Havi húszezer ausztrál dollárt fizet a magyar nagykövetség tavaly szeptember óta egy irodáért egy Sydney belvárosában álló irodaházban, itt nyílik majd újra ugyanis a magyar külgazdasági és konzuli iroda. Ám a canberrai követség honlapja szerint még idén februárban is a lengyel konzulátuson, illetve South Hungarian Clubban tartják meg a sydney-i konzuli fogadónapokat.
Azaz még februárban sem nyílik meg az iroda, így minimum hat hónapig úgy fizeti a magyar állam már a bérleti díjat, hogy az irodát még nem használja.
Az adatigénylésünkre kapott válaszból kiderült, hogy az iroda havi bérleti díja az első évben 19800 dollár, azaz közel 4,3 millió forint. Az üresen álló irodáért kifizetett összeg hat hónapra így 118800 ausztrál dollár, közel 26 millió forint.
A külgazdasági és konzuli iroda egyébként a Sydney üzleti negyed egy elegáns irodaházában kap majd helyet, a 11. emeleten. A bérbeadó cég, az SOI weblapja kiemeli a kikötőre nyíló gyönyörű kilátást.
A minisztérium nem mondja meg, mikor nyit az iroda
Nem tudni tehát, mikor nyit az iroda, azaz meddig fizetjük az üresen álló helyiség bérleti díját.
November végén kétszer is kerestük emailben a Külgazdasági- és Külügyminisztérium sajtóosztályát és megkérdeztük, mi a késlekedés oka, illetve hogy mikor nyit a konzulátus, ám megkeresésünkre a mai napig nem válaszoltak.
Ezután fordultunk közérdekű adatigényléssel a minisztériumhoz. A válaszul kapott bérleti szerződésből derült ki, hogy a nagykövetség már szeptember 1-je óta bérlő, illetve hogy mekkora összegért bérlik az irodát. Apróság, hogy a szerződést angol és magyar nyelven is megkaptuk, ám a magyar változatból hiányzott egy oldal. Épp az, amelyen a bérleti díj szerepel.
Ezután a minisztériumtól ismét megkérdeztük, mikorra tervezik az iroda megnyitását, választ ismét nem kaptunk.
Orbán már nyolc éve megígérte az újranyitást
A Sydney főkonzulátust 42 év működés után 2009-ben számolták fel egy bezárási hullámban, amelynek négy követség és nyolc konzulátus esett áldozatul. Sydney feladatait akkor vette át a canberrai követség.
Az ausztráliai magyarok tiltakoztak, levelet írtak a döntést bejelentő Balázs Péter akkori külügyminiszternek és Sólyom László akkori köztársasági elnöknek is.
Sólyom akkor azzal nyugtatta a kedélyeket: Orbán Viktor megígérte neki, hogy ha kormányra kerül, újranyitja a konzulátust – ebből akkor jókora botrány is kerekedett.
Kritikaként akkoriban az is felmerült, hogy a sydney lakosoknak így több mint 300 kilométert kellett utazni konzuli ügyeik intézéséhez – ezt később konzuli fogadónapokkal oldották meg. Ám a főkonzulátus jelentős szerepet játszott a helyi magyar közösség kulturális életében és a gazdasági kapcsolattartásban is, hiszen a kontinensnyi ország gazdasági központja Sydney, nem Canberra – írta a bezáráskor az origo.
A konzulátus újranyitását Szijjártó Péter külgazdasági- és külügyminiszter jelentette be tavaly februárban. Az MTI-nek adott nyilatkozata szerint Ausztráliában „a gazdasági érdekérvényesítés és az ausztráliai magyar nemzeti közösség egyben tartásának elősegítéséhez” van szükség az immár külgazdasági és konzuli iroda néven futó intézményre.
Kőműves Anita
Frissítés (2017. január 4.) Cikkünk megjelenése után a Külgazdasági és Külügyminisztérium a következők megjelentetését kérte szerkesztőségünktől:
A sydney-i konzuli iroda bérleményben történő kialakításához és megnyitásához – hasonlóan minden más külképviselethez – számos előkészítési, megvalósítási lépés szükséges. Az ingatlan kibérlését követően lehet elkészíttetni a kiviteli terveket, melyeket ezután helyi tervezővel adaptálni szükséges az ausztrál jogszabályoknak és előírásoknak megfelelően. A bérbeadó által kijelölt kivitelezővel a kiviteli tervek műszaki tartalmának egyeztetése decemberben megtörtént. Az engedélyezési eljárást a KKM tavaly év végén elindította, az ausztrál hatósági engedélyeztetés folyamata nagyjából 2 hónapot vesz igénybe. Jelenleg a hatósági engedélyre várunk, ami az év végi ünnepek miatt a megszokottnál hosszabb időt fog igénybe venni. Az engedélyek megszerzése után indulhat meg a konzuli iroda kialakításának kivitelezése, majd a beköltözés és nyitás.
Megosztás
Nélküled nincsenek sztorik.
Bankkártya
Átutalás
PayPal
1%
Így is támogathatsz
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
A Drávaszögi Gazdaságfejlesztési Program keretében a magyar adófizetők pénzéből végeztek mezőgazdasági beruházásokat horvátországi magyarok. A nyertesek listáját azonban nem adják ki.
Az épület tulajdonosa a Szijjártó Péter embereivel kitömött vagyonkezelő alapítvány, ami az egész Kárpát-medencében vásárolt ingatlanokat magyar közpénzből.
Németország vezető napilapja, a Süddeutsche Zeitung és az Átlátszó közös kutatása arra jutott, hogy a Fidesznek továbbra is értékesek a bajor testvérpárt politikusai.
Volt olyan amerikai közszereplő, akitől kifejezetten amerikai lapokba írandó cikkeket rendeltek. Az Átlátszó betekintést nyert a Batthyány Lajos Alapítvány szerződéseibe.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!