
Egy év szünet után ismét festményeket akar venni a Nemzeti Bank cége
Most épp Bak Imre négy alkotását szemelte ki a jegybank leányvállalata. Az eladó és az ár egyelőre ismeretlen.
Megkereséseinket ignorálta, de cikkünk megjelenése után jogi képviselője útján helyreigazítási kérelmet küldött Filemon Mihály nyírmártonfalvai polgármester az Átlátszónak. Ebben azt írja, hogy egy forintot sem kapott még meg a 60 millió forintos uniós támogatásból, emellett nem kapott félmilliárd forintot vagy ahhoz közelítő összeget erdőtelepítési támogatásként 2022-ben, és hogy a lombkorona sétány nem 50, hanem 80 méter hosszú. Mivel az Átlátszó a kifogásolt adatokat állami nyilvántartásokból idézte, a polgármester pedig cikkünk megjelenése előtt nem reagált az ezekkel kapcsolatos megkereséseinkre, a helyreigazítási kérelemnek nem áll módunkban eleget tenni.
Filemon Mihály, Nyírmártonfalva fideszes polgármestere nem örül a hirtelen jött népszerűségnek, ami azután következett, hogy az Átlátszó, Hadházy Ákos független országgyűlési képviselővel közösen beszámolt az uniós pénzből épült lombkorona sétányáról. A beruházásnak része volt egy erdei pihenő építése is. A közbeszerzési értesítő szerint 2022 decemberében befejeződött a kivitelezés, ahol az is olvasható, hogy „Az ellenszolgáltatás megfizetése a Vidékfejlesztési Program Irányító Hatósága VP4-8.5.2-17 kódszámú Az erdei ökoszisztémák térítésmentesen nyújtott közjóléti funkcióinak fejlesztése című pályázatból történik.”
A projekt a polgármester saját ingatlanán valósult meg, a 60 milliós támogatást magánemberként nyerte el, a legnagyobb furcsaság mégis az, hogy az építkezés közben tarra vágták az erdőt, így a lombkorona sétány most egy pusztaság közepén ékeskedik.
Tarra vágták az erdőt az uniós támogatásból épült lombkorona sétány építése közben | atlatszo.hu
Ahhoz, hogy megtaláljuk az uniós pénzek felesleges elköltésének eme újabb remekművét, Debrecentől körülbelül még 30 kilométert autózunk keletre. Nyírmártonfalván, egy kétezer fős település külterületén valósult meg a lombkorona sétány, szántóföldek, elhagyott tanyák, felhagyott állattelepek szomszédságában. Ott tartózkodásunk során csak egy kutyával találkozunk, aki az útról nézte a messziről jött érdeklődőket.
A múlt héten megérkezett lapunkhoz a Facebookon már belengetett helyreigazítási kérelem. Pedig a cikkünk megírása előtt mindent megtettünk, hogy megszólaltassuk Filemont. Kerestük e-mailben, amire nem reagált. Szerettük volna, ha a videónkban szerepel, de arra sem vállalkozott. Kerestük a polgármesteri hivatalban és a közel 50 millió forintnyi uniós pénzzel támogatott vendégházánál is, de hiába.
Cikkünk megjelenése után viszont a következőket szeretné helyreigazíttatni:
Az Átlátszó kitart amellett, hogy amikor arról számoltunk be, hogy a polgármester uniós támogatást kapott a lombkorona sétányra, akkor a valóságnak megfelelően tájékoztattuk az olvasóinkat, és ezt a bíróságon is bizonyítani tudjuk. Ugyanis az a valóság, hogy Filemon uniós pénzre pályázott, azt elnyerte, és ezért építette meg a lombkorona sétányt; az, hogy ezt a pénzt kifizették-e már vagy később fogják, teljesen lényegtelen. Mint ahogy az is, hogy elő-, utó-, vagy részfinanszírozott az uniós projekt.
Filemon érvelése lényegében arra épül, hogy csak azután írhatnánk le, hogy a lombkorona sétányra uniós forrást kapott, miután az uniós támogatást kézhez vette, azt már átutalták a számlájára.
Az utófinanszírozás az uniós projektek során felmerülő költségek utólagos támogatási formája. Utófinanszírozás esetén a fizikai és a pénzügyi teljesülés igazolását követően a benyújtott kifizetési igénylés és annak elfogadása alapján utalással folyósítják a támogatást. Tehát ha minden rendben megy, akkor a támogatásra megítélt összeget teljes egészében megkapja, a polgármester nyilván ennek tudatában építette a lombkorona sétányt.
Filemon Mihály az Átlátszónak nem nyilatkozott, más felületeken viszont cinikus magyarázkodásba kezdett. A Cívishírnek ezt mondta:
„Hogy az az erdő pontosan most ért a véghasználathoz, az egy dolog, hiszen a most letermelt erdő helyén új erdő lesz. Még 2017-ben adtam be a pályázatomat az erdei sétány létrehozásának támogatására. Ha akkor megépül az erdei sétány, még évekig lehetett volna élvezni a magasból a lombkorona látványát. A támogatást azonban csak 2021-ben kaptam meg, és ha az építőipari árakat összevetjük, akkor a 2017-esek köszönőviszonyban sincsenek a 2021-22-esekkel. Nem nyerészkedünk, ebbe pénzt raktunk. A kapott állami támogatást saját forrásból kellett kiegészíteni úgy, hogy a pályázat utófinanszírozású.”
„Akkor erdő is volt, amikor a pályázatot kiírták, de még egyszer mondom, nem feltétele a beruházásnak, nincs előírva, hogy milyen magas legyen az erdő” – folytatta a magyarázkodást az ATV Híradójának Nyírmártonfalva polgármestere:
„A pályázatot beadtuk 2017 végén, 2018 elején, és sajnos az elbírálása négy évbe került. Addig az erdő növekedett, és amikor megkaptuk a támogatói okiratot, akkor elkezdtük a beruházást megvalósítani, közben az erdő már négy évvel idősebb lett, és valamiből finanszírozni kellett a beruházást, ezért mivel az erdő vágásérett volt, letermeltük és beforgattuk a pénzt ebbe a beruházásba.”
Ha Filemon nyilatkozatai után megnézzük a pályázati kiírást, ott azt találjuk, hogy a támogatást igénylő a közjóléti berendezéseket a projekt megvalósítás befejezésétől számított 5 évig köteles fenntartani. A támogatás mértéke az összköltség 80 százaléka lehet. A támogatások online adatbázisa szerint a projekt összköltsége 80 millió forint volt, amiből a megítélt támogatás 64 millió forint.
Maximum pont járt azért, mert közjóléti erdővel pályázik valaki, mint ahogy Filemon tette. Kritérium az erdő magasságára valóban nincs: „A projekt kizárólag akkor támogatható, ha az az Országos Erdőállomány Adattárban nyilvántartott erdőrészlet területén, vagy az Evt. 13. § (1) bekezdés a)–d), f), g) , h) i) pontja szerinti erdőgazdálkodási tevékenységet közvetlenül szolgáló földterületen valósul meg” – olvasható a kiírásban.
Forrás: Erdőtérkép
Az Erdőtérkép szerint Filemon erdeje, amellett, hogy közjóléti, a besorolása szerint vágásos. Kérdés, mennyire jó ötlet egy olyan erdőbe lombkorona sétányt elhelyezni, amit tarra vágnak a kötelező fenntartási időn belül.
A pályázat az erdő kötelező magasságát centiben ugyan nem írja elő, azonban a támogatási kategória címszó alatt a következőt szerepelteti: „erdei ökoszisztémák ellenálló képessége és környezeti értéke növelését célzó beruházáshoz nyújtott támogatás” – márpedig erdő, az nem maradt a polgármester telkén.
Donáth Anna, a Momentum EP-képviselője és Hadházy Ákos független országgyúlési képviselő bejelentették, hogy az Európai Csalás Elleni Hivatalhoz (OLAF) fordulnak a lombkorona sétány ügyében.
Ahogyan arról már korábbi cikkünkben is beszámoltunk, két másik fideszes politikus is épített lombkorona sétányt a környéken. A térség országgyűlési képviselője, Tasó László, és a megyei önkormányzat fideszes alelnöke, Tasi Sándor is uniós támogatást igényeltek a projekjeikre. Feltehetően Tasó László figyelmét sem kerülte el a látogatásunk, mert sietve közzétett egy 39 másodperces imázsvideót az elkészült lombkorona sétányáról.
Nagy vihart kavart cikkünk megjelenése után sorosozásba és brüsszelezésbe kezdett az uniós pályázatot nyert politikus a közösségi oldalán:
„Fentiek miatt H. Ákos nevű viselkedéséből bomlott elméjű ember benyomását keltő országgyűlési képviselő ellen, a személyemet ért rágalmazó és lejárató akciója, valamint a kampányszerűen és mesterségesen gerjesztett álprofilokon, a Soros birodalom megyei és országos civil hálózatai által üzemeltetett portálokon generált támadás miatt, büntető feljelentést tehetnék. A bírói gyakorlat általam is tapasztalt kimenete azonban a képviselőket rágalmazó egyértelműen bizonyítható hamis állítások ellenére is az, hogy közszereplőként mindezt tűrni kell. Ezért ezt a jelentős ügyvédi költséget, inkább a kirándulóhely erdei virágokkal és bokrokkal történő szépítésére fordítom.”
Tasó László a cikk megjelenése után kiment gereblyézni egyet a saját lombkorona sétányához (fotó: Tasó László/Facebook, 2023. március 25.)
A hab a tortán viszont kétségtelenül az a fordulat, hogy miután kirobbant a botrány, Tasó László maga mellé vette Tasit és Filemont, és elvitte őket Brüsszelbe, hogy ott szelfizzen velük, és a kép mellé írja, hogy „Még néhány nap és jönnek az uniós források (is)…”
A Brüsszelben készült közös szelfi (elöl Tasó László, mögötte Tasi Sándor, mögötte Filemon Mihály), amit azóta töröltek (forrás: Tasó László/Facebook)
A posztot kiszúrta Hadházy Ákos, ami után már Tasó is kellemetlenül érezhette magát, és letörölte a képet. A csoportképeket azonban nem törölte, ezeken Filemonék is láthatóak.
2022 óta az ukrajnai háborúra való tekintettel – veszélyhelyzeti intézkedésként – a kormány az önkormányzati képviselő-testületekre bízza, hogy milyen időtartamban, illetve mértékben működtetik a közvilágítást. Mivel a Filemon Mihály vezette település finoman szólva sincs jó anyagi helyzetben, ezért a márciusi testületi ülésen azt vitatták meg, hogy a többszörösére drágult villanyszámlán úgy spórolnának, hogy éjszaka lekapcsolnák a közvilágítást.
Az előterjesztést a polgármester nyújtotta be, a döntéshozást a következő ülésre halasztották. A döntéstől függetlenül mindez jól szemlélteti a település szűkös anyagi helyzetét.
A testületi ülésről készült jegyzőkönyvben az olvasható, ha a négy óra kikapcsolási időt a testület megszavazza, azzal 5 millió forintot takarít meg az önkormányzat egy év alatt. A falu szélén megvalósult lombok nélküli lombkorona sétányra kapott 60 milliós uniós támogatás árából 12 évig lehetne világítani Nyírmártonfalván.
Zsilák Szilvia
Címlapkép: Filemon Mihály polgármester Facebook profilképe, és az Átlátszó felvétele a lombkorona sétányról.
Most épp Bak Imre négy alkotását szemelte ki a jegybank leányvállalata. Az eladó és az ár egyelőre ismeretlen.
A győztes kivitelező cég az utolsó pillanatban nem írta alá a szerződést, a város pedig nem hirdetett második helyezettet.
A közönség érdeklődése mérhetően kezd átalakulni: nem lehet kizárni, hogy az ellenzék permanens sikertelensége magával rántja a kormányfüggetlen médiát is.
Erről írtak a független vidéki portálok a héten. Lapszemle.
A(z) https://atlatszo.hu oldal sütiket és más kódokat használ a honlap megfelelő működésének biztosítása céljából, a weboldalon nyújtott felhasználói élmény fokozása érdekében, továbbá ennek segítségével készít elemzéseket az Ön számára releváns, személyre szabott ajánlatok összeállításához. Bővebb információt az adatkezelési tájékoztatónkban talál.