European Opportunity Magántőkealap (CEOM) érdekeltségébe tartozik – az Éltex is Tiborcz István köréhez lett köthető. A g7.hu cikke is ezt a Tiborcz-közeli érdekeltséget bontja ki: mint írják, az Éltexet alapító korábbi tulajdonos Vass Zoltán és Vermes Péter ugyan jelenleg is ügyvezetők a cégben, ám a tulajdonosváltást követően önálló cégjegyzési joguk már nincs. Az Éltexnél egy személyben már csak az a Figura Ferenc írhat alá, akit a Válasz Online több cikkeis a miniszterelnöki vő Tiborcz István üzleti köréhez sorol.
Bodnár Zsuzsa
Nyitókép: Az Éltex Kft. mocsai hulladékfeldolgozó telepe 2022 októberében (A szerző felvétele). A cikkben szereplő cégadatokat az Opten Kft szolgáltatta.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Országos monitoring-rendszerre, nyilvános kibocsátási adatokra, előzetes társadalmi egyeztetésre is szükség lenne az akkus beruházások kapcsán, hangsúlyozzák a Magyar Akkumulátor Szövetség szakértői.
Az idén arany érdemkereszttel kitüntetett egykori fideszes polgármester nem hajtotta végre a hatósági előírást, a katasztrófavédelem pedig hat éven át nem intézkedett.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!