Helyszíni riport a választás napjáról a legkeletibb és legszegényebb választókerületből, ahol a választópolgár maga döntheti el, hogy függönyös fülkében vagy nyitott padnál szavaz.
Már vagy nyolc órája úton voltunk a kollégámmal, amikor végre egy nyitva tartó kocsmára bukkantunk Kölcsén, Szabolcs-Szatmár-Bereg megye négyes számú választókerületében. A Hangulat Étterem névre hallgató italmérésben a kedélyes pultoson kívül még ketten nézték a Duna televízió adását. A tévében éppen Orbán Viktor miniszterelnök beszélt arról, hogy Magyarországnak ki kell maradnia a háborúból. „Hát maradjon is ki” — állapította meg lakonikusan az egyik vendég, majd belekortyolt a sörébe.
Az Ukrajnával közvetlenül határos választókörzetben járva nem tapasztaltuk, hogy a szomszédban zajló háború felkorbácsolta volna a választói hangulatot. Az orosz invázió viszont keresztbetett a körzet négy éve még nagyban zajló választási slágerének: a magyar lakcímekre tömegesen bejelentett ukrajnai kettős állampolgár szavazók szervezett utaztatásának. A kárpátaljai régióból ugyanis sokan elmenekültek, sokakat besoroztak, sokakat pedig nem engednek át a magyar határon.
A buszoztatás ugyanakkor nem tűnt el mindenestül: Sápi Mónika, a körzet összellenzéki jelöltje elmondása szerint vasárnap déltájban szavazatvásáslást ért tetten Vásárosnaményben, a körzet központjában. A képviselőjelölt szavazóhelyiség melletti utcában leparkolt, ukrán rendszámú kisbuszra és a körülötte gyűlő csoportosulásra lett figyelmes. Amikor közelebb ért, akkor éppen arról folyt a beszélgetés, hogy a Fideszre kell szavazni, miközben az egyik ember éppen egy ötezres bankjegyet nyújtott át a másiknak. A képviselőjelölt szóváltásba keveredett a csoporttal, akik erre beszálltak a kisbuszba, és elhajtottak Beregsurány (azaz a határátkelő) irányába – mesélte Sápi.
A választási csalásnak a Borsod-Abaúj-Zemplén 3. számú választókerületében található Putnokon voltak a szemtanúi az Átlátszó helyszíni tudósítói. Az elkövetőket vasárnap délután 4 óra körül értük tetten, a Serényi László Általános Iskola előtt. Az eset fényes nappal történt, nem rejtőzködtek, a szavazóhelyiséggel szemben parkoltak le a kék színű, Opel márkájú autójukkal az elkövetők.
Miközben Sápi az ukrán rendszámú busz utasaival vitatkozott, mi a közeli Nagydoboson néztünk szét. A mintegy kétezer lakosú falu egyike annak a féltucat településnek, amelynek lakóitól az ellenzéki jelölt azt a jelzést kapta: ismeretlenek a helyi cigánysoron a Fidesz részére vásárolnak szavazatokat, koponyánként egy-négyezer forint közötti tarifáért.
Fidesz. Oda ikszeljen
Nagydoboson szavazatvásárlást nem láttunk. Furcsaságok azért akadtak. Például annak a rikító neonzöld felsőt viselő, írástudatlan férfinek a voksolásánál, akinek a törvényes előírásoknak megfelelően a szavazatszámláló bizottság két tagja is segített a szavazólapok értelmezésében.
„Kire szeretne szavazni?” – kérdezte egy fekete ruháján Barna Zoltánné feliratú matricát viselő bizottsági tag a szavazópolgárt.
„Arra, amelyik a jó” – válaszolta a neonszínű férfi.
„Fidesz. Oda ikszeljen” – mutatta neki Barna Zoltánné.
„Ez az állampolgár nem mondta, hogy Fidesz?” – hívtam fel a bizottsági tag figyelmét.
„De igen, mondta” – felelte Barna Zoltánné. – „Ez az ember analfabéta, és a törvény szerint, két különböző párt delegáltjaként segítünk neki.”
„Szuper” – mondtam. – „Ön melyik párt delegáltja?”
„A Fideszé.”
„Nagyszerű” – válaszoltam, majd megkérdeztem a mellette tébláboló kollégáját is: „És Ön?”
„Azt nem tudom” – felelte a szavazatszámláló bizottság ismeretlen párt által delegált tagja.
„Én ezekhez a dolgokhoz nem értek” – közölte a neonzöld állampolgár egy félmosollyal. — „Analfabéta vagyok.”
Titkos szavazásra alkalmatlan helyszínek
A beszélgetésbe azért tudtam ilyen könnyedén bekapcsolódni, mert a neonzöld fölsős, analfabéta nagydobosi választópolgár nem egy minden oldalról zárt szavazófülkében, hanem egy nyitott kartonparavánban szavazott. A szavazóhelyiségben ugyanis két lefüggönyzött szavazófülke mellett három olyan karton beállóban lehetett szavazni, amelyet nem határol függöny, és amelyeknek az egyik oldala nyitott.
2016-ban a Kúria hasonló, zuglói kartonparavánok kapcsán állapította meg, hogy az „asztalra kitett háromoldalú papírral elhatárolt szerkezet” nem tekinthető szavazófülkének, és „a szavazólap minden befolyástól mentes kitöltésére alkalmatlan helyszín” sérti a választás törvényi alapelvét. A választási törvény részleteiben nem szabályozza pontosan a kiállítandó szavazófülkék számát, ám világos támpontokat ad. „Normális” szavazófülkéből legalább kettőt kell kiállítani, összesen pedig annyit, amennyi a „szavazás zökkenőmentes lebonyolításához szükséges”.
Fehérgyarmaton, a körzet fontos városában több helyen hasonlóan sajátos szavazóköri állapotokra leltünk. A nyolcezres lélekszámú város polgármestere a fideszes Péter Csaba, de korábban a választókerület regnáló országgyűlési képviselője, Tilki Attila is betöltötte a pozíciót.
Ez mindig így volt
A fehérgyarmati kettes számú választókörében, a Móricz Zsigmond Szakközépiskolában két lefüggönyzött szavazófülkét állítottak ki a választóknak. Meg kettő darab, semmi által nem határolt iskolai padot. A padokra helyezett abroszok és nemzetiszín zsinórral rögzített tollak egyértelműen jelezték: ezek bizony azért vannak itt, hogy rajtuk töltsék ki a szavazólapokat.
„Ez itt egy szavazófülke?” – kérdeztem Baloghné Szarka Hajnalkát, a bizottság joviális elnökét.
„A választópolgár maga dönti el, hogy a fülkében, vagy a padnál szavaz” – tájékoztatott Baloghné Szarka Hajnalka, majd hozzátette: „ez mindig így volt.”
A két függönyzött szavazófülke mellett hasonlóképpen kiállított, nyílt, abroszos-tollas szavazópaddal találkoztunk Fehérgyarmat egyes számú választókörének helyiségében, a József Attila utcai óvodában is. A bizottsági tagok azt mondták: ha valaki nem akarja kivárni a sort a rendes fülkéhez, akkor leülhet a padhoz is. Ennyi erővel egyenesen meg is mondhatták volna, hogy ebben a szavazóhelyiségben éppen úgy, mint legalább két másikban nem teljesítették a törvényes feltételt, miszerint a zökkenőmentes lebonyolításhoz elegendő számú, igazi fülkét kell kiállítani.
„Ez így rendben van. Két ellenzéki delegált is van a bizottságban” – nyugtatott segítőkészen egy komoly tekintetű, szemüveges, göndör barna hajú férfi.
„És kik azok?” – kérdeztem.
„Én vagyok az egyik” – felelte.
„Akkor az Önök kezdeményezésére bizonyára felvettek itt jegyzőkönyvet arról, hogy ki van állítva egy semmi által nem határolt pad” – feltételeztem. Mint kiderült, tévesen.
„Ez így rendben van. Nem kötelező a titkos szavazójoggal élni” – felelte az ellenzéki delegált, és sokatmondóan villogtatta rám a szemüvegét.
„Csak azt nem értem, hogy miért volna olyan bonyolult felhúzni egy harmadik rendes fülkét is” – méláztam fennhangon. – „Elfogyott Fehérgyarmaton a függöny?”
Barna szemű, mosolygós menyecske somfordált mellém. Megbökte a könyökömet.
„Nem mi döntöttük el azt, hogy ez így legyen” – világosított fel.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Ebben a közvetítésben az Átlátszó tudomására jutott választási visszaélésekről számolunk be, cikkünk folyamatosan frissül. Várjuk olvasóink jelzéseit az esetleges választási visszaélésekről Magyarországon az [email protected], Erdélyben az [email protected] címen.
SzabadPécs.hu: Ötszázezer forint pénzbüntetést kapott Hoppál Péter, mert kihúzta a kábelt a Széchenyi téri ellenzéki kampányvideókat játszó óriáskivetítőből Csupán néhány...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!