Életveszélyesek a Gyál határában lévő utcák az átmenő forgalom miatt – legalábbis ezt állítják az ott lakók, akik petíciót is írtak az ügyben. Ráadásul az érintett utcák közelében, a közigazgatásilag már Vecséshez tartozó területen logisztikai csarnokok épülnek, melyek a lakosok szerint további forgalmat fognak generálni. A panaszosok szerint a gyáli és a vecsési önkormányzat sem foglalkozik érdemben a nyugalmukkal és a biztonságukkal.
A Gyál határában húzódó Wesselényi utcában elvileg minden adott lenne a nyugodt kertvárosi élethez. Az utca egyik oldalán lakóházak állnak, a túloldalon lévő, már Vecséshez tartozó területeken pedig elvileg mezőgazdasági besorolású telkek terülnek el. Ezeken láthatóan nem termelnek semmit; a bevetetlen mező látványát viszont kerítések, sitthalmok és raktárnak kinéző építmények csúfítják el.
A helyszínen az utcabeliekkel beszélgetve hamarosan világossá válik, mi is a gondja az itt élőknek. Teherautók, földmunkagépek és személygépkocsik húznak el mellettünk folyamatosan, némelyik 90-100 km/órás sebességgel. Járda és közvilágítás nincs az utcában, a gyalogosok csak az autóúton közlekedhetnek, ami főként sötétedés után rendkívül balesetveszélyes.
A kihelyezett 40-es sebességkorlátozó és átmenő forgalmat tiltó táblákat láthatóan szinte minden autós figyelmen kívül hagyja. A Wesselényi utca és a folytatásában lévő Határ út ugyanis gyors összeköttetést biztosít a budapesti 18. kerület, Gyál és Vecsés között. Aki pedig nem akar az M5-ös és az M0-ás autóút felé kerülni, itt közlekedik a tranzitforgalmat tiltó táblák ellenére.
A gyáli Határ út és Wesselényi utca (pirossal jelölve), amely gyors közlekedést biztosít a budapesti 18. kerület, Gyál és Vecsés közt. (Google Maps)
A lakosok hosszú ideje küzdenek az életüket megkeserítő zaj és forgalom ellen. 2020 februárjában 74 család adott át petíciót Pápai Mihály (Fidesz- KDNP) gyáli polgármesternek, kérve az utcák forgalmi helyzetének rendezését.
Az ügyben 2021 júliusában lakossági fórumot is tartottak. Ezen a gyáli polgármester elismerte, hogy a forgalomszámlálási adatok:
naponta 800 személy- és teherautó halad át az utcákon,
igazolják a lakosok panaszait. Szerinte a helyzetre egy Vecsésre tervezett elkerülő út jelentene megoldást, ennek megépülésére azonban még várni kell.
Majd a fórumon bemutatták a Tandem Mérnökiroda tanulmánytervét, mely az érintett gyáli utcák forgalomcsillapításának három lehetséges változatát tartalmazta. A polgármester ezután a jelenlévő lakosokkal meg is szavaztatta, hogy a bemutatott három változatot közül melyiket tartják leginkább megfelelőnek.
A gyáli Wesselényi utca és Határ út forgalomcsillapításának három alternatívája. A lakosok az “A” változatra szavaztak a témáról szóló lakossági fórumon. (Forrás: 2021. július 5-i lakossági fórum jegyzőkönyve)
Miután az „A” terv kapta a legtöbb voksot, Pápai Mihály a környékbeli utcák lakosaival történő egyeztetés után a tervek módosítására tett ígéretet.
Ezt követően viszont semmilyen előrelépés nem történt az ügyben, a három lehetséges forgalomcsillapítási terv közül egyik sem valósult meg. Az utcában lakók keserűen hivatkoznak a „Gyál – Az innovatív kertváros” önkormányzati szlogenre: mint mondják, kertvárosi életüket nem éppen ilyen innovációval szeretnék „feldobni”.
Illegális ipari tevékenység folyik mezőgazdasági területeken
A helyiek elkeseredését tovább fokozza, hogy az utcájukkal szemközti, elvileg mezőgazdasági besorolású telkeken 2020 óta építkezések folynak, folyamatos az építőanyag-szállítás. Az egyik telken betonkerítést emeltek, a másikon földkábeleket fektettek le, villanyoszlopokat, reflektorokat állítottak fel. A gyáli lakosok a panaszaikat a vecsési önkormányzatnak küldték el, ahonnan végül azt a választ kapták:
az illegális építkezést és ipari tevékenységet az önkormányzat megtiltotta, bontást rendelt el, és bírságokat szabott ki.
Ennek ellenére minden folyik tovább – a területnek ugyanis állítólag új tulajdonosa van, amellyel szemben most új eljárást kell az önkormányzatnak indítania.
A lakosok mindebből csak azt érzékelik ki, hogy hiába írnak panaszos leveleket és küldenek fotókat, videókat a szabálytalanságokról, senki nem tudja – vagy nem akarja – megakadályozni az őket zavaró, engedély nélküli tevékenység folytatását.
A bírságolás ellenére folyik az engedély nélküli szállítás és ipari tevékenység. (Olvasónk fotója)
Mindezek tetejébe a gyáli utcák szomszédságában, Vecsés külterületén egy kiemelt beruházási célterületet jelölt ki a vecsési önkormányzat. Emiatt mezőgazdasági övezetből gazdasági-kereskedelmi övezetbe kellett átsorolni az érintett telkeket. A veszélyhelyzetre hivatkozva viszont lakossági fórumot nem tartottak az átminősítések ügyében.
Észrevételt csak elektronikusan lehetett küldeni a területrendezésről szóló dokumentációhoz, melyet a vecsési önkormányzat honlapján tettek közzé. A partnerségi egyeztetést lezáró határozat szerint viszont az önkormányzathoz egyetlen észrevétel sem érkezett.
A gyáli lakosok így valójában csak utólag szereztek tudomást a házaikkal szomszédos terület átminősítéséről.
Arról pedig végképp nem kaptak tájékoztatást, hogy milyen gazdasági-kereskedelmi célú beruházás épül a lakóhelyük mellett. Ez a partnerségi egyeztetésre készült tanulmányból sem nem derül ki egyértelműen. Az viszont látható, hogy az új létesítményekhez utak, villany-, gáz- és vízvezetékek is fognak épülni, amelyek az átminősítésen kívül eső területeket is érinteni fogják.
A lakók a Pest Megyei Kormányhivatalnál próbáltak érdeklődni, hogy folyt-e környezetvédelmi eljárás és készült-e hatástanulmány a beruházáshoz. A Kormányhivatal viszont elutasította a válaszadást, mondván, a lakosok nem ügyfelek az engedélyezési eljárásban. „Vagyis semmit sem tudhatunk meg arról előzetesen, hogy milyen cég települ ide és milyen tevékenységet fog folytatni az utcánk túloldalán” – fogalmaz felháborodottan az egyik érintett utcabeli.
A Gyál és Vecsés között tervezett logisztikai csarnokok látványterve. (Forrás: WLP XXV – Vecsés)
A Kormányhivatal szerint a lakosok az E-építési portálon tájékozódhatnak. Ahová augusztus 9-én valóban felkerült a Gyál határában megépülő négy csarnok építési engedélye. A beruházásra egy belga székhelyű, logisztikai csarnokokat építő cégcsoport magyar tagja, a Weerts Logistic Park XXV Kft. kapott engedélyt – a cégnek a vecsési létesítmény lesz az első magyarországi beruházása. Mindebből azonban továbbra sem derül ki, hogy milyen cégek fogják bérbe venni a Gyál határában felépülő hatalmas csarnokokat.
Kerestük a vecsési polgármester, hogy választ kapjunk a kérdéseinkre:
Hogyan értesítették a gyáli lakosokat a beruházásról? A vecsési és a gyáli önkormányzat honlapján ugyanis erről nem találni hirdetményt.
Mely gyáli területeket fogja érinteni a fejlesztési területhez kapcsolódó út- és közmű-építés, ezekről kapnak-e értesítést a lakosok?
A gyáli polgármestertől szintén tájékoztatást kértünk a Határ út és a Wesselényi utca forgalomcsillapítása, valamint a gyáliakat közvetlenül érintő, vecsési beruházás ügyében. Cikkünk megjelenéséig azonban sem a vecsési, sem a gyáli polgármestertől nem kaptunk választ.
Bodnár Zsuzsa
Nyitókép: Pápai Mihály gyáli polgármester a „30 éves a gyáli önkormányzat” rendezvényén 2020-ban. Forrás: Facebook
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Nem enyhít a közlekedési gondokon, hanem még nagyobb forgalmat generál és újabb ipari parkok létesítését segíti a 31-es út fejlesztése, legalábbis ettől tart a maglódiak egy része.
A rendőrséget is érdekli, hogy épülhet fel engedély nélkül egy társasház. Úgy tudjuk, különösen nagy kárt okozó hűtlen kezelés gyanúja miatt nyomoznak Százhalombattán.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!