Egy éven belül szeretné visszakapni akkreditációját a Corvinus doktori iskolája
A 2021-es vizsgálat több hiányosságot tapasztalt, ezért 2022-ben csak feltételes akkreditációt kapott a Doktori Iskola.
A kormány által bejelentett járványügyi veszélyhelyzet következtében nagyban megváltozik az emberek élete: bölcsődék, óvodák, általános- és középiskolák, valamint felsőoktatási intézmények bezárására került sor. Cikkünkben összeszedtük az eddigi – az oktatást érintő – legfontosabb és legfrissebb információkat.
2020. március 11-én a kora délutáni órákban jelentette be Magyarország Kormánya, hogy a koronavírus járvány miatt veszélyhelyzetet rendel el. Ennek következtében többek között beutazási tilalom van érvényben Olaszországból, Kínából, Dél-Koreából és Iránból érkező polgárok számára. (Kivételt képeznek ez alól a hazatérő magyar állampolgárok, akikre kötelező érvényű kéthetes otthoni karantén vár.)
A határellenőrzést is visszaállítják a szlovén és az osztrák schengeni határon, valamint ellenőrzésre kell számítani a horvát-magyar határon is.
Megtiltják a 100 főnél nagyobb beltéri és 500 főnél nagyobb kültéri rendezvények megtartását is. A döntés értelmében a lejáró okiratokat sem kell a veszélyhelyzet végéig megújítani. A felsőoktatási intézményekben is látogatási tilalmat vezettek be.
A rendkívüli intézkedések bevezetése több hazai oktatási intézményt is érint. Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere szombaton jelentette be, hogy a fővárosi bölcsődék és óvodák ügyeleti rendszerben működnek tovább. Ehhez kapcsolódóan megjelent egy kormányrendelet, mely lehetővé teszi, hogy minden önkormányzat maga döntsön az óvodák nyitva tartásáról.
Maruzsa Zoltán, köznevelési államtitkár a rendkívüli helyzet kapcsán kihangsúlyozta, hogy nagyon fontos, hogy a szülők igyekezzenek megoldani a gyermekek felügyeletét, akár a szomszédok bevonásával is.
Nemcsak a bölcsődéket és óvodákat érinti a járványveszély miatti átszervezés, hanem a köznevelési és szakképzési intézményeket is, ahol új, digitális munkarendet vezettek be. Hétfőtől tilos tehát az intézményeket oktatási céllal látogatni, helyette a pedagógusok digitálisan igyekeznek átadni a tananyagot a gyermekek számára, ezzel lassítva a járvány továbbterjedését. Ugyanakkor a köznevelési intézményeket nem zárják be, ugyanis azok a tanárok, akik nem tudják otthonról megoldani a digitális oktatást, igénybe vehetik az iskolák digitális infrastruktúráját.
Az EMMI közleményében azt is kiemelte, hogy jelenleg a digitális oktatást ideális megoldásnak tartják ahhoz, hogy általa az érettségi vizsgákra sikeresen felkészüljenek a tanulók. A koronavírus-járvány alakulásának függvényében később döntenek majd arról, hogy mi lesz az érettségi vizsgákkal. Egyelőre – ahogyan azt Maruzsa Zoltán is kihangsúlyozta – a legfontosabb, hogy „a gyerekek tanuljanak, a pedagógusok tanítsanak.”
Az államtitkár az InfoRádió Aréna című műsorában is megerősítette korábbi kijelentését a témával kapcsolatban, hozzátéve, hogy a kormány oktatási akciócsoportja különböző forgatókönyvek mentén már vizsgálja az érettségik lebonyolításának menetét. Elképzelhető, hogy ha a járvány mérséklődik, akkor a diákok különböző tantermekben elosztva a szokott időben megírhatják az érettségi vizsgákat. Amennyiben a járványhelyzet romlik, szó eshet a vizsgák időbeni eltolásáról vagy más lehetséges oktatási alternatívákról.
A veszélyhelyzet kihirdetése előtt több felsőoktatási intézményt is megkérdeztünk, hogy:
A Budapesti Metropolitan Egyetem megkeresésünkre az alábbi tájékoztatást adta:
“A mai történések fényében, a rendkívüli jogrend kihirdetésével és a kormány intézkedésének értelmében a Budapesti Metropolitan Egyetemnek is távoktatásra kell átállnia, ennek mihamarabbi megvalósításán dolgozunk. Hivatalos tájékoztatás még nem áll a felsőoktatási intézmények rendelkezésére, így részletekkel kapcsolatban sajnos mi sem tudunk további információt adni.” – áll az egyetem március 11-i levelében. Továbbá hozzátették, hogy jelenleg nincs tudomásuk Magyarországon élő vagy tartózkodó fertőzött hallgatóról, munkatársról.
A Károli Gáspár Református Egyetem már korábban – a rendkívüli helyzet bevezetése előtt – értesítette hallgatóit és munkatársait arról, hogy a személyes ügyfélfogadást az intézmény határozatlan időre 2020. március 6-tól felfüggeszti. Arra kérték a hallgatókat, hogy térjenek át az elektronikus ügyintézésre, és az egyetem dolgozóit levélben, illetve telefonon keressék a Tanulmányi Osztályok hivatalos elérhetőségein. Hozzátették, hogy a honlapjukon is folyamatosan tájékoztatták és tájékoztatják az egyetemi közösséget az aktualitásokról magyar és angol nyelven. A diákigazolvány matricákra vonatkozó kérdésünkre a vészhelyzetben kihirdetett információk érvényesek, vagyis, mivel a diákigazolványok hivatalos okiratnak számítanak, nem kell addig megújítani, amíg fennáll a veszélyhelyzet, azok továbbra is érvényesek maradnak.
A Pécsi Tudományegyetem rektora, Dr. Miseta Attila teljes körű oktatási szünetet rendelt el 2020. március 12-13-14-re, valamint a tavaszi szünet időtartamát is módosította – sok más egyetemmel karöltve – március 16-22-ig. Továbbá elhalasztásra kerül számos program, valamint a kari zenés-táncos összejövetelek és szakestek is.
A legtöbb egyetem (pl.: Semmelweis Egyetem, Budapesti Corvinus Egyetem, Szegedi Tudományegyetem, Miskolci Egyetem) arra kérte magyar kollégista hallgatóit, hogy hagyják el a kollégiumot, a külföldi hallgatóik azonban maradhatnak. Ám ez a gyakorlat sem egységes, hiszen a hvg.hu a témában forgatott videójából kiderül, van olyan külföldi hallgató, akinek szintén el kell hagynia a kollégiumot. A videóból az is kiderült, hogy a hallgatókat először arról tájékoztatták, hogy március 15-ig kell elmenniük a kollégiumból, ám csütörtök este jött az értesítés, hogy pénteken mindenkinek ki kell költöznie. A kiköltözés több hallgatót hozott nehéz helyzetbe, hiszen egyrészt ismét fel kellett utazniuk a kollégiumhoz az ott maradt holmikért, ami anyagi többletet rótt rájuk. Másrészt a határok lezárása miatt is nehézkessé vált a visszajutás és a teljes kipakolás. Aki nem tudja elvinni a cuccait, annak a kollégium alkalmazottai bedobozolják a személyes tárgyait és egy erre kijelölt raktárban megőrzik, majd egy későbbi személyazonosítást követően átveheti azokat.
Mint ahogyan arról az RTL Klub híradója is beszámolt, a kollégiumok a későbbiekben lehetséges karantén-helyszínként is funkcionálhatnak azok számára, akik tünetmentesek és kórházi ellátást nem igényelnek, de az otthoni karantént nem tudják megoldani.
Maruzsa Zoltán hétfő reggel a Kossuth rádióban arról beszélt, hogy a digitális átállás ugyan nem fog egy hétvége alatt megvalósulni, azonban „az oktatási rendszer szerencsés helyzetben van, mert évekkel ezelőtt elkezdődött a digitális átállás, és mostanra beérnek a korábbi fejlesztések”. Időközben az Oktatási Hivatal honlapján elérhetővé vált az a módszertani ajánlás, amely segít eligazodni a pedagógusoknak a digitális tanrendre való átállásban.
Szerző: Gödri Rita
Adj 1 százalékot az Átlátszónak! Adószám: 18516641-1-42 Átlátszónet Alapítvány
Az Átlátszó nonprofit szervezet: cikkeink ingyen is olvashatóak, nincsenek állami hirdetések, és nem politikusok fizetik a számláinkat. Ez teszi lehetővé, hogy szabadon írhassunk a valóságról. Ha fontosnak tartod a független, tényfeltáró újságírás fennmaradását, támogasd a szerkesztőség munkáját egyszeri vagy rendszeres adománnyal, vagy az szja 1 százalékod felajánlásával!
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásA 2021-es vizsgálat több hiányosságot tapasztalt, ezért 2022-ben csak feltételes akkreditációt kapott a Doktori Iskola.
Közérdekű adatigényléssel tudtuk meg a HÖOK-tól, hogy milyen támogatásokat kapnak, és mennyit keresnek a szervezetben fontos szerepet betöltő tagok.
Bemutatjuk, hogy a nagyobb egyetemek kollégiumai milyen árakkal várják a hallgatókat, és milyen egyéb lehetőségek vannak a lakhatás terén.
Az oktatók 4,6 százaléka, 868 fő dolgozik fizetés nélkül az egyetemeken. De a fizetés se sok: az 1.500 forintos órabért csak kevesen érik el.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!