A tranzitzónák bezárása után is bizonytalan a menedékkérők helyzete Magyarországon
A tranzitzónák bezárása után az addig ott fogva tartott közel 300 ember sokkal jobb körülmények közé került, viszont a beígért...
Több videót is kapott az Átlátszó, amiken ápoltakat aláznak meg gondozók a nagymágocsi szociális otthonban. A rendőrség több ügyben is nyomoz. Az egyik esetről azt az információt kaptuk, hogy egy gondozó szexuálisan zaklathatott férfiakat, nőket, időseket. Az intézmény nem válaszolt kérdéseinkre, a fenntartó Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság csak a videókra reagált.
Csattan a pofon, de nem érteni a videón, mit reagál rá a megütött férfi. Újabb pofont kap. Majd megkérdezik tőle, hogy hőbörög-e még. A láthatóan zavart férfiról készült videót a nagymágocsi szociális otthonban rögzítették. És nem is csak egyet.
Olyan felvételt is kaptunk,
ahol az ápoltat az ápoló labdával dobálja fejbe.
„Mondd már meg, mi van azon a képen?” – ez már egy másik videó. A gondozott egy párnahuzatra hasonlító szövetet tart a kezében. Láthatóan ő is zavarodott, beszéde sem tiszta. A kamerázó férfi többször kérdezi tőle, mi az, a válasz érhetetlen, ám ezen már nevetnek – de nem a gondozott, hanem az ápolók. „Adjál neki egy puszit. Puszild meg a fost” – biztatja a férfi a gondozottat, miközben mindent videóra vesz.
Egy másik videón ugyanaz az ápolt, de most az udvaron. A kamerát tartó férfi biztatja, kiabáljon. Hogy mit, nem érthető. Az ápoló ezután diktálja, mit is mondjon: „Sintér vagy Sanyi” – az ápolt ismétli.
„Egy fogad van, azt is a tombolán nyerted”.
A nehézkes beszédű ápolt hangosan ismétli az ápoló szavait, a videózó férfi jót kuncog ezeken. A folytatásban az ápoló arra biztatja: „Mondjad neki, hogy te tolvaj”.
Mindkét felvétel szociális intézményben készült, az Átlátszónak pendrive-on juttatták el a videókat egy levél kíséretében. A Csongrád-Csanád Megyei Gesztenyeliget Otthonról tavaly novemberben írtunk, akkor a lakók ágyi poloskára panaszkodtak. Az intézmény egy közel 3 ezer lakosú nagyközségben, Nagymágocson van. Itt, a 19. században épült neobarokk stílusú egykori Károlyi-kastélyban működik az állami fenntartású otthon, ahol egészségi állapotuk miatt segítségre szorulók laknak.
Hogy gond van az intézménnyel, nem újkeletű hír. Az ágyon ülő férfi megalázásának videója tavaly eljutott a TASZ-hoz is. Akkor a jogvédő szervezet a 444.hu-n publikált az esetről, de a helyet nem nevezték meg. Leírták, hogy
Az esetnek nem lett folytatása a 2022 januári 444-cikken kívül. És úgy látszik, a probléma sem oldódott meg, hiszen az akkori bántalmazáson túl újabb atrocitásról szóló videó is készült, majd jutott el „kintre” – immár az Átlátszóhoz. De nem csak videón szereplő megalázásról kaptunk információt.
„Az egyik gondozó a Támogatott Lakhatás nevű lakóotthonban dolgozott. Ez az otthon is a kastélyotthonhoz tartozik, aminek Drubináné Fodor Katalin az igazgatója. A gondozó szexuálisan zaklathatta a pszichiátriai betegeket, férfiakat és nőket vegyesen.
A férfiak nemi szervéhez nyúlt, a nőket aktusra kényszerítette, időseket is.
A Szentesi Rendőrkapitányságra feljelentést tett hozzátartozó és hivatásos gondnok is” – írták nekünk. Ahogy azt is megírták, hogy egy másik gondozó „a derekegyházi ápolóotthonban verte az enyhe és közép értelmi fogyatékos ellátottakat. Erről videó is készült. De a dolgozókat összehívták és titoktartási kötelezettségről szóló nyilatkozatot írattak velük alá és semmilyen médiának nem nyilatkozhatnak” – tették hozzá. Arra is céloztak, hogy családi összefonódások vannak az intézményvezető és a dolgozók között.
A videók és a szexuális zaklatás kapcsán kerestük az intézményt, pontosan leírtuk a videók tartalmát, a hozzánk eljutott információkat. Azt kérdeztük,
Az intézmény nem, de a fenntartója válaszolt. A Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság azt írta: „Mint levelének egyik címzettje, a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság tájékoztatja Önt, hogy mindkét esetről az intézménynek tudomása van. Az intézményvezető az eseményekről történő tudomásszerzését követően – a munkáltatói intézkedésekkel párhuzamosan –
haladéktalanul megtette a feljelentéseket az illetékes rendőrkapitányságon.
Mindkét feljelentés nyomán az illetékes hatóság a nyomozást elrendelte.”
A Csongrád-Csanád Vármegyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya pedig azt írta a szexuális zaklatással kapcsolatban, hogy „A Szentesi Rendőrkapitányságon 2021. decemberében indult eljárás
emberi méltóságot sértő szeméremsértés vétség gyanúja
miatt, ismeretlen tettes ellen. Az ügy jelenleg is folyamatban van”. A TASZ-nak is elküldött videóról azt közölték, hogy „a Csongrád-Csanád Megyei Rendőr-főkapitányságon az üggyel kapcsolatban egy személy ellen közfeladatot ellátó személy eljárásában elkövetett bántalmazás bűntette miatt van folyamatban eljárás”.
Az intézményben élő fogyatékos emberek különösen kiszolgáltatottak a rossz bánásmódnak. A bántalmazás lehet tevőleges, fizikai, szexuális, érzelmi, de sokan elfelejtik, hogy az abúzus egyik formája az elhanyagolás is. A szociális intézményekben élő emberek rendszerszintű elhanyagolás áldozatai – ezt már Környei Kristóf mondta az Átlátszónak.
A TASZ egyenlőségprojekt-munkatársa arra emlékeztetett, számtalan ombudsmani jelentés rámutat az emberi méltóságot sértő életkörülményekre és a hiányos tárgyi és személyi feltételekre.
„Egy egri intézményben ketrecbe zártak egy autista kamasz fiút, mert az intézmény nem tudott megfelelő ellátási feltételeket biztosítani a számára. A mozsgói intézményben a lakók fizikai bántalmazásnak voltak kitéve, az ágyukban és fürdetés közben ütlegelték őket. Jellemző a lakók magánszférájának korlátozása, hogy a lakóknak nincs lehetőségük személyes, intim környezet kialakítására. A debreceni intézmény látogatása során a lakók például az udvaron közösültek, mert a szexuális együttlétre foganatosított intimszoba használatára nem volt lehetőségük” – idézte fel Környei a problémásabb eseteket.
Úgy látja, hiába van szabályzata a belső panaszmechanizmusnak, ez sokszor nem hatékony. „A panaszokat az intézményvezetőnek, az érdekvédelmi fórumnak, a fenntartónak, valamint az ellátottjogi képviselőnek feladata kivizsgálni. Mivel azonban a lakók a bajukat elsősorban azoknak tudják jelezni, akiknek sokszorosan ki van szolgáltatva a mindennapokban, akitől az alapvető életkörülményei függnek, illetve nem kapnak támogatást a panasz megtételéhez, ezért az intézményekben történő jogsértések látenciája magas” – tette hozzá a TASZ munkatársa.
Segesvári Csaba
Címlapkép: Részlet a nagymágocsi otthonban készült egyik videóból
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásA tranzitzónák bezárása után az addig ott fogva tartott közel 300 ember sokkal jobb körülmények közé került, viszont a beígért...
Korán voltam optimista: mégsem változnak a rendőrök arcképének nyilvánosságára vonatkozó szabályok az új Ptk-ban. Sőt, általában a képmáshoz fűződő jog...
Rabszolgaság ma is létezik – állítja egy londoni székhelyű civilszervezet (Anti-Slavery International), mely a brit fővárosban rendezendő olimpiai játékok kapcsán...
Ismerkedj meg Khaled Alaa Abdel Fattah-val, aki december 6-án született két egyiptomi cyber-aktivista gyermekeként: édesanyja Manal Bahey al-Din Hassan, édesapja pedig Alaa...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!