A Hungexpo a 2021-es Vadászati és Természeti Világkiállítás fő helyszíne lesz. A terület nettó 55 milliárd forintos revitalizációs programja 2019-ben kezdődött. Kovács Zoltán, a vadászati csúcsesemény lebonyolításáért felelős kormánybiztos ígérete szerint 2021 tavasz végére teljesen megújul az egész terület. Kilátogattunk a helyszínre megnézni, hol tartanak jelenleg a munkálatok. A kerítésen függő tábla szerint az új kongresszusi központ várható befejezése 2020 decembere volt, azonban még teteje sincs az épületnek.
A Hungexpo a főváros legnagyobb kiállítási- és vásárterülete, ami Kőbányán, a Kincsem Park mellett található. A környék a munkagépek zajától hangos. A kerítésen belül zajló építkezésre az Albertirsai út felől nyílik rálátás: a telken daruk dolgoznak szorgosan.
A 2019. szeptemberi alapkőletétellel kezdődött meg a Hungexpo revitalizációs programja. A tervek szerint 2021-ig nettó 55 milliárd forintból
felújítják és korszerűsítik a meglévő pavilonokat (A, B, D, G, F),
két új kiállítási csarnok (D1, D2),
egy új fogadóépület (F1),
és egy kongresszusi központ (CK) épül.
A Hungexpo hatalmas, nagyjából 70 ezer négyzetméteres telken fekszik, ebből a rendezvényterület 50 ezer négyzetméter, amit egy zöld liget vesz körül. A revitalizáció után a tervek szerint így fog kinézni:
A beruházást az Expo Park Kft., a Hungexpo területének állami tulajdonosa végzi. Az elkészült beruházások és fejlesztések üzemeltetője továbbra is a Hungexpo Zrt. marad, ami a francia GL events cégcsoport tulajdonában van. A beruházás kivitelezője a KÉSZ Zrt., amire a cég sárga molinói emlékeztetnek a kerítésen. A projekt terveit a Finta Studio Kft. készítette, a projekt kormányzati felelőse pedig dr. Fürjes Balázs államtitkár.
A Hungexpo kivitelezését végző KÉSZ Építő Zrt. egy szegedi székhelyű cég, melynek alapítója Varga Mihály. A cégadatbázis szerint a Zrt.-nek nem megy rosszul: 2019-ben nettó 52,5 milliárd forintos volt az árbevétele, és nettó 1,5 milliárd forintos profitot termelt.
A tulajdonosi háló végén egy osztrák magánalapítvány áll, a Vitalis Privatstiftung. A Népszava kérdésre a KÉSZ azt közölte, hogy a Vitalis mögött szintén Varga Mihály áll alapítóként.
A KÉSZ Csoport a 12,3 milliárd forintos becsült értékével a Forbes családi cégeket összesítő listáján a 23. helyen szerepel. A KÉSZ jól járt a kormány stadionépítési projektjeivel: többek között részt vettek a Ferencvárosi és a Puskás Stadion építésében is, de az új paksi atomerőmű kiszolgáló épületein is dolgoznak.
fotó: Átlátszó
Elkészül nyárra, őszre, vagy tavaszra
Az elmúlt időszakban több céldátum is napvilágot látott az építkezéssel kapcsolatban. A Hungexpo Zrt. 2019. szeptemberi üzleti reggelijén az hangzott el, hogy „2021 augusztusának végén, a Vadászati Világkiállítás idejére mindennek készen kell állnia”.
2020 júniusában a KÉSZ Zrt. oldalán arról számoltak be, hogy a megújuló Hungexpo két nagy, emblematikus épületének átadására 2021 őszén kerül sor, és ütemterv szerint halad a felújítás.
2020 augusztusában Kovács Zoltán egy konkrétabb időpontot adott meg: azt nyilatkozta, hogy 2021 tavaszának végére teljesen megújul a terület, amely az idén szeptember 25. és október 14. közötti, Egy a természettel című rendezvény helyszíne lesz. Kovács nyilatkozata szerint tehát alig öt hónapja van a KÉSZ-nek befejezni a munkálatokat.
Kilátogattunk a helyszínre megnézni, hogyan állnak jelenleg az építkezésekkel. A két nagy, emblematikus épület: az új fogadóépület és a kongresszusi központ még javában épül. A helyszínen a kerítésre kifüggesztett, kicsit széltépte táblák egyike rögtön elárulja, hogy egy céldátumot már bebuktak a kivitelezők.
A tábla szerint az új kongresszusi központ várható befejezése 2020 decembere volt.
Fotó: Átlátszó
A központ szemmel láthatóan nincs még kész, így néz ki az épületegyüttes első része, amire a tetőteraszt tervezik:
Fotó: Átlátszó
Az új kongresszusi központ épületén szintén nincs még tető. Az épülethez kapcsolódó vasbeton- és acélszerkezet-építési munkák nagyja elkészült, az üveg előcsarnok építése még zajlik.
Fotó: Átlátszó
A központ lesz az egyik legjelentősebb épület a Hungexpo-n. Az épület három szintes lesz, ahol 1.000 négyzetméteres előcsarnok fogadja a látogatókat az Albertirsai út felől. Az épületben helyet kap egy 2.000 fő befogadására alkalmas plenáris terem, valamint 24 darab kisebb szekcióterem. Továbbá egy 2.500 négyzetméteres, 8 méter belmagasságú multifunkcionális terem is rendelkezésre fog állni.
Az új kongresszusi központ januári állapota (balra) és látványterve (jobbra). Fotó: Átlátszó; Finta Stúdió
A telken található egy másik tábla is, amin a fogadóépület látványterve látható.
Eszerint a fogadóépület kivitelezése várhatóan 2021 decemberében fejeződik be.
Tehát bele kell húzniuk a kivitelezőknek, hogy az épületet be tudják fejezni jóval korábban, tavasz végére, ahogy azt Kovács Zoltán ígérte.
A helyszínen a munka befejezését 2021 decemberére ígérik. Fotó: Átlátszó
Ha elsétálunk a főbejárathoz, akkor már látni lehet a Hungexpo új 6.500 nm-es fogadóépületének a vázát, ami lehetővé teszi a látogatók kényelmes érkezését, regisztrációját és jegyvásárlását.
Fotó: Átlátszó
Az épületnek még szintén nincs kész a teteje, az X alakú tartóoszlopok, amiket üveggel fognak befedni, viszont már a helyükre kerültek.
A új fogadóépület januári állapota (balra) és látványterve (jobbra). Fotó: Átlátszó; Finta Stúdió
A Hungexpo területén két új pavilon (D1 és D2 kiállítási csarnok) is épül, ezek a munkálatok előrehaladott állapotban vannak.
Az új D1 épület kívülről majdnem kész. Fotó: Átlátszó
Ha megnézzük a látványterveket, akkor láthatjuk, hogy a D1 épületről hiányoznak még a színes borítólemezek.
Szeptember végén kezdődik az „Egy a Természettel” Vadászati és Természeti Világkiállítás. Vadászati kiállítást legutóbb 1971-ben rendeztek Magyarországon, az ötven évvel ezelőtti kiállítás fő helyszíne szintén a Hungexpo volt. Kovács Zoltán tavaly nyáron ismerte el, hogy hivatalosan nem a Nemzetközi Kiállítási Iroda (BIE) égisze alatt, de annak támogatásával rendezik meg a 2021-es világkiállítást.
A 2021-es világkiállítás fő rendezvénye a többnyelvű központi magyar tárlat lesz. A kiállításon való hivatalos részvételre a Magyarország meghívását elfogadó külföldi országok saját standokkal mutatkozhatnak be.
Úgy tűnik, hogy a szervezők nem aggódnak, hogy a koronavírus bezavar. Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes elmondta, hogy a világkiállításra reálisan egymillió – kétharmad részt belföldi – látogatóra lehet számítani. Úgy vélte, ha külföldről esetleg nem tudnának turisták jönni, akkor is megközelíthető ez a látogatószám. Magyarországon 670 ezer horgász és vadász van, a családtagokkal együtt 1,5 millió ember kötődik a vadászathoz, halászathoz.
Azokat pedig, akik esetleg kegyetlen gyilkosoknak tartják a vadászokat, a kiállítás honlapja nyugtatgatja. Ugyanis már a programsorozat mottója is „Egy a természettel (One With Nature), mely azt jelképezi, hogy az emberiség örökké a természet része marad; sorsa a globális élővilág jövőjétől függ, ezért azt védeni kell, és fenntartani megújulási képességét. A világkiállítás által az emberek a fenntartható természethasznosítás bemutatásán keresztül jobban megértik a természetvédelem céljait és elismerik a természetközeli szakmák, tevékenységek, például a vadászat és a horgászat hasznosságát, szükségességét a természetfenntartás és a biológiai sokféleség megőrzése szempontjából is.”
Milliárdokat nyel el Semjén és Kovács kedvenc hobbija
Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes 2017-ben írta alá a 2021-es vadászati világkiállításról szóló megállapodást a nemzetközi vadászszervezettel, amiben azt állt, hogy
A világkiállítás megrendezésére 2017-ben 41,4 millió forintot, 2018-ban 61 millió, 2019-ben 72,4 millió, 2020-ban 93,6 millió, 2021-ben pedig 119,1 millió forintot, összesen 387,5 millió forintot terveztek fordítani. De a kezdeti bejelentések sokszorosára dráguló 2017-es vizes vb-hez hasonlóan a vadászati kiállítás költségei is nagyon elszaladtak.
2019 szeptemberében egy MTI-s hírből derült ki, hogy a Hungexpo nettó 55 milliárd forintból újul meg, ami már önmagában sokszorosa az először bejelentett összegnek.
Idén tavasszal nagy port kavart, hogy az eseményre még a koronavírus-járvány közepette is rengeteget költöttek.
Szabó Tímea, a Párbeszéd országgyűlési képviselője ekkor azt az írásbeli kérdést tette fel, hogy: „A vadászati kiállítás költségei helyett miért nem a járványügyi alapot növelte a kormány 1,677 milliárddal?”. A képviselőnőnek Schanda Tamás, az Innovációs és Technológiai Minisztérium államtitkára erre mindössze egy mondattal válaszolt:
„Az élet újraindítása szempontjából fontos a világszínvonalú nemzetközi rendezvények megtartása Magyarországon.”
A pénzszórás később sem állt meg. 2020 júniusában derült ki, hogy félmilliárdból rendezik meg a vadászati világkiállítás felvezető eseményeit. Kovács Zoltán kormánybiztos 2020 júliusában árulta el, hogy a korábbi 7 milliárd forint helyett 10 milliárd forintot költhetnek a jövő évi vadászati világkiállítás előkészítésére. 2020 augusztusában pedig közadatigényléssel derítettük ki, hogy közel negyedmilliárdból újítottak fel egy 126 éves pavilont a kiállításra.
A vadászkastélyt mintázó pavilon a 2021-es vadászati világkiállítás egyik vidéki helyszíne lesz, ahol a gemenci gímszarvas életciklusát mutatják be. Közérdekű adatigényléssel derítettük ki, hogy a pavilon felújítása és költöztetése nettó 225 millió forintba került. A Gemenc Zrt. azt viszont még nem tudta pontosan megmondani, hogy mennyi lesz a berendezés és a kiállítás kialakításának költsége.
Az eseménynek csupán a reklámozása is milliárdokat emészt fel. 2020 novemberében újabb nettó egymilliárd forintos reklámszerződést kötöttek a vadászati világkiállítás kommunikációs feladataira. Eszerint elfogyhatott az első bő egymilliárd forint, amelyet 2019-ben a kiállítás és a hozzá kapcsolódó rendezvénysorozat reklámozására szántak. A kommunikációs projekt nyertese a kormányzati propaganda number one ügynöksége, a Balásy Gyula érdekeltségébe tartozó New Land Media Kft. és Lounge Design Kft. duója.
Azt még nem tudni, hogy a projekt költségvetése végül hol áll meg, ugyanis számos kiadás még ismeretlen. Azt sem tudni, hogy mennyibe fog kerülni magának a kiállításnak a megrendezése.
A Hungexpo 55 milliárdos, az előkészítés 10 milliárdos, és a reklámozás 2 milliárdos költségét összeadva jelenleg 67 milliárdnál áll a számláló.
Az esemény szervezéséért felelős Kovács Zoltán 2020. december 28-án azt közölte Facebook-oldalán, hogy az előző nap tartott Országos Jótékonysági Vadászat több mint 1100 résztvevőjének „nevezési díjából befolyt összeget megyei kórházaink gyermekosztályainak hiánypótló eszközökkel való felszerelésére ajánlottuk fel”, és a jótékonysági vadászatot egyfajta hungarikumként bemutatják majd a vadászati világkiállításon is.
Zsilák Szivia
A cégadatokataz Opten Kft.szolgáltatta. Címlapkép: Az épülő új kongresszusi központ a Hungexpo-n 2021. januárjában és a látványterveken. (fotó: Átlátszó; Finta Stúdió)
Frissítés (2021. január 18.): A KÉSZ Csoport kommunikációs ügynöksége a cikk megjelenése után az alábbiak közlését kérte:
„A kerítésen lévő táblán, amire a cikkben hivatkoznak, valóban 2020. decembere áll, mint az új kongresszusi központ várható befejezésének dátuma, viszont a projekt valós, szerződésbe foglalt átadási határideje 2021 decembere; ez a határidő szerepel minden tájékoztató felületen is. Sajnos egyedül a kifüggesztésen tüntettük fel hibásan, köszönjük az észrevételt, javítottuk is a hibát. A Hungexpo revitalizációs munkái egyébként a vártnál gyorsabban haladnak, mivel a kivitelezés során nem kell alkalmazkodni a Hungexpon tervezett rendezvényekhez.”
Megosztás
Nélküled nincsenek sztorik.
Átutalás
PayPal
Így is támogathatsz
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Nemzetközi hátterű, abortusz- és melegellenes szervezetek hálózata építkezne Magyarországon — egy pénzügyi vita óta a terveket egyelőre jegelik. Az alapítvány...
Nagy lakossági felháborodás hiúsította meg tavaly egy pilisvörösvári bánya újranyitását. Ugyanaz a cég most egy zsámbéki szemétlerakó területén kapott engedélyt...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!