Két részletben vásárolta meg a tavaly elhunyt Szentandrássy István roma származású Kossuth-díjas festőművész alkotásait a Demeter Szilárd által vezetett múzeum. Szentandrássy Erzsébettől 17 festményt és 77 grafikát vettek 140 millió forintért, Szentandrássy Dávidtól és Szentandrássy Szerafinától pedig 30 festményt 210 millióért.
Nélküled nincsenek fontos sztorik – adód 1 százalékát ajánld fel az Átlátszónak!
A Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) idén február 16-án írt egy tájékoztató levelet a Közbeszerzési Hatóságnak, hogy hirdetmény nélküli tárgyalásos eljárást kíván lefolytatni Szentandrássy István műalkotásainak megvásárlására. A PIM indoklása szerint:
„a fenti kulturális javakat tartalmazó gyűjtemény különös jelentőséggel bíró javak összessége, amelyek Magyarország kultúrtörténetének kiemelkedő és jellemző tárgyi, képi és írásos emlékei, múltunk és jelenünk megismerésének pótolhatatlan forrásai, így a kulturális örökség védelméről szóló 2001. évi LXIV. törvény (a továbbiakban: Kötv.) 7. § 10. pontja szerinti kulturális javak körébe tartoznak” – a vásárlást követően pedig „a Kötv. 46. § (1) bekezdése szerint törvény erejénél fogva védett kulturális javaknak minősülnek”.
Most megjelent az európai uniós közbeszerzési értesítőben, hogy az eljárás eredményes volt:
2021. március 31-én a PIM megvette Szentandrássy András 47 festményét és 77 grafikáját összesen nettó 350 millió forintért.
A beszerzés két részletben történt: 17 festményt és a 77 grafikát Szentandrássy Erzsébettől vásárolt meg a PIM nettó 140 millióért, további 30 festményt pedig Szentandrássy Dávidtól és Szentandrássy Szerafinától összesen 210 millióért.
Az első részben megvásárolt alkotások listája itt olvasható, a második rész tételei pedig itt láthatók.
Szentandrássy István (1957-2020) Kossuth-díjas roma származású festőművész állami gondozottként nőtt fel és eleinte verseket, drámákat írt, rajzolt, majd festeni kezdett. Honlapja szerint Péli Tamást és a nagy reneszánsz festőket tekintette mestereinek és vezetőinek.
A Wikipédia szerint „műveire jellemző az erőteljes tárgyiasság, gyakran a plasztikus formaalakítás, a felfokozott expresszivitás és a jelképalkotás. Zaklatott, drámai hangvételű kompozícióin a cigányság ősi, balladisztikus hagyományai és alakjai elevenednek meg. Olajképeinek színvilágát a sötét, barnás tónusok és a meleg ragyogás uralják. A reneszánsz művészet és a 20. század elejének avantgárd irányzatai nyomán alakította ki sajátos egyéni stílusát”.
Kiállított többek között Bécsben, New Yorkban, Prágában, Münchenben és Magyarországon is több alkalommal. Állandó kiállítása megtekinthető a Magyarországi Roma Parlamentben. Műveit többek közt őrzi a Néprajzi Múzeum és a Magyar Művelődési Intézet. A 2009-es Magyar festészet című reprezentatív albumban megjelentették életrajzát és beválogatták két tervrajzát és öt olajfestményét.
Kiemelkedő munkájáért 1996-ban Pro Urbe Budapest-díjat, 1998-ban Budapest XI. kerület díjat, 1999-ben Kisebbségekért-díjat és 2012-ben Kossuth-díjat kapott. 2020 februárjában, 62 éves korában, hosszú betegség után elhunyt.
Cikkünk megjelenése előtt megkérdeztük a PIM-től, hogy milyen céllal vásárolták meg Szentandrássy István alkotásait és terveznek-e újabb műtárgyakat is venni, de egyelőre nem kaptunk választ. Ha kapunk, frissítjük vele a cikket.
Erdélyi Katalin
Frissítés (2021.04.13., 16:31)
Cikkünk megjelenése után az alábbi választ küldte megkeresésünkre a PIM:
„A kulturális kormányzat a nemzeti jelentőségű közgyűjtemények gyarapításának támogatása céljából a 1320/2019. (V.30.) Korm. határozat értelmében egy gyűjteményvásárlási keretet különített el a Petőfi Irodalmi Múzeum költségvetésében, melynek terhére lehetőség nyílt kiemelkedő művészeti alkotások és műtárgyegyüttesek, történeti emlékek és hagyatékok állami tulajdonba kerülésének biztosítására.
E feladatellátás keretében, az EMMI Kulturális Államtitkárságának kérésére vásárolta meg 2021. márciusában a PIM a MANK, Magyar Alkotóművészeti Közhasznú Nonprofit Kft. részére Szentandrássy István Kossuth-díjas festőművész hagyatékát. A magyarországi roma kultúra és roma festészet egyik legkiemelkedőbb képviselőjének 47 festményből és 77 grafikából álló hagyatéka a vásárlással állami tulajdonba került; a műtárgyak tudományos feldolgozás és kiállításokon történő bemutatás céljából a vásárlást követően a MANK-hoz kerülnek.”
Címlapkép: Szentandrássy István festőművész Hajnali kilovaglás Pélivel, Cholival, Hontalannal és Fátyollal a Mindenség felé című kiállításának megnyitóján a szentendrei MANK Galériába 2018. augusztus 22-én. (MTI Fotó: Mohai Balázs)
Adj 1 százalékot az Átlátszónak! Adószám: 18516641-1-42 Átlátszónet Alapítvány
Az Átlátszó nonprofit szervezet: cikkeink ingyen is olvashatóak, nincsenek állami hirdetések, és nem politikusok fizetik a számláinkat. Ez teszi lehetővé, hogy szabadon írhassunk a valóságról. Ha fontosnak tartod a független, tényfeltáró újságírás fennmaradását, támogasd a szerkesztőség munkáját egyszeri vagy rendszeres adománnyal, vagy az szja 1 százalékod felajánlásával!
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Péntek óta tegnap másodszor hallgatta ki a belbiztonsági és kémelhárítási feladatokat ellátó Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) azt az elismert, orosz...
Mészáros Lőrinc testvérének cége ismét befutó lett egy állami közbeszerzésen: a Magyar Közút Nonprofit Zrt. mérnökségein található saját tulajdonú, különböző...
Az Átlátszó Erdély vezetésével, az IJ4EU európai tényfeltáró alap támogatásával egy nemzetközi újságírócsapat többhónapos kutatómunkával feltárta, hogy az elmúlt 10...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!