felsőoktatás

Központosítás a Szent István Egyetemen – rektori irányítás alatt álló intézetek jönnek létre

A Szent István Egyetem minden karán intézetek kerültek kialakításra az egyetem közleménye szerint. A létrejött intézetekből öt intézmény közvetlen rektori irányítás alá került. A döntés hátterében központosítási törekvések húzódnak meg.

Közvetlen rektori irányítás lesz

A Szent István Egyetem Agrár- és Gazdaságtudományi karának oktatói január 28-án délután arról kaptak tájékoztatást, hogy az egyetem szenátusának októberi ülésén meghozott döntések értelmében az egyetem oktatást, kutatást végző karait intézeti struktúrába építik bele. Emiatt a szarvasi telephelyű Agrár- és Gazdaságtudományi Intézetet is átalakítják, és közvetlen rektori irányítás mellett Öntözési és Vízgazdálkodási Intézetként működik tovább. Többek között a matematika, az idegennyelv és testnevelés oktatást is közvetlen rektori irányítású intézet végzi a továbbiakban.

A rektort is próbáltuk elérni

A rektort nem sikerült telefonon elérnünk, mert a hívás időpontjában Budapesten tartózkodott, azonban egy reggel kiküldött sajtóanyagot sikerült megszereznünk az  egyetemtől. Eszerint az átalakítás nem befolyásolja az oktatók munkáját:

„Dankó Béla országgyűlési képviselő egyeztetést kezdeményezett a Szent István Egyetem vezetőivel a Szarvasi Campus helyzetével, jövőképével kapcsolatban. A megbeszélés eredményeképpen Dr. Palkovics László rektor és Magyar Ferenc kancellár egyetért abban Dankó Béla képviselővel, hogy az oktatási helyszín továbbra is a Campus főépülete maradjon. Ennek megfelelően a szarvasi képzési helyen tanulmányokat folytató hallgatók oktatása a 2019/2020. tanév második félévében a megszokott épületben kezdődik meg. A kar intézetté alakítása az oktatók munkáját nem befolyásolja.”

Emailes megkeresésünkre kapott válasz itt megtekinthető. 

Kérdeztük, hogy milyen átalakítások várhatóak az egyetemen, azonban semmilyen konkrétumot nem közöltek az átalakításról. Az átalakítás részleteiről csupán annyi derült ki több mint egy oldalas válaszukból, hogy „racionális és funkcionális” átalakítást tűztek ki célul. Mindössze annyit tudtunk meg, hogy a karok helyett, illetve mellett közvetlen rektori irányítású intézetek jönnek létre, azonban ez így önmagában csupán elnevezésbeli különbség.

Kérdeztük az egyetemet arról is, hogy mi indokolja az átalakítás szükségességét. Erre azt a választ kaptuk, hogy a felsőoktatásba jelentkező hallgatók számának a csökkenése, a változatlan fenntartási költségek mellett, egyre nagyobb terhet ró az intézményre. Azt azonban nem árulták el ezen hogyan fog segíteni a közvetlen rektori irányítású intézeti rendszer. Arra a kérdésünkre, hogy az oktatókkal és hallgatókkal egyeztettek-e az egyetem átalakítását illetően, az alábbi választ adták:

„A Szent István Egyetem felsővezetői folyamatosan tájékoztatást adnak, illetve egyeztetnek a karok vezetőivel és az Egyetemi Hallgatói Önkormányzattal.”

Tekintve, hogy a közvetlen rektori irányítású intézeti strukturában többek között a dékáni pozíció funkcióját vesztheti, így arról is érdeklődtünk, hogy várható-e létszámleépítés.

Erre hosszú és kitérő választ kaptunk, melynek egyik része az alábbi cél megfogalmazása:

„Az Egyetem vezetésének célja, hogy minden munkavállaló számára megtalálja azokat a feladatokat, amikben a legjobban ki tudnak teljesedni és munkájukkal a legjobban tudnak hozzájárulni az intézmény céljainak eléréséhez, hosszú távon pedig vonzó perspektívát jelentsen a számukra a felsőoktatás.”

Továbbá azt is közlik, hogy a hatékonyság és gazdaságosság növelése az átalakítás célja, azonban az átalakítás részleteiről nem kaptunk tájékoztatást. Továbbra sem világos, hogy milyen átalakítás zajlik a gyakorlatban az egyetemeken és hogyan teszi az gazdaságosabbá és hatékonyabbá annak működését. 

Uzonyi Ádám

Címlapfotó forrása: Wikipedia

Ha már egyszer itt vagy…
Az Átlátszó nonprofit szervezet: cikkeink ingyen is olvashatóak, nincsenek állami hirdetések, és nem politikusok fizetik a számláinkat. Ez teszi lehetővé, hogy szabadon írhassunk a valóságról. Ha fontosnak tartod a független, tényfeltáró újságírás fennmaradását, támogasd a szerkesztőség munkáját egyszeri adománnyal, vagy havi előfizetéssel. Kattints ide a támogatási lehetőségekért!

Megosztás

Nélküled nincsenek sztorik.

  • Átutalás
  • PayPal
  • Így is támogathatsz

Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!

  • Belföld
  • Külföld

Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.

Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank

Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.

IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)

Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.

Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatás
  • ikon

    Bankkártyával az AdjukÖssze.hu oldalon

    Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.

  • ikon

    Postai befizetéssel

    Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.

  • ikon

    Havi előfizetés a Patreonon

    Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.

  • ikon

    Benevity rendszerén keresztül

    Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.

  • ikon

    SZJA 1% felajánlásával

    Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42