A sátoraljaújhelyi központú Borsod 5-ös (korábban 10-es) választókerület élén 24 éve áll a fideszes Dr. Hörcsik Richárd. A körzethez tartozó három járás (az encsi, a gönci és a cigándi) Magyarország tíz legszegényebb régiója között van. Egy március közepén kiszivárgott táblázat szerint a körzetben magasabb számokat vár a Fidesz, mint 4 évvel ezelőtt, ezért elmentünk, hogy megnézzük, milyen a hangulat a kistelepüléseken, van-e bármilyen gyanús esemény a környéken.
Első állomásunk Olaszliszka volt, ami nagyjából 250 kilométerre van Budapesttől, így közel 2,5 óra autóút után meg is érkeztünk a településre, ahol első utunk a helyi kocsmához vezetett. Itt nem hallottak – vagy nem akartak beszélni – visszaélésekről, vagy arról, hogy pénzt kínáltak volna egyesek szavazatáért.
Ezután a község egyetlen szavazóköre felé vettük az irányt, ahol sikerült beszélnünk egy ellenzék által delegált szavazatszámlálóval, aki elmondta: reggel 11-ig nagyjából a lakók harmada ment el szavazni. Pár perc után a szavazatvásárlásra terelődött a szó. Kiderült, hogy ez a környéken bevett gyakorlatnak számít, amolyan nyílt titok mindenki előtt, ha nem is beszélnek róla szívesen.
„Én is láttam ilyet, hallani a kattintgatást” – utalt a szavazatszámláló arra, hogy a szavazófülkében többen lefotózták a szavazólapokat, majd sajnálkozva hozzátette, hogy nem tudnak mit tenni ellene, mert ez „nem az ő hatáskörük”. Egyébként a szavazólap lefotózása önmagában nem bűncselekmény, a választási törvény 2020-as módosítása úgy fogalmaz, hogy „nem sérti a szavazás titkosságát, ha a választópolgár a szavazólapról magáncélra képfelvételt készít”.
Bár a helyiek többsége gond nélkül válaszolt kérdéseinkre, azért nem mindenki örült annak, hogy idegeneket lát. Épp az útvonaltervezőt próbáltuk a telefonon beállítani, amikor váratlanul lehúzódott mellettünk egy fekete terepjáró, majd a benne ülő két férfi közül az egyik ingerülten közölte, hogy ne videózzuk a helyieket, mert az „teljesen törvénybe ütköző”. Hiába mondtuk, hogy csupán a térképet nézegettük, ezt nem igazán hitték el, és ismételten felszólítottak arra, hogy ne videózzunk, majd mérgesen elhajtottak.
Nem sokkal később két férfival találkoztunk, egyikük egy furcsa mappával a kezében járt-kelt a faluban. Kérdésünkre külföldi megfigyelőknek mondták magukat, viszont érdekes módon nem a szavazókörnél „ellenőriztek”, hanem a lakóházak közt járkálva mentek oda mindegy egyes házhoz. Amikor megszólítottuk őket, annyit árultak el magukról, hogy határon túlról jött „megfigyelők”. Arra a kérdésre, hogy pontosan melyik szervezetet képviselik, hiszen magyarul beszélnek, kiderült, hogy Szlovákiából, a Magyar Koalíció (ami újabban Magyar Közösség Pártja néven fut) képviseletében jöttek.
Írtunk egy e-mailt a szlovákiai párt sajtóosztályának, hogy a választási megfigyelőikről érdeklődjünk; megkérdeztük azt is, hogy miért nem a szavazókörnél végzik a küldötteik a megfigyeléseiket, választ azonban egyelőre nem kaptunk kérdéseinkre.
Napközben sikerült telefonon elérnünk Erdei Sándor Zsoltot, az Egységben Magyarországért képviselőjelöltjét is, aki az Átlátszó érdeklődésére elmondta: „sokan érzik úgy, hogy elég volt a 28 évnyi Fideszből és Hörcsik Richárdból”. Ugyanakkor a szavazatvásárlás „bevett gyakorlatáról” ő is beszélt. Erdei információi szerint már a választás előtti napokban kiosztásra kerültek a megfelelő helyre húzott ikszért járó jutalmak. Megtudtuk tőle és a Tiszta Szavazás képviseletében a települést járó választási megfigyelőktől – velük az olaszliszkai szavazókörnél találkoztunk össze –, hogy Cigándon, a Sportcsarnok közelében található kocsmában zajlik a pénzosztás.
Elmentünk az említett cigándi helyszínre, ám a közel egy órás, katasztrofális állapotban lévő úton való autózás után nem sikerült az említett pénzosztásnak a nyomára bukkanni. Az érintett söröző dolgozói nem hallottak semmit, a szavazatszámláló bizottság elnöke szerint is minden rendben zajlik. Pedig értesüléseink szerint akár 20-30 ezer forintot is érhet egy voks, de az sem ritka, hogy 100 ezer forintot kínálnak azért, hogy az egész család a megfelelő jelöltre szavazzon.
A választási csalásnak a Borsod-Abaúj-Zemplén 3. számú választókerületében található Putnokon voltak a szemtanúi az Átlátszó helyszíni tudósítói. Az elkövetőket vasárnap délután 4 óra körül értük tetten, a Serényi László Általános Iskola előtt. Az eset fényes nappal történt, nem rejtőzködtek, a szavazóhelyiséggel szemben parkoltak le a kék színű, Opel márkájú autójukkal az elkövetők.
Az ellenzéki jelölt szerint több tucat település érintett a Bodrogközben, „itt mindenki mindenkinek a lekötelezettje, pártfogoltja, uram-bátyám típusú módon működik itt minden” – a mozgósítás és a szavazatvásárlás tényét azonban más forrásból nem tudtuk megerősíteni.
Késő délután ellátogattunk Olaszliszka romák lakta városrészére is. Itt megerősítették, hogy rendre előfordul, hogy pénzt kínálnak a szavazatokért, de állításuk szerint őket most nem keresték meg, nem úgy, mint négy évvel ezelőtt. A legtöbben egyébként is a kormánypártra szavaztak, azt mondják, a háború miatt.
„Viktorra szavaztam, ő egy hős. Védi a magyarokat, mert jóban van a másikkal (Putyin – a szerk.)” – mondta el az egyik helyi lakos. Egy másik pedig azt emelte ki, hogy az ellenzék belesodorná az országot a háborúba. De azért nem mindenki osztotta a faluban ezt a véleményt. „12 éve Fidesz van, mit tettek azért, hogy jobb legyen? Nem előre megyünk, hanem inkább hátra” – fejtette ki érdeklődésünkre egy fiatal férfi. Majd az élelmiszerek drágulásáról és az alacsony közmunka bérekről kezdett beszélni.
Azt tapasztaltuk, hogy többen úgy gondolják, jobb kimaradni a politikából, és ha esetleg el is mennek szavazni, csodát egyik oldaltól sem várnak. Ez magyarázza a napvégi részvételi adatokat, ami szerint a körzetben a választók 60,33%-a ment csak el szavazni; ennél már csak a szomszédos Borsod 4-ben, illetve Hajdú-Bihar 4-ben voltak kevésbé aktívak.
„Megmondom őszintén, nem is akartam elmenni, de az asszony rávett. Mert hiába megyek el szavazni, nekem jobb nem lesz a világom. Nekem se a Fidesz, se a Jobbikos nem fog az asztalomra kenyeret tenni, ha saját magamnak nem keresem meg”– foglalta össze egy férfi a helyzetet.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Mindenki ellenzéki győzelmet várt a Baranya 2. sz. választókerületben, hiszen 2018-ban az akkor még külön induló ellenzéki jelöltek 8762 szavazattal többet kaptak összesen, mint a győztes fideszes Hoppál Péter.
Hogy a Csongrád megyei 4-es fontos helyszín, azt nem csak az indulók személye (Márki-Zay Péter, Lázár János) személye garantálta, de maga Orbán Viktor is azt nyilatkozta pár nappal korábban, hogy a választás majd itt dől el.
Véget ért a 2022-es országgyűlési választás. Az Átlátszó az előválasztástól kezdve figyelemmel kísérte az egész folyamatot, a szavazatok összeszámolásakor, illetve...
Helyszíni riport a választás napjáról a legkeletibb és legszegényebb választókerületből, ahol a választópolgár maga döntheti el, hogy függönyös fülkében, vagy nyitott padnál szavaz.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!