Egy éven belül szeretné visszakapni akkreditációját a Corvinus doktori iskolája
A 2021-es vizsgálat több hiányosságot tapasztalt, ezért 2022-ben csak feltételes akkreditációt kapott a Doktori Iskola.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem autonómiáját felszámoló kuratórium beiktatását követően az egyetem korábbi vezetése benyújtotta lemondását. Szeptember 1-ére virradóra az egyetem mintegy 250 hallgatója elfoglalta, majd barikád alá vonta az intézmény Vas utcai épületét.
A hallgatói tanácskozást és fórumot követően, a hallgatók délután sajtótájékoztatót hirdettek az egyetem Vas utcai épülete elé. A színes, tiltakozást kifejező transzparensek mellett észrevehető az egyetem bejárati ajtajára kifeszített, vízfestékkel festett plakát is, amelyen az olvasható, hogy „További rendelkezésig belépés kizárólag a 155 éves egyetem polgárainak” lehetséges.
A sajtótájékoztató előtt fél órával, a ma Magyarországon befolyással bíró médiumok jelentős része megjelent, így többek között jelen voltak az Index, a Hír TV, az ATV és a Pesti Srácok munkatársai is. A hivatalos kezdés előtt a sajtó munkatársai hiába próbáltak kérdéseket intézni az ajtóban várakozó hallgatókhoz, azok a „konkrétumok ismeretének hiányában”, a válaszadást következetesen elutasították.
Eközben az oszlopok között kifeszített piros-fehér szalagkorlátok mentén folyamatosan érkeztek az egyetemet támogató civilektől a hallgatóknak szánt felajánlások: pékáruk, pizzás dobozok, műanyag raklapba pakolt, sorba állított kávék, wc papír és papírzsebkendő csomagok, egyéb élelmiszerek, üdítők, egy palack vörösbor és karton cigaretták.
Egy ismeretlen, hanganyagot rögzítő médium munkatársa a történteket kommentálva kollégája mikrofonjába megjegyzi, hogy „Igen jól vannak tartva ezek a hallgatók, mégis panaszkodnak”. Három óra után 5 perccel megkérik a sajtó munkatársait, hogy húzódjanak hátrébb és adjanak teret a nemsokára kivonuló hallgatóknak.
Végül, – majdnem fél órával a meghirdetett kezdés után – a hallgatók citromsárga szájmaszkokban, taps, füttyszó és üdvrivalgás közepette felsorakoznak a kamerák és mikrofonok előtt. A hallgatók által megfogalmazott hivatalos nyilatkozat felolvasása előtt a szóvivő tanuló kiemeli, hogy a „nyilatkozat teljes terjedelmében, változtatás nélkül közölhető”, emellett „minden más megszólalás egyéni véleménynyilvánításnak számít”. Ebből kifolyólag az egyes beolvasott pontokat – melyek beolvasását vastaps és füttyszó követte – mi is teljes terjedelmében közöljük:
„1. Elutasítjuk az Egyetem modellváltásáról szóló törvényt, annak jelenlegi formájában.
Kérjük azok türelmét, akik támogatói szándékkal lennének velünk.”
A közlemény felolvasását újabb taps, és egy „Tartsatok ki!” bekiabálás követi, mielőtt – a hallgatók visszavonulását követően – a tömeg lassan szétszéled. A hallgatók ígérete szerint, a napokban folytatják a hasonló tájékoztatásokat.
A megfogalmazott pontok egyértelműen rávilágítanak arra, hogy a hallgatók legfőbb célja az egyetemi oktatás, politikától és ideológiai narratíváktól való függetlenségének megőrzése. Ezáltal a hallgatók elhatárolódása, bárminemű külön nyilatkozat megfogalmazásától, érthető.
Ma Magyarországon bárminemű nyilatkozat, azonnali ideológiai szerepvállalás és politikai narratívák képviseletének megbélyegzésével jár. A fent megfogalmazott közlemény ezzel szemben igyekszik rávilágítani arra, hogy az egyetem hallgatói ezektől való függetlenségük megőrzését tűzték ki célul. Hiszen az egyetem, mint tudásközpont másképp nem lehet független, csak ha az ott folyó munkát szabadon, nem felülről meghatározott irányvonalak szerint végzik.
Korábbi nyilatkozatok, amelyek a „szakma kettészakadását” taglalják, pontosan rávilágítanak arra, hogy a hallgatói megmozdulás milyen célkitűzések mentén történik. A mai magyar társadalomban szinte lehetetlenné vált, hogy bárki anélkül képviselje saját véleményét, hogy őt két szemben álló politikai oldalhoz be ne skatulyázzák. A média felelőssége pedig ebben a jelenségben fokozott.
A hallgatók pontosan felismerték, hogy kitűzött integritásukat csak úgy őrizhetik meg, ha semmilyen politikai oldalnak nem hagyják, hogy ügyüket saját népszerűsítésére használják fel. Hiába folyik egy szabad gondolkodáson alapuló képzés, intézményi eszközök által való ellehetetlenítése. Szerintük a helyes válasz nem a szembenállás, hanem a legalapvetőbb értékek hangsúlyozása mellett való kiállás, és az ideológiáktól való teljes elhatárolódás.
Vészesen fogy azon közegek száma a magyar társadalomban, ahol kultúr- és politikai- harcoktól mentesen lehetséges a fejlődés. Az egyetem hallgatói az összehangolt és teljes elhatárolódásukkal pont arra világítanak rá, hogy az egyetem és az oktatás csak úgy maradhat fejlődőképes és sértetlen, ha az saját kiforrott szabályai szerint működik. Az intézményekből későbbiekben kikerülő egyének társadalmi szerepvállalása, véleménynyilvánítása magánügy.
Az oktatás társadalmi narratíváktól való megtartása azonban elengedhetetlen egy egészséges, értelmes eszmecserére képes társadalom fenntartásához. Éppen emiatt múlik nagyon sok a későbbiekben az SZFE hallgatóinak kiállásán.
Cikk szerzője: Gál Zsombor
Képek: Uzonyi Ádám
Ha már egyszer itt vagy… Az Átlátszó nonprofit szervezet: cikkeink ingyen is olvashatóak, nincsenek állami hirdetések, és nem politikusok fizetik a számláinkat. Ez teszi lehetővé, hogy szabadon írhassunk a valóságról. Ha fontosnak tartod a független, tényfeltáró újságírás fennmaradását, támogasd a szerkesztőség munkáját egyszeri adománnyal, vagy havi előfizetéssel. Kattints ide a támogatási lehetőségekért!
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásA 2021-es vizsgálat több hiányosságot tapasztalt, ezért 2022-ben csak feltételes akkreditációt kapott a Doktori Iskola.
Közérdekű adatigényléssel tudtuk meg a HÖOK-tól, hogy milyen támogatásokat kapnak, és mennyit keresnek a szervezetben fontos szerepet betöltő tagok.
Bemutatjuk, hogy a nagyobb egyetemek kollégiumai milyen árakkal várják a hallgatókat, és milyen egyéb lehetőségek vannak a lakhatás terén.
Az oktatók 4,6 százaléka, 868 fő dolgozik fizetés nélkül az egyetemeken. De a fizetés se sok: az 1.500 forintos órabért csak kevesen érik el.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!