70 millióval támogatta a CÖF euroszkeptikus propagandamunkáját a Szerencsejáték Zrt.
Tavaly november végén az állami tulajdonú Szerencsejáték Zrt. 70 millió forint értékű szponzorálási szerződést kötött a CÖF mögött álló alapítvánnyal....
Az Átlátszó birtokában lévő dokumentum szerint a NAV már tavaly vizsgálódott a Magyar Tenisz Szövetségnél és az általa igénybe vett alvállalkozó cégeknél. A sportszövetség elnökét és főtitkárát is nyilatkoztatták arról, hogy miért olyan alvállalkozót vettek igénybe versenyszervezésre, amelynek tulajdonosa a Tenisz Szövetség munkavállalója, sajtófőnöke. Ám akkor az adóellenőrzés mindent rendben talált. A nemzetközi teniszversenyek szervezésére alkalmas teniszközpont előkészítésére a sportszövetség helyett mégis a Vasas Sport Clubot jelölte ki a kormány a botrány miatt.
Két érdekkör között kialakult ellentétnek tulajdonítják azt a tenisz szakmai körök ismerői, hogy egy feljelentés nyomán tavaly októberben büntetőeljárás indult hűtlen kezelés gyanúja miatt a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnál a Magyar Tenisz Szövetség működésével kapcsolatban, illetve törvényességi felügyeleti eljárást rendeltek el az Emberi Erőforrások Minisztérium sportügyekben illetékes államtitkárságán (EMMI).
A feljelentés alapján az Átlátszó megírta, hogy a hatóságokhoz fordulók szerint magáncégek gazdagodtak az állami támogatásból. Az MTSZ ugyanis a versenyekkel kapcsolatos marketing tevékenység elvégzését kiszervezte, és az Open Times Consulting Kft.-re, illetve az Universal Central Europe Kft.-re bízta. A két cég milliárdos bevételre tett szert 2017-ben.
Magáncégek gazdagodnak a Magyar Tenisz Szövetség állami támogatásaiból egy tagszervezet feljelentése szerint
Az elrendelt nyomozásra hivatkozva utasította vissza a megkeresésünket a Magyar Tenisz Szövetség (MTSZ) főtitkára, Richter Attila. A sportszövetség működésével, a gyanús gazdasági ügyek miatt kitört botránnyal kapcsolatos kérdéseinkre a szervezet felügyeletét ellátó Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI) sem reagált. A birtokunkba került feljelentésben foglaltak igazságtartalmának kiderítésére közérdekű adatigénylésekkel fordultunk a tenisz szövetséghez.
A tagszervezet a feljelentésben felsoroltak alapján úgy gondolta, hogy felmerül a gyanú arra, hogy a szövetség gazdálkodása nem felel meg a jogszabályokban előírtaknak, és az MTSZ-t nagy összegű kár érte azáltal, hogy az illetékes személyek a rájuk bízott vagyonnal nem megfelelően gazdálkodtak.
A NAV az Átlátszónak februárban azt válaszolta, hogy folyamatban lévő ügyről nem hozhat nyilvánosságra részleteket. A tárca pedig több hét után azt közölte, hogy
„az EMMI jelenleg folyamatban lévő ellenőrzést folytat a Magyar Tenisz Szövetségnél, melynek lezárásáig nem áll módunkban információval szolgálni. A tenisz sportágat érintő kormányhatározatok által determináltaknak megfelelő mértékben és ütemezésben történik a támogatás kihelyezése.”
A nyomozással és a belső vizsgálattal egy időben a NAV egy másik ellenőrzést is tartott a tenisz szövetségnél, annak tárgya nem azonos a büntetőeljáráséval, de érintette a szövetségtől kiszervezett feladatokat.
Az úgynevezett jogkövetési vizsgálatot a NAV Dél-budapesti Adó- és Vámigazgatósága ÁFA Ellenőrzési Osztálya a gazdasági események valódiságának megállapítására 2018. november 26. és 2019. január 21 között tartotta az MTSZ-nél.
A jegyzőkönyv szerint a vizsgálatot az tette szükségessé, hogy adóellenőrzés volt folyamatban az Open Time Consulting Kft.-nél. És mivel a cég számlákat bocsátott ki 2017 áprilisában és májusában az MTSZ-nek a klubkártya-rendszerről és rendezvényszervezésről bruttó 683 millió forint értékben, így erre az időszakra vonatkozóan a NAV-nál a szövetségre is kíváncsiak voltak.
A dokumentum szerint az MTSZ az ATP Teniszverseny megszervezésére vonatkozó számla adótartalmát nem helyezte levonásba, mivel azokat bruttó elszámolású állami támogatás terhére számolták el. A sportszövetség a verseny megrendezésére külön vállalkozási szerződést kötött a céggel, amely a lebonyolítás költségeinek elszámolására két számlát (előleg és végszámlát) bocsátott ki.
Az elszámolással kapcsolatban a NAV ellenőrei nyilatkoztatták a szövetség elnökét, Szűcs Lajost. Ő 2018. december közepén megadott válaszában azt közölte, hogy az Open Time Consulting alvállalkozói szerződés keretében áll kapcsolatban a szövetséggel. A cég ügyvezetője és tulajdonosa, Tamás Krisztina a szövetség sajtófőnöke.
Arra, hogy miért szervezték ki ezt a munkát és azt miért pont az MTSZ sajtófőnökének cége kapta meg, Szűcs Lajos nem adott választ, mondván, erről a szövetség főtitkára, Richter Attila tud nyilatkozni.
Ami 2019. január 16-án meg is történt. A főtitkár magyarázata az volt, hogy az Open Time Consulting Kft.-nek van megfelelő tudása és kapcsolati rendszere az ATP Teniszverseny megrendezésében. A vállalkozásnak tulajdonosa Tamás Krisztina mellett a férje, Horváth Csaba. Az MTSZ főtitkára hangsúlyozta, hogy a cég nem egy keret elköltését végezte, hanem a kereten belül ajánlatokat és alvállalkozókat keresett, akikkel akkor szerződhetett, ha azt a MTSZ is elfogadta.
Richter Attila hozzátette, hogy Tamás Krisztina a szövetség sajtófőnökeként is el tudta volna végezni a feladatot egy külön stábbal. Ami azt jelenthette, hogy ebben az esetben több embert kellett volna biztosítania az MTSZ-nek a versenyek lebonyolításához, ami valószínűleg plusz pénzbe került volna a szövetségnek. Továbbá az Open Time Consulting igénybe vétele szerinte megkönnyítette az elszámolást az Emberi Erőforrások Minisztériuma felé.
Ez a NAV vizsgálat egyébként végül mindent rendben talált.
A botrány azután tört ki, hogy a két legsikeresebb teniszező, Fucsovics Márton és Babos Tímea elégedetlenségüknek adtak hangot és kritizálták a szövetséget, majd meg is szakították a kapcsolatot a szervezettel. Fucsovics edzője, edzője, Sávolt Attila a Facebookra kitett nyílt levelében Szűcs Lajost is kemény hangon kritizálta. „Babos Tímea, Fucsovics Márton, Temesvári Andrea, Markovits László, Babos Csaba és jómagam nem az ellenzék vagyunk” – hangsúlyozta Sávolt.
Sávolt a szövetség működésével kapcsolatban összeférhetetlennek tartotta, hogy a tenisz szövetség működésének és gazdálkodásának átvilágítását az a PWC auditor cég végzi, amelynek cégtársa Bársony Farkas, akit a közgyűlésen elnökségi tagnak választottak meg.
A felsoroltak többsége, Temesvári, Babos, Sávolt, Fucsovics és Markovits ott volt azok között, akik – az Index cikke szerint – arra kérték a szövetséget, hogy mondja vissza a jövő évre tervezett női füvespályás WTA-tornát a kormány által támogatott salakpályás verseny megrendezése miatt. Emellett szakmailag is vitatták egy füves torna indokoltságát.
A kritikus hangoknak annyiban lett foganatja, hogy egy kormányhatározat értelmében a Vasas Sport Club kizárólagos szakmai együttműködésével kezdi meg a nagy nemzetközi teniszversenyek megrendezésére alkalmas budapesti teniszközpont előkészítő munkáit. A kormány szakmai partnerként a Vasas SC elnökét, Markovits Lászlót jelölte ki.
A Magyar Közlönyben megjelentek szerint a kormány „Felhívja az emberi erőforrások miniszterét és a kiemelt budapesti fejlesztésekért és nemzetközi sportpályázatokért felelős kormánybiztost, hogy a Vasas Sport Club szakmai együttműködésével készítsenek előterjesztést a nagy nemzetközi teniszversenyek (különösen az ATP World Tour, az ATP Challenger Tour, a WTA és az ITF Pro Circuit tenisztornák) megrendezésére alkalmas teniszközpont létrehozásának szakmai koncepciójára.”
A történtekre rálátó forrásunk szerint a botrány hátterében az áll, hogy a birtokon belül lévő kör mellett mások is oda akartak férni a húsosfazékhoz, a Magyar Tenisz Szövetség kasszájához. A szövetség költségvetése tavaly 2,8 milliárd forint volt.
Csikász Brigitta
Címlapfotó: Halász Áron
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásTavaly november végén az állami tulajdonú Szerencsejáték Zrt. 70 millió forint értékű szponzorálási szerződést kötött a CÖF mögött álló alapítvánnyal....
Egymilliárd forintot fordít az 1956-os forradalom és szabadságharc emlékévhez kapcsolódóan pedagógus-továbbképzésre az ahhoz tartozó szolgáltatások nyújtásával együtt az ismét kormánybiztossá...
A felcsúti önkormányzat 234,9 millió forint európai uniós támogatást nyert egy utcaszakasz vízrendezésére, és a vasútállomás melletti záportározó rekonstrukciójára. Utóbbit...
Szerdán mutatta be a Momentum a Korrupcióvadász munkacsoportja által fejlesztett Korrupciódetektort, amelyben több Átlátszó-cikk is szerepel forrásként. Az arcfelismerő szoftvert...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!