EU-ellenes álhír lett a köszönetnyilvánításnak szánt olasz zászlófelvonásból
A csalódott olaszok kínaira cserélik az EU-s zászlókat – ezzel a címmel jelent meg híradás a kormány által is támogatott...
Péntekre már 300 koronavírussal fertőzött személyt regisztráltak hazánkban. Azonban jó hír, hogy csökkenni látszik a terjedés üteme, illetve a fertőzések duplázási üteme. Az országban egyedül még Jász-Nagykun-Szolnok megyéből nem érkezett fertőzöttről bejelentés. A jelenlegi becslésünk szerint a csúcs május közepén várható, amikorra több mint kétmillió ember fertőződhet meg.
Március 13-án elindítottuk a koronavírus hazai helyzetét grafikonokon és térképeken bemutató oldalunkat, a Koronamonitort. Az oldalon található adatokat naponta többször frissítjük, hogy az olvasóink tájékozódhassanak az aktuális helyzetről. Az oldal elsősorban a hivatalos, kormány (Koronavirus.gov.hu oldal) által közölt adatokat dolgozza fel. Ebben a cikkben pedig áttekintjük, hogyan változott a koronavírus helyzet az elmúlt héten Magyarországon.
Péntekre már 300 koronavírussal fertőzött személyt regisztráltak hazánkban. Itt érdemes megállni egy pillanatra, a következő időszakban a regisztrált fertőzöttek száma hétről-hétre nőni fog, csökkenni viszont nem. Épp ezért fontos tisztában lenni azzal – mint ahogy azt az Index is leszögezi –, hogy ez a szám nem az éppen aktuális betegek számát mutatja, hanem azt, hogy a járvány kezdete óta hányan betegedtek meg. Az egyik legfontosabb adat az aktív fertőzöttek esetszáma lesz, ami azt is elárulja, hogy mekkora a tényleges betegek száma hazánkban. (Ezt az adatot úgy kapjuk meg, hogy a regisztrált fertőzöttek számából kivonjuk a gyógyultakat és az elhunytakat.)
Mivel a koronavírusnak két végkimenetele lehet: a többség felgyógyul belőle, de sajnos vannak, akik belehalnak, az aktív fertőzöttek száma alacsonyabb a regisztrált fertőzöttek számánál.
A mai adatok alapján 256 regisztrált (a fertőzöttek 85,4 százaléka) aktív fertőzöttről beszélhetünk.
A gyógyultak száma jelenleg 34 (ami a regisztrált fertőzöttek 11,3%-a), az elhunytak száma pedig 10 fő (ami a regisztrált esetek 3,3%-a). Magyarországon péntekig 9275 tesztet végeztek el, karanténban pedig jelenleg 84 ember tartózkodik.
Múlt pénteken még csak 85 fertőzöttet, most viszont már 300 fertőzöttet tartanak nyilván. Egy hét alatt tehát 3,5 szeresére nőtt a regisztrált fertőzöttek száma, és az elmúlt egy hétben 215 új embernek lett pozitív a tesztje. Ahogy fent kifejtettük, ez a szám folyton nőni fog, míg véget nem ér a járvány.
Az aktív fertőzöttek száma szintén közel 3,5 szeresére, 74-ről 256-ra emelkedett. Ezért fontos megnézni az egy hét alatt gyógyultak számát is, ami majdnem ötszörösére, 7-ről 34-re emelkedett.
A grafikonon pedig csökkenni látszik a terjedés üteme, illetve a fertőzések duplázási üteme, legalábbis a regisztrált esetek alapján.
Igaz, az elhunytak száma két és félszeresére, négyről tízre emelkedett, azonban kedd óta csökkenni látszik a vírus hazai eseti halálozási rátája is, jelenleg a nemzetközi átlag alatt van. A globális átlag 4,5 százalék, a WHO-nál pedig 3,4 százalékra jósolta korábban az eseti halálozási rátát. A vírus tényleges halálozási rátája ennél alacsonyabb lehet, hiszen az eseti halálozási arányt a regisztrált fertőzöttek számából számolják, miközben a ténylegesen fertőzöttek száma ennél nyilvánvalóan magasabb.
Az elhunytak aránya Magyarországon jelenleg 3,3 százalék, ez az adat egy héttel ezelőtt még 4,71 százalék volt. Ez az arány azonban folyamatosan változhat, hiszen a járvány még közel sem ért véget. Az elmúlt héten megugrott a tesztek száma is, egy hét alatt 6268 új tesztet végeztek el, ami az összes teszt 68 százalékát teszi ki.
A kormány a fertőzöttek területi adatait nem osztja meg, így a térképeken azokat a fertőzötteket tudjuk megmutatni, akik a sajtóhírekben vagy a polgármesteri bejelentésekben szerepelnek. Az országos tisztifőorvos is elmondta, hogy a vírus az egész országban jelen van, így az általunk közölt adatok is csak tájékoztató jellegűek lehetnek. Magyarország a többi országgal ellentétben eredetileg a személyiségi jogok védelmére hivatkozva nem közölt területi, nemre és korra vonatkozó adatokat a koronavírussal fertőzöttekről. Miután ezt a képtelen érvet elengedte a kormány, már nem indokolja, hogy miért nem hozza nyilvánosságra az adatokat legalább megyei szinten. Arról, hogy ez miért veszélyes, itt írtunk részletesebben.
A térképen péntek délután csak a 118 ismert, bejelentett, helyhez köthető eset szerepel, amely az összes regisztrált eset (300) mindössze 39%-a. A térképen úgy tűnhet, hogy bizonyos területeken nincs jelen a vírus, de valószínűleg ez csak azt jelenti, hogy az esetről nem tudósított a polgármester, az önkormányzat vagy a helyi lap. Az, hogy egy megyében nincs pötty, nem azt jelenti, hogy ott ne lenne fertőzés, hanem hogy hivatalosan megerősített eset nincs kommunikálva.
A térkép alapján egyedül Jász-Nagykun-Szolnok megyéből nem érkezett még fertőzöttről bejelentés. A legtöbb híradás a fertőzésről Budapestről és Pest megyéből érkezett, azonban ahogy a térkép is mutatja, a vírus országosan felütötte a fejét, így mindenhol fontos a védelmi intézkedések betartása.
A héten hat új (Bács-Kiskun, Csongrád, Békés, Borsod-Abaúj-Zemplén, Heves, Nógrád) megyéből érkeztek adatok, ahonnan korábban nem volt híradás a fertőzésről. A legtöbb fertőzöttet Baranya megyében tartják számon, de ez simán jelentheti akár azt is, hogy itt több tesztet végeztek, vagy a polgármesterek szorgosabban jelentették le a megbetegedéseket, így ezek az adatok kevesek ahhoz, hogy messzemenő következtetéseket lehessen levonni.
Sokan kíváncsiak arra, hogy a fertőzés várhatóan hogyan fog terjedni az elkövetkező hetekben, így erről is készítettünk néhány grafikont. Az ábra elkészültében Dr. Nepusz Tamás bioinformatikus segített. A kutató úgynevezett SIR matematikai modellel készített egy előrejelzést. A SIR a fertőzésre potenciálisan fogékony lakosság (susceptible – S) számát, a fertőzöttek valós számát (infected – I) és a gyógyultak számát (recovered – R) egyaránt belekalkulálja a becslésbe. A grafikonokról, amik pusztán előrejelzésként szolgálnak (nem szentírásként), ebben a cikkben írtunk részletesebben.
Az egyik grafikon a mai napon április 10-ig mutatja az adatokat, két hét múlva 5736 ismert vagy lappangó, aktív fertőzött lehet Magyarországon.
Egy másik grafikonon a várható csúcs aktuális időpontja látható, ami a jelenlegi előrejelzés (narancssárga vonal) szerint május közepén várható, amikorra több mint kétmillió ember fertőződhet meg.
A grafikonok kizárólag az aznap ismert adatok és ismert információk alapján kalkulált előrejelzést mutatják a lehetséges fertőzöttekre vonatkozóan (nem a regisztrált fertőzöttekre vonatkozóan!) abban az esetben, ha nem történne semmilyen egyéb esemény (például újabb kormányzati intézkedés), és nem jönnének újabb adatok, információk.
További grafikonok és térképek elérhetők a Koronamonitor oldalunkon:
KORONAMONITOR – Naponta többször frissülő grafikonok és térképek a koronavírus magyarországi helyzetéről
Az alábbi grafikonokon előrejelzéseket láthat, amelyek Dr. Nepusz Tamás bioinformatikus, a norvégiai Molde University College kutatójának számításain alapulnak. Nepusz Tamás az úgynevezett SIR (susceptible S = a fertőzésre nem immunis lakosság, infected I = fertőzöttek, recovered R = gyógyultak) matematikai modellel készít előrejelzést.
Bátorfy Attila — Zsilák Szilvia
Adj 1 százalékot az Átlátszónak! Adószám: 18516641-1-42 Átlátszónet Alapítvány
Az Átlátszó nonprofit szervezet: cikkeink ingyen is olvashatóak, nincsenek állami hirdetések, és nem politikusok fizetik a számláinkat. Ez teszi lehetővé, hogy szabadon írhassunk a valóságról. Ha fontosnak tartod a független, tényfeltáró újságírás fennmaradását, támogasd a szerkesztőség munkáját egyszeri vagy rendszeres adománnyal, vagy az szja 1 százalékod felajánlásával!
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásA csalódott olaszok kínaira cserélik az EU-s zászlókat – ezzel a címmel jelent meg híradás a kormány által is támogatott...
Tiszaug, a tiszazugi kistérség kapuja, híresen szép, festői képzeletet is felülmúló tiszai táj. Volt. Egészen addig, amíg a fekete nyár...
Nincs elég védőfelszerelése a háziorvosoknak, pedig hatalmas kiesést okoz, ha egy orvos karanténba kerül. 6510 praxisból majdnem 500 betöltetlen, és...
Egyszerre 110-120 dolgozójától válik meg az egyik legtöbb főt foglalkoztató helyi cég – értesült az Átlátszó. A vállalkozás a Suzuki...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!