Október 5-én, a pedagógusok világnapján számos megmozdulásra került sor az oktatás helyzetének javításáért és a polgári engedetlenség miatt elbocsátott pedagógusokért. Délután öttől egy diákok által szervezett tüntetés keretein belül többezres tömeg foglalta el a Margit hidat, majd a Parlament előtt, a Kossuth téren folytatódott a koncertekkel tarkított tiltakozás. A tüntetésen résztvevők egyetértettek abban, hogy változásra van szükség, mert ha ez így folytatódik, pár év múlva nem lesz, aki tanítsa a gyerekeket. Az Átlátszónak nyilatkozó diákok ezt megerősítették: bár a pedagógus hivatás fontosságát egyikük sem kérdőjelezi meg, tapasztalataik szerint egyre kevésbé népszerű ez a pálya a fiatalok körében. Videóriport!
Október ötödikén, a pedagógusok világnapján számos szolidaritási akcióra sor került a pedagógusokért. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) országos munkabeszüntetést hirdetett erre a napra, amihez több budapesti és vidéki iskola is csatlakozott. A Tanítanék Mozgalom szerda délutáni Facebook-posztja szerint összesen több mint 450 intézmény tiltakozott, ebből 119-en a polgári engedetlenség mellett döntöttek.
Reggelre a diákok, szülők és pedagógusok élőláncot szerveztek Budapesten, több kilométeren keresztül tízezernél is többen álltak sorba.
Tüntetők a Margit híd előtt. Fotó: Átlátszó/Balogh Dénes
A diákok által szervezett hídfoglalási akció délután ötkor kezdődött a Margit hídnál. Pillanatok alatt megtöltötték a hidat a tüntetők, a résztvevők létszámát több tízezerre becsülték. A hídfoglalást a Grund diákmozgalom szervezte.
A Grund diákmozgalom az Átlátszónak a hídfoglalás előtti napon elmondta: azért szervezték a tüntetést, mert változást szeretnének az oktatásban, és reménykednek abban, hogy ez a tüntetés beindíthatja ezt:
„Teljesen abszurdnak tartjuk, hogy a tanárok munkáját ilyen alacsony fizetéssel honorálja az állam.”
Tüntetők a Margit hídon. Fotó: Átlátszó/Balogh Dénes
A hídfoglalás után a tömeg a Parlament elé vonult, este héttől ugyanis a noÁr Mozgalom és a Tanítanék Mozgalom demonstrációt és szolidaritási koncertet hirdetett a Kossuth térre. A szervezők elmondása szerint ott több mint 40 ezer tüntető gyűlt össze. Beszédet mondott többek között Törley Katalin és Palya Tamás, akiket polgári engedetlenség miatt elbocsátott a tankerület a Kölcsey Ferenc Gimnáziumból.
Több százan tüntettek a budapesti Kölcsey Ferenc Gimnázium előtt, miután szeptember végén több pedagógust is elbocsátottak az intézményből.
De megszólalt a színpadon a 2016-ban indult „kockásinges” tanári tiltakozások egyik ismert arca, Pilz Olivér, a Miskolci Herman Ottó Gimnázium tanára is, aki elmondta:
„Úgy megyünk előre, hogy a diákoknak előírt követelmények a múlt században rekedtek.”
Tüntetők a Margit hídon. Fotó: Átlátszó/Balogh Dénes
A tüntetésről videóriportot is készítettünk, amelyben diákokkal és tanárokkal is beszélgettünk arról, hogyan látják az oktatás helyzetét, és miért tartják fontosnak, hogy kiálljanak a pedagógusokért.
A pedagógusok azonnali béremelése mellett a sztrájkjog visszaállítása is a tüntetők követelései között van. A közoktatásban dolgozó tanárok fizetésével már tavaly részletesen foglalkoztunk az Átlátszón. Akkori cikkünkben megnéztük, hogy európai viszonylatban milyen a tanárok bére Magyarországon. A fizetések nemzetközi összevetésben is aggasztóan alacsonyak, különösen, ha a diplomás átlagbérhez hasonlítjuk őket.
Régóta ismert probléma, hogy hazánkban a tanári fizetések nem túl magasak, ez a felsőoktatásban is ugyanígy van. De nemcsak a hazai bérekhez képest, nemzetközi összevetésben is kifejezetten alacsonynak számít az az összeg, amit az egyetemi oktatók Magyarországon havonta hazavihetnek: mind a pályakezdő oktatók, mind pedig a több éves tapasztalattal rendelkező egyetemi tanárok fizetését tekintve a sereghajtók közé tartozunk, Romániával, Szlovákiával és Bulgáriával együtt.
Fotók és videó: Balogh Dénes – Szöveg: Szopkó Zita
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!