Több mint egy éve írtunk először arról a bűnszervezetről, amelyet rovott múltú nemesfémkereskedők és egykori rendőr főtisztek hoztak létre 2012 tájékán, majd működtetek éveken keresztül. Az aranycsinálók és az alezredesek szofisztikált áfacsalásra rendezkedtek be, két-három év alatt milliárdos hasznot szerezve a lengyel költségvetés kárára. Az Olaszországban nettó áron beszerzett nemesfémet ugyanis főleg egy lengyel nagykereskedő vette át tőlük bruttó áron, az áfát pedig az eladóknak kellett volna befizetniük – a bűnszervezet azonban nem a lengyel költségvetést akarta gyarapítani, hanem egy nagy dobásra, az afrikai „bányászott arany” európia importjára gyűjtöttek.
Videóinterjúnk főszereplője, akit korábbi cikkeinkben H. Lénártnak neveztünk, egy pillanatig sem tagadta, hogy rács mögé szeretné juttatni korábbi üzlettársait. H. korábban a csoport meghatározó tagja volt, végül azonban károsultja lett az alezredesek ügyleteinek, ezért évek óta minden követ megmozgat, hogy a magyar nyomozóhatóság vegye komolyan az ezüstáfás sztorit.
De hiába szedett össze szívós munkával egy halom bizonyítékot, itthon nem nagyon haladt előre a nyomozás, pedig a társaság tagjai más jellegű gyanús ügyekben is felbukkantak.
H. elmondása szerint az alezredesek mellett 2013 tájékán tűnt fel a szervezetben Staudt Gábor jobbikos országgyűlési képviselő – az egyik volt rendőrtiszt egy időben Staudt révén a Jobbik-frakció belbiztonsági tanácsadója volt. Staudt kedden jelentette be, hogy magánéleti okok miatt lemond a mandátumáról, de cáfolta, hogy lemondásának köze lenne az áfacsaló alezredesekkel kapcsolatos nyomozáshoz.
Videóinterjúnkban az anonimitását továbbra is őrző H. beszél – egyebek mellett Staudt Gábor, a héten lemondott jobbikos országgyűlési képviselő szerepéről a történetben:
H. most egyebek mellett azt nyilatkozta az Átlátszónak, hogy egy idő után rájött, valószínűleg hamarabb célt ér, ha a magyar hatóságok mellett a lengyeleket is megkeresi az áfacsaló alezredesek ügyleteivel. Igaza lett: a lengyel rendőrök nagyon komolyan vették az ügyet, vélhetően ennek köszönhető, hogy néhány hete itthon is meglódult a nyomozás.
A zöld dossziés áfabotrány sem használt
A határokon átnyúló áfacsaló hálózatokra először Horváth András egykori adóhatósági elemző emlékezetes 2013-as zöld dossziés fellépése hívta fel a közvélemény figyelmét, de az elkövetési forma azóta is rendkívül népszerű: az Átlátszó tucatnyi hasonló ügyről számolt be a terményt fikíven utaztató gabonakereskedőktől a diplomáciai mentességet vásároló áfacsalókig.
Legutóbb arról írtunk, hogy egy határokon átnyúló tejkereskedelmi ügyben első fokon börtönbüntetésre ítélt áfacsalók megszöktek, mire a Szolnoki Törvényszéknek sikerült írásba foglalnia a házi őrizetről szóló végzést:
Egy hétig nem küldte meg a bűnügyi felügyeletet (korábbi nevén házi őrizetet) elrendelő végzést a Szolnoki Törvényszék egy nem jogerősen hat év letöltendő fegyházbüntetésre ítélt férfi esetében az illetékes budapesti kapitányságnak. Csak szerkesztőségünk megkeresése után postázták az iratot, amit utólag azzal magyaráztak, hogy ennyi időbe telt az ítélet és a végzés leírása.
Becker András – Németh Dániel
Ha már egyszer itt vagy…
Az Átlátszó nonprofit szervezet: cikkeink ingyen is olvashatóak, de nincsenek hirdetések és nem politikusok fizetik a számláinkat. Ez teszi lehetővé, hogy szabadon írhassunk a valóságról. Ha fontosnak tartod a független, tényfeltáró újságírás fennmaradását, támogasd a szerkesztőség munkáját egyszeri adománnyal, vagy havi előfizetéssel, és az SZJA egyszázalék felajánlásával is!
Szerettük volna megtudni, hogy melyik kormányközeli sajtótermékben mennyi pénzért jelentek meg a Sargentini-ellenes állami hirdetések, ezért kikértük az adatokat a...
A(z) https://atlatszo.hu oldal sütiket és más kódokat használ a honlap megfelelő működésének biztosítása céljából, a weboldalon nyújtott felhasználói élmény fokozása érdekében, továbbá ennek segítségével készít elemzéseket az Ön számára releváns, személyre szabott ajánlatok összeállításához. Bővebb információt az adatkezelési tájékoztatónkban talál.