
Közel egymilliárdot költött idén a kormány arra, hogy jobb véleménnyel legyen róla Washington
Éles fordulatot vettek idén az amerikai-magyar kapcsolatok, Washington és Budapest viszonya évek óta nem volt ilyen jó. Szijjártó Péter magyar...
Grafikai szempontból is izgalmas évet zárt az Átlátszó. Egyfelől megújult a dizájnunk, másfelől elindítottuk az ATLO vizualizációs projektet. Ebben az anyagban összefoglaljuk, hogy mi volt idén szerintünk a tíz legfontosabb, legérdekesebb, esetleg legszebb adatos projektünk és vizualizációink. A linkekre kattintva a teljes cikkek bejönnek további adatvizualizációkkal, térképekkel, infografikákkal. A képekre kattintva pedig galéria jön elő!
Téréképeken és grafikonon mutattuk be, hogy a baloldal utolsó, 2006-os győzelme óta a pártlistás szavazatok alapján változatlan a Fidesz-KDNP hegemóniája, és arra is rámutattunk, hogy Budapest egyáltalán nem baloldali-liberális fellegvár.
Összeszedtük, hogy a magyar foci rajongói, támogatói, de még a foci iránt nem érdeklődő, de a magyar kivételességben hívő állampolgárok mivel szokták felmenteni a magyar foci gyengeségeit. És adatalapon megmutattuk, hogy egyik önfelmentő mítosz sem igaz.
Az Átlátszó általános profiljából kicsit kilógó szobros projektünkre a nemzetközi vizualizációs színtér is felkapta a fejét.
Egy apró, de annál fontosabb adatvizualizációnk a magyar nők helyzetéről.
Több mint háromezer tüntetés, demonstráció és politikai megmozdulás adatait tettük térképekre és grafikonokra.
Az év egyik, ha nem a legnagyobbat szóló tényfeltáró cikke, az adatújságírás iskolapéldája volt a kormányhoz kötődő elit magánrepülőzéséről és luxusjachtozásáról szóló anyagunk. A több hónapos szisztematikus adatgyűjtéshez térképek is készültek, majd egy saját aloldal is NERtravel címmel, ahol követni lehet a járgányok aktuális tartózkodási helyeit.
Az októberben elinduló ATLO Team első önálló projektje egyből nagyot ment, a hozzá készített infovideó pedig még nagyobbat. Itt pedig egy angol nyelvű riportot lehet olvasni az ATLO tevékenységéről az Online Journalism Blogról.
A holtakra épített város 3D Map (részlet) / The City Built on Dead 3D Map from Atlo Team on Vimeo.
Egy egyszerű megoldással össze lehetett hasonlítani a magyar megyeszékhelyek 1780-as és 2018-as kiterjedését és népességét.
Egy nagyon egyszerűen kezelhető térképen magyaráztuk el, hogy milyen állomásokkal és hogyan szökött Magyarországra az egykori macedón miniszterelnök, Nikola Gruevszki.
Sokszor a pár perc alatt elkészíthető adatvizualizációk tudnak a legsikeresebbek lenni. Ebben az esetben is ez történt, egy nagyon egyszerű megoldással mutattuk be, hogy mely médiumok lettek az új kormánypárti médiaholding tagjai egy nap leforgása alatt. Az inforgafikát a Global Investigative Journalism Network is beválogatta november hónap legfontosabb adatújságírás anyagai közé.
Az Átlátszó adatújságírás-rovatának cikkei itt érhetők el, az ATLO-t pedig itt tudod bekövetni Facebookon, Twitteren és a Tumblr-en. Ez pedig itt a Flickr-fiókunk.
Bátorfy Attila
Éles fordulatot vettek idén az amerikai-magyar kapcsolatok, Washington és Budapest viszonya évek óta nem volt ilyen jó. Szijjártó Péter magyar...
Az előző évekhez hasonlóan 2018-ban is rengeteg különböző témában és hivatalhoz adtunk be közadatigényléseket, és nagy port felverő információkat sikerült...
Több mint egy éve írtunk először arról a bűnszervezetről, amelyet rovott múltú nemesfémkereskedők és egykori rendőr főtisztek hoztak létre 2012 tájékán,...
Szerettük volna megtudni, hogy melyik kormányközeli sajtótermékben mennyi pénzért jelentek meg a Sargentini-ellenes állami hirdetések, ezért kikértük az adatokat a...