Az EU Csalás Elleni Hivatala nem tud megbirkózni a magyarországi korrupcióval
Az Európai Unió Csalás Elleni Hivatala (OLAF) csak néhány napja, egy szeptemberi bírósági döntést követően adta ki az Elios-jelentést. A...
Lassan elkészül a kertvárosi környezetbe épített 36 lakásos, 16 méter magas társasház Százhalombattán. A „Battai Godzilla” terve már a bejelentés napján indulatokat szított, amelyek évek múltán sem csillapodtak. A helybéliek egy csoportja évek óta küzd az építkezés ellen, egyre elkeseredettebben. Az önkormányzattal folytatott folyamatos harc oda vezetett, hogy Vezér Mihály polgármester hét százhalombattai polgárt jelentett fel és idéztetett a bíróság elé, amiért megosztottak egy őt bíráló bejegyzést a Facebookon. Vezér első- és másodfokon is elbukta a pert.
Már javában árulják annak a társasháznak a lakásait, amely az utóbbi évek egyik legfigyelemreméltóbb civil tiltakozó akciójának jelképévé vált Százhalombattán. Ez az úgynevezett Godzilla-ház, amelynek építését előreláthatólag 2022. december 31-én fejezik be.
A csendes, kertvárosi terület mellett egy 36 lakásos, 16 méter magas, liftes társasház épül, amelynek jogi lehetőségét az önkormányzat a helyi építési szabályzat módosításaival teremtette meg 2017-ben. A környéken élők teljesen biztosak voltak abban, hogy az ingatlanjaik elértéktelenednek, és persze, a nyugalmukat is féltették. Ezért három hét alatt 1200 aláírást gyűjtöttek tiltakozásul.
Százhalombattán a kertváros lakói fellázadtak az ötszintes társasház terve ellen | atlatszo.hu
Ezerkétszáz tiltakozó aláírást gyűjtöttek össze eddig azok a százhalombattai civilek, akik nem akarnak belenyugodni az életüket lakótelepi minőségűvé alakító társasházi beruházásba. A polgármester szerint a lakóknak figyelniük kellett volna, hogy az elmúlt években milyen döntéseket hozott az önkormányzat. Állítólagos rágalmazások és konkrét fenyegetőzések: a 18 ezer lakosú kisvárosban idén elmarad a politikai uborkaszezon.
A szomszédukban egyik napról a másikra kinövő társasházak története sok száz, talán ezer ember alapélménye. A Godzilla szomszédai annyiban különböznek tőlük, hogy jól megszervezték magukat, és a több fronton vívják a küzdelmet az építési projekt ellen. Ez a hosszú ideje tartó küzdelem azonban egyre elkeseredettebb.
Legutóbb január derekán a Facebook-oldalukon „megköszönték” a helyi képviselő-testület tagjainak segítségét. „Megköszönjük mindazoknak a hozzájárulását, akik nélkül ez a szörnyedvény nem jöhetett volna létre. (…) Ugyan a képviselők egyenként személyesen kifejtették, hogy nem tudták, hogy mit szavaztak meg, és együttéreznek a szomszédokkal, többet nem tettek. Pedig lett volna lehetőségük a segítségnyújtásra” – olvasható a kiírásban.
Leglátványosabb akciójukat azonban még 2021. július 30-án hajtották végre: emléktáblát lepleztek le a Battai Godzilla megjelenése alkalmából. Az emléktáblán a következő felirat olvasható: „GODZILLA a vezéralak, köszönjük!” – erről az értő szemek tudják, hogy fricska és egyben üzenet Vezér Mihálynak, aki nemcsak polgármester, hanem a Gesztenyés úti terület önkormányzati képviselője is.
Nem kevés merészség kellett az emléktábla-leleplezés megszervezéséhez. Több jel utal ugyanis arra, hogy Százhalombatta polgármestere nem kedveli a kritikát, és ha olyan kedvében van, akkor tesz is ellene.
Éppen a Battai Godzilla-ügyet érintően jelent meg egy bejegyzés 2019. június 4-én a battai HELP-egyesület honlapján (a poszt már nem érhető el a Facebookon, a szöveg egy részét itt lehet elolvasni). A bejegyzés lényege: az egyesület él a gyanúperrel, hogy a Battai Godzilla építéséhez kapcsolódó útfelújítás mögött olyan üzleti érdekek húzódnak meg, amelyek a polgármesterhez köthetőek.
„A volt TIGÁZ telephelyén egy többszintes társasházat kívánnak építeni, és a megépítéshez szükség van komolyabb közműfejlesztésekre, amit a város pénzéből biztosítanak az építő számára. Ez egyébként nonszensz, mivel a város lakosságával mindig megfizetteti a polgármester a közműfejlesztéseket és ebből nem csinál lelkiismereti kérdést” – írták egyebek mellett a civilek.
Majd így folytatják: „mindennek még nagyobb súlyt ad az, hogy azok a családok, amelyek ennek az építkezésnek a kárát fogják látni, kéréssel fordultak Vezér Mihályhoz, aki természetesen ezt figyelmen kívül hagyta. Nem szabott gátat az építkezésnek, miután csendben a város lakosságának tudta nélkül eladta a telket az építőnek (feltételezhetően nyomott áron)”.
A százhalombattai önkormányzat 2013-ban lett az ingatlan tulajdonosa. A képviselők zárt ülésen 2017. május 30-án döntöttek a telek árverési értékesítéséről, a kikiáltási árat bruttó 40 millió forintban állapították meg. Az önkormányzat végül 2018 nyarán adta el az ingatlant a beruházó Olvex Kft.-nek.
Vezér Mihály tíz nappal a poszt megjelenése után rágalmazás miatt tette meg a feljelentését „a város jogi képviselőjének” is titulált Berczi Norbert ügyvéddel együtt. Az Átlátszó birtokába került dokumentumok szerint Vezér azokat jelentette fel, akik megosztották a HELP Facebook-bejegyzését. Vezér feljelentése 2019. június 14-én érkezett az érdi bíróságra rágalmazás miatt a HELP Facebook-oldalán megjelent bejegyzés miatt.
A feljelentést a poszt készítője és megosztói ellen tette a polgármester.
Minthogy a poszt alapján nem volt egyértelműen megállapítható a feljelentettek személyazonossága, ezért a bíróság a rendőrséget vette igénybe. A nyomozást lefolytató rendőrség 2019. július 25-én küldte meg a feljelentettek kilétéről és elérhetőségéről készült átiratát. Ezután Vezér a jogi képviselője révén megtette a magánindítványát, és kérte hét személy nagy nyilvánosság előtt elkövetett rágalmazás miatti megbüntetését. Ezért a bűncselekményért a törvény legfeljebb két évi szabadságvesztés kiszabását teszi lehetővé.
A magánindítványra induló úgynevezett magánvádas eljárások következő fázisa a személyes meghallgatás, amelynek egyik fontos célja a felek kibékítése. A 2019. november 18-i, jó két és fél órán át tartó meghallgatás után – amelynek hangulatát egyik forrásunk „megalázónak”, egy másik pedig „ironikusnak” nevezte – végül négy vádlott maradt. Egy feljelentettel szemben maga a polgármester visszakozott, további kettő pedig bocsánatot kért.
Decemberben Vezér „emelte a tétet”: azoktól, akik nem kértek tőle bocsánatot – köztük Százhalombatta korábbi polgármesterével – 200-200 ezer, egy vádlottól pedig 300 forint sérelemdíjat követelt.
Az érdi bíróság az eljárást – nem meglepő módon – megszüntette. A hivatkozás lényege a közismert és a bíróságok által következetesen alkalmazott jogi tétel:
a közszereplőnek a közügyekkel összefüggésben többet kell tűrnie, mint egy nem közszereplőnek.
Vagyis hiába volt alkalmas a Facebook-poszt Vezér becsületének csorbítására, azt a polgármesternek el kell viselnie. Apró, ténybeli pontosításoktól eltekintve a másodfokon eljáró Budapest Környéki Törvényszék ugyanezen indokokkal emelte jogerőre az érdi bíróság roppant részletes határozatát.
Vezérnek azonban az egész ügyről teljességgel más volt a véleménye. Facebook-posztjából az derül ki, hogy nem hogy a két bíróság – tárgyalás kitűzése nélkül – lesöpörte volna a feljelentését, hanem egyenesen ő az, aki nyert az ügyben.
„A Gesztenyés úti rágalmazási per jegyzőkönyvéből egyértelműen kiderül, hogy a BÍRÓSÁG OSZTOTTA AZ ÁLLÁSPONTOMAT: nevezetesen polgármesterként sem kell eltűrnöm minden hazugságot korlátlanul, amely a becsületemet csorbítja” – írta az Átlátszónak címzett válaszát a Facebookon is posztolva. (Fontos rámutatni, hogy Vezér az eljárás jegyzőkönyvéről beszél, amelynek az ügy érdeme szempontjából nincs jelentősége. A bíróság az ügy érdemét ügydöntő határozatokkal bírálta el.)
Majd így folytatta, miután felvetettük, hogy ez az egész mindössze egy megfélemlítő akció volt: „az Ön állításával szemben nem elterjedt Százhalombattán az a vélemény és állításaival ellentétben nem is volt célja, hogy az eljárás a választópolgárok meghurcolását, megfélemlítését, stb. szolgálja. Önnel ellentétben engem Battán közel 40 éve ismernek. Nem a maga állítása szerint!”
Majd hozzátette: „a bíróság a jogsértést megalapozottnak ítélte, ezért elindította a békéltető eljárást, ahol a rágalmazók egyik fele belátta, hogy hibázott és bocsánatot kért. A másik fele továbbra is fenntartja rágalmát, amit nem tud semmivel alátámasztani.”
Csakhogy a magánvádas ügyekben a bíróság nem azért tűzi ki a békéltető meghallgatást, mert megalapozottnak tartja a jogsértést, hanem azért, mert a büntetőeljárásról szóló törvény így rendelkezik.
Végül Vezér azért tesz megnyugtató kijelentést: „polgármesteri eljárásomban történő jogsérelmet miért is kellene magánszemélyként kezelnem? Mindezek ellenére az ÜGYVÉD ÚR A PERVITELT NEM SZÁMLÁZTA LE az önkormányzatnak!”
Korábbi cikkünkben már utaltunk arra, hogy egyes vélekedések szerint a Duna jobb partján, Budapesttől délre 27 kilométerre fekvő és nagyjából 18 ezer lelket számláló Százhalombatta afféle „közjogi zárvány és alternatív politikai univerzum” a XXI. század Magyarországán.
Az egykori szabaddemokrata, közgazdász szakképzettségű Vezér, aki öt éves megszakítással 1990 óta az erősen iparosodott és gazdag város első embere, mintha ismét ezt a tételt bizonyítaná saját jogértelmezésével.
Mint korábban beszámoltunk róla, vizsgálatot indított az adatvédelmi hatóság Százhalombattán, amiért önkormányzati cégek megtagadták egy könyvelő cég, a DIKser Kft.-vel kötött szerződések kiadását. Az önkormányzat első embere és a DIKser Kft. egyik tulajdonosa egy és ugyanaz az ember: Vezér Mihály polgármester.
Titkolják, mennyi közpénz folyt a polgármester kft.-jéhez az önkormányzati cégeken keresztül | atlatszo.hu
Vizsgálatot indított az adatvédelmi hatóság Százhalombattán, amiért önkormányzati cégek megtagadták egy könyvelő cég, a DIKser Kft.-vel kötött szerződések kiadását. Az önkormányzat első embere és a DIKser Kft. egyik tulajdonosa egy és ugyanaz az ember: Vezér Mihály polgármester. Egy korábbi adatvédelmi biztos azt nyilatkozta az Átlátszónak, hogy az eset megítélése egyértelmű: az üzleti titokra való hivatkozás téves. A legfőbb bírói fórum, a Kúria elemző-csoportjának összefoglaló véleménye alapján szintén arra lehet következtetni: a százhalombattai cégek az információs szabadságjogokat megsértve tagadták meg a Vezér Mihály százhalombattai polgármester kft.-jével kötött szerződések legalapvetőbb adatainak kiadását.
Kis Zoltán
Nyitókép: A tiltakozók „emléktáblája” (forrás: Százhalombatta Gesztenyés úti társasház ügye Facebook-oldal)
Adj szja 1%-ot, hogy megtudd, mire megy el az adód 99 százaléka! Átlátszónet Alapítvány: 18516641-1-42 from atlatszo.hu on Vimeo.
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásAz Európai Unió Csalás Elleni Hivatala (OLAF) csak néhány napja, egy szeptemberi bírósági döntést követően adta ki az Elios-jelentést. A...
Debreciner.hu: Orbán nyomában: Kósa Lajos is lángosozik, Pósán László gasztrokampányba kezdett A debreceni fideszes honatyák érdekes koncepció szerint fordultak rá...
Megtévesztő álláshirdetések feladásával kerültek kapcsolatba több magyarországi szakemberrel, hogy tőlük olyan nyilatkozatokat csaljanak ki és rögzítsenek, amik ügyesen prezentálva jól jöhetnek a Fidesz választási kampányában.
2013-ban írtunk először arról, hogy az Elios Zrt. hogyan trükközött az uniós támogatásból megvalósuló közvilágítási projektekkel. A cégben tulajdonos volt...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!