![MOME FRONT](https://atlatszo.hu/wp-content/uploads/2025/02/mome-front-300x180.jpg)
A rektor lemondását követelik a MOME hallgatói az egyetem átalakítása miatt
Nem az eredeti elképzelések szerint zajlik a MOME átalakítása, a hallgatók a rektor távozását követelik. Az intézmény tárgyalna, a hallgatók nem.
Tetemes vagyonra tett szert az egy éve felállt Szuverenitásvédelmi Hivatal elnöke, Lánczi Tamás. A napokban közzétett vagyonnyilatkozatában oldalakon keresztül sorolja az ingatlanjait: négy lakása van az I. kerületben, egy a szomszédos XII. kerületben, és öt éve vett egy 47 négyzetméteres vadászházat Nagymaroson is. Vagyonnyilatkozata szerint kinevezése óta közel 65 millió forinttal növelte a vagyonát. Tavaly februárban még 347 millió forintos megtakarításokról számolt be, idén januárban már összesen 412 millió forint szerepel a nyilatkozatában.
A Mészáros és Mészáros Zrt. nyerte azt a közbeszerzést, amelyet az Északdunántúli Vízmű Zrt. írt ki az ácsi ivóvíz- és szennyvíz-hálózat felújításának tervezésére és kivitelezésére – ez a győztes cég anyavállalatának, Mészáros Lőrinc Opus Globaljának a tőzsdei közleményéből derül ki. A cég tájékoztatása szerint a tendert nettó 10 223 919 770 forintos ajánlattal nyerték el. A közbeszerzés célja a leírás szerint, hogy úgy bővítsék a meglévő ácsi szennyvíztisztító telepet, hogy “a település szennyvízén túl az iparterület és Bábolna szennyvize is itt kerüljön tisztításra” – azaz valószínűleg a Bamo Technology Hungary Kft. ácsi katódgyára miatt van szükség a fejlesztésre.
Az Országos Atomenergia Hivatal a csütörtök este kiadott határozatában felszólította a Paks II. Zrt.-t, hogy „az 5. blokk munkagödre déli falának beomlással érintett szakasza, valamint a munkagödör ezen kockázattal érintett valamennyi területe tekintetében haladéktalanul állítsa le a munkavégzést, és tegye meg a szükséges óvintézkedéseket” – vette észre a lap. Az OAH határozata azért született, mert a munkagödrön belül egy olyan félsziget negatív sarkai omlottak be, ahol korábban már elvégezték a talajszilárdítást, de a lap információi szerint a gödör többi részén zavartalanul folytatódhatnak a kivitelezési munkálatok.
Csaknem 400 olyan határozatot hozott 2024-ben az Orbán-kormány, amelyet eltitkolna a nyilvánosság elől. Kisebb részük olyan, amelyet akár 2115-ig is páncélszekrények mélyén, hét pecsét alatt tarthatnak, aki pedig beszél róluk, többévnyi börtönt kockáztat. Havonta átlagosan két olyan titkos kormányhatározatot hozott tavaly az Orbán-kormány, amelyet sehol nem tettek közzé, és a kabinet tagjain kívül is csak egy nagyon szűk kör ismeri a tartalmukat. Ilyen, úgynevezett háromezres kormányhatározatból 2024-ben összesen 28-at hoztak, de ezeknek nemhogy a tartalmuk, még a címük is titkos, így a Miniszterelnöki Kormányiroda csak a darabszámot árulhatta el a lapnak.
Garancsi István és Somlai Bálint mellett többek között török építőipari vállalkozások is jelentkeztek a MÁV által meghirdetett állomásfelújítási pályázatra. A legtöbb ajánlat a Déli pályaudvarra érkezett, de a lap információi szerint a siófoki pályaudvarban senki sem látott fantáziát, a Nyugatira viszont a terézvárosi önkormányzat is pályázott. A Déli Pályaudvarra a Szeivolt Éptech Kft., a Market Asset Management Zrt., a Wing Zrt. és a Raw Development Kft. adott be pályázatot. A MÁV február 28-ig értékeli a pályázatokat, és a tervek szerint április 30-ig a nyertes pályázókkal a szerződést is aláírja.
Címlapkép: Lánczi Tamás Geszten 2024. október elején (fotó: Lánczi/Facebook)
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Nem az eredeti elképzelések szerint zajlik a MOME átalakítása, a hallgatók a rektor távozását követelik. Az intézmény tárgyalna, a hallgatók nem.
A V-Híd mellett az Adept Enviro is a rákosrendezői projekt vesztesei között van, ami egy, a Mészáros ügyvédjéhez köthető magántőkealapé.
Infografikákon mutatjuk, hogy mikor mekkora összegeket mire ítéltek oda, és mely pályázók kapták a legtöbbet. Kilenc település egy forint EU-s pénzt sem kapott az elmúlt 20 évben.
Zavaró ipari üzemek és több sávos autóút ügyében sikerült változtatást elérni a lakosok kitartó tiltakozásának és az őket képviselő helyi politikusoknak köszönhetően.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!