Jogerősen felmentette a bíróság a „kémeket”, akik az ügyészség szerint az USA-nak dolgoztak
Immár jogerős bírói ítélet mondja ki, hogy az Átlátszó által végigkísért kémkedési ügy fővádlottja, Maxin Norbert és társa nem követték...
Vályi-Nagy Vilmos volt informatikai államtitkár meghallgatásával folytatódott a Fővárosi Törvényszék Katonai Tanácsa előtt a fideszes kémügy tárgyalása május 2-án. A továbbra is unalmas eljárás keddi napján a tanúk a kémügyre vonatkozóan nem tudtak mit mondani, az egészről a sajtóból értesültek.
Vályi-Nagy Vilmos azért fontos szereplő a történetben, mert az ő rágalmazás miatt tett feljelentése indította el az egész kémügyet. A rendőrség állítása szerint ugyanis a rágalmazással kapcsolatban megtartott egyik házkutatáson akadták rá arra, az immár majdnem egy évtizedes dokumentumra, amely alapján felmerült a gyanú, hogy Maxin Norbert és a másodrendű vádlott Magyarország érdekeinek ártva külföldi hatalmaknak, az USA-nak, az IMF-nek és a Svájci Alapnak kémkednek.
Korábbi cikkeink a fideszes kémügyről
Unalomba fulladt a fideszes kémügy második tárgyalási napja; a vádakról senki nem tudott nyilatkozni
Elkezdődött a fideszes kémügy tárgyalása a Fővárosi Törvényszék Katonai Tanácsán
Udvariatlanság a Pentagont kémkedéssel vádolni – Maxin Norbert, a fideszes kémügy gyanúsítottja
Nagyon kellemetlen a Fidesznek a legújabb magyar James Bond – közreadjuk a levelét
Milliárdos sikkasztásgyanú az amerikai kémkedéssel gyanúsított üzletember becsődölt vállalkozásánál
Az IMF képviselőjét és egy amerikai katonatisztet is gyanúsítottként hallgatnák meg a kémügyben
Az egykori informatikai államtitkár maga is megemlítette a tárgyaláson a rágalmazási pert, amelyet a személyét támadó blogbejegyzések miatt indított, amikről úgy vélte, hogy azt Maxin Norbert és vádlott-társa követték el. Azt már nem hozta szóba, hogy az eljárást – az Átlátszó birtokában lévő határozat szerint – a Fővárosi Törvényszék arra hivatkozva szüntette meg, hogy Vályi-Nagy Vilmosnak eleve pótmagánvádlóként kellett volna fellépnie, ráadásul beosztásánál fogva közszereplőnek minősült, és így többet volt köteles eltűrni az ilyen megjegyzésekből.
A tárgyaláson Vályi-Nagy Vilmos a bíró kérdésére elmondta, hogy 2010 tavaszától egy éven át találkozott rendszeresen Maxin Norberttel. A kémkedéssel kapcsolatos eljárásról viszont csak a sajtóból szerzett tudomást – mondta el a volt államtitkár. Szerinte Maxin Norbertnek voltak külföldi kapcsolatai, de a kémkedésről semmit sem tudott közölni. A sokszor emlegetett Birodalomról hallott ugyan, de azzal nem foglalkozott, annak tagja sem volt.
A másodrendű vádlott védője, Dániel Szabó Mátyás arról faggatta a tanút, hogy mennyire hihető az a vallomása, hogy Maxin Norbert lakásán több tucat Fabergé-tojást látott. „Ha csak 24 darab ritkaságról van szó, akkor is több milliárdos értékről beszélhetnének” – hangsúlyozta az ügyvéd, aki szerint Vályi-Nagynak ez a kijelentése a rendőrség előtt nem a valóságnak megfelelő volt.
Márpedig amennyiben, ebben a kérdésben nem megbízható Vályi-Nagy Vilmos vallomása, akkor az is megkérdőjelezhető, hogy a volt államtitkár Maxin Norbertnél CIA-fejléces papírt látott, amit ráadásul nem közelről, hanem úgy másfél méteres távolságból „olvasott el”. Emiatt lehetett, hogy a szövetségi hírszerző szervezet logóját is rosszul írta le, amikor az ügyvéd a tárgyaláson erre kérte.
Ezek után az ügyvéd arra is felhívta a figyelmet, hogy a rágalmazási üggyel a Nemzeti Nyomozó Iroda foglalkozott, ami azért lehet érdekes – jegyezte meg Dániel Szabó Mátyás –, mert Vályi-Nagy Vilmosnak, mint a Vám- és Pénzügyőrség (ma Nemzeti Adó- és Vámhivatal) országos parancsnok-helyetteseként rendelkeznie kellett a megfelelő rendőrségi kapcsolatokkal is. Ezt az egykori államtitkár viszont tagadta.
Sem Vályi-Nagy, sem a következő tanúk, a Maxin Norberthez leginkább üzletileg kapcsolódó személyek vallomása nem vitte közelebb az eljárást a kémkedési ügy rejtélyeinek megoldásához. Volt olyan tanú, egy fideszes illető, aki az elsőrendű vádlottal egy alapítványban működött együtt, ám a tárgyaláson még a nevének a közléséhez sem járult hozzá, mondván, különben pert indít mindenki ellen.
Ő Maxin Norbertet az egyetemi évek alatt ismerte meg. „Intelligenciája és tájékozottsága messze meghaladta az átlagot. De semmi olyasmit nem tapasztaltam, ami az eljáráshoz tartozik” – mondta a vádlottról.
Ezt követően Demján Sándor milliárdos üzlettársát, Nyúl Sándort hallgatta meg a bíróság. A férfi a vallomását azzal kezdte, hogy Maxin Norberttel haragban áll, mert a vádlott megfenyegette a családját. Ugyanakkor ez Nyúl Sándort nem akadályozta abban, hogy elfogulatlanul nyilatkozzon az ügyben. Így arról, hogy Maxint úgy 2005-ben ismerte meg, és többször találkoztak üzleti tárgyalások alkalmával, amelyek során jó viszonyba kerültek.
Szintén üzlet révén, mégpedig a korábbi cikkeinkben sokat emlegetett Polygon miatt ismerte meg Maxin Norbert a következő tanút, Gaál Györgyöt. Bár a két férfi között korábban elszámolási vita volt, ennek okát, hogy milliókat utalt volna egy külföldi bankszámlára a Polygontól, Gaál György tagadta. A kémkedésről pedig ez az üzletember sem tudott semmit mondani.
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásImmár jogerős bírói ítélet mondja ki, hogy az Átlátszó által végigkísért kémkedési ügy fővádlottja, Maxin Norbert és társa nem követték...
Egy rágalmazás gyanúja miatt megindult eljárás során tartott házkutatás során foglalták le a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) munkatársai azokat az...
Egy rágalmazás gyanúja miatt megindult eljárás során megtartott házkutatás során foglalták le a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) munkatársai azokat az...
Nem volt egybehangzó a nyomozók beszámolója a fideszes kémügyként elhíresült eljárás bűnjelkezeléséről a Fővárosi Törvényszék Katonai Bírósága előtt folyó tárgyalás szeptember 6-ai...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!