Magyarország sokkal inkább vidék, mint Budapest – Katus Eszter támogatási felhívása
„Aki szeretne ingyen dolgozni a Dunántúli Naplónak nyáron, azt szívesen látjuk gyakorlatra.” Nagyjából ezzel a visszautasíthatatlan ajánlattal indult a napilapos...
Hülye maradt volna az OLAF, ha nincs az Átlátszó! Ha az Átlátszó újságírói nem mennek el Csepelre, nem lett volna esettanulmánya idén az Európai Csalás Elleni Hivatalnak, az OLAF-nak Magyarországról.
Szükség van-e még igazi “talpas” újságírókra a 21. században, amikor minden fönn van a neten, az adatok és a dokumentumok elérhetők, felhőkbe rendeződnek és haptákba vágják magukat az adatelemző szoftverek előtt, amikor mindenki össze van kötve mindenkivel a közösségi médiában, és csupán folyamatosan nyomva kell tartani az ujjunkat a Snapchaten, hogy feltáruljon előttünk az igazság?
Kellenek-e még úgynevezett újságírók, akik elgyalogolnak, és megnézik, mi van kiírva egy ház kapucsengőjére, akik szemtől-szemben beszélnek emberekkel, akik meghallgatják azokat, akiket nem hallgat meg senki, és akik végigolvassák a 289 oldalas jelentés 288. oldalát is, közvetlenül a lábjegyzetek előtt? És azok, akik péntek este is figyelnek, pedig péntek este már tényleg nem figyel senki? Oknyomozó újságírás, vagy mi.
Három évvel ezelőtt bekopogtatott az Átlátszó szerkesztőségébe valaki, akire mindenki más rajtunk kívül azt mondta volna, hogy futóbolond. Zavarosan beszélt, ámde hosszasan. Papírokat lobogtatott egy állítólagos csalásról, de nem akarta megmondani honnan vannak. Uniós támogatások lenyúlásáról mesélt, és közben a fia esküvőjének fényképeit is meg kellett nézni. Majd azt kérte, felejtsük el még a nevét is és egyáltalán, adjuk vissza a papírokat. Azon a héten több időt töltöttünk vele, mint a családunkkal.
Aztán egy hétig papírokat tanulmányoztunk. Uniós adatbázisokat néztünk át. Kiautóztunk Csepelre, az EU pályázatban megjelölt úgynevezett “telephelyre”, ami egy takaros családi házat jelentett, az udvaron úszómedencével.
Dobogó szívvel bekopogtattunk, és rajtaütésszerűen leellenőriztük, milyen “orvosi” berendezéseket számoltak el több millió forintért, amelyek pont úgy néztek ki, mintha 89 ezer 500 forintra leárazott laptopok lennének. Árajánlatokat kértünk be az uniós pályázatban megjelölt berendezésekre, és magunk is meglepődtünk, hogy mennyit lehetett kaszálni sokkal könnyebben, mint ahogyan ezt leírtuk.
Uniós testtérkép kérdőjelekkel – egy furcsa EU-pályázat története I.
Uniós testtérkép kérdőjelekkel – egy furcsa EU-pályázat története II.
Uniós testtérkép kérdőjelekkel III. – Parabolikus doktorok a magánklinikán
Végül pereskedtünk, hogy minél több információt megtudjunk az ügyről. Jogászok, újságírók munkaórák tucatjait töltötték az üggyel.
Fordulat egy furcsa EU-pályázat történetében – pert nyertünk az NFÜ ellen
Az már akkor nyilvánvaló volt számunkra, hogy a Budapesttől a Seychelles-szigeteken át a Csepel-szigetig terjedő céghálónak egyetlen célja volt: több millió euró összértékű EU-támogatás minél hatékonyabb lenyúlása. Kérdés csak az volt, utoléri-e a gazembereket az igazságszolgáltatás, sikerül-e visszaszerezni az elrabolt közpénzt?
Három évvel később, 2015-ben az EU nagyhatalmú csalásellenes hivatala, az OLAF alig néhány olyan konkrét esetet emelt ki az éves jelentésében (PDF), amelyeket sikerrel derítettek föl, amelyekben eredményesen bizonyították be, hogy elcsalták az uniós támogatásokat.
Az egyik éppen az, amelyet az Átlátszó újságírói tártak föl.
A jelentés külön kiemeli, hogy a vizsgálatot oknyomozó cikkek alapján indították el. Egyelőre nem világos, sikerül-e visszaszerezni az elsíbolt közpénzt, de az esélye legalább megvan. Ha nincs az Átlátszó, ha nincsenek talpas újságírók, akik időt és fáradságot nem kímélve utánamennek a gyanús ügyeknek, az OLAF ellenőreinek alig lenne valami a kezükben.
Olcsó hatásvadászat ezek után leírni, hogy támogasd az Átlátszót havi ezer forinttal? Ja, tényleg.
Mong Attila
Független ember vagy?
Ha lesz 4 ezer független támogatója az Átlátszónak, akkor nincs az a lázárjános, aki el tudna minket hallgattatni. Legyél egy a 4 ezerből, és változtasd meg Magyarországot! Tudnivalók itt.
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatás„Aki szeretne ingyen dolgozni a Dunántúli Naplónak nyáron, azt szívesen látjuk gyakorlatra.” Nagyjából ezzel a visszautasíthatatlan ajánlattal indult a napilapos...
Elindult az Üvegzsebfigyelő, az Átlátszó új alkalmazása. Az Üvegzsebfigyelő azért készült, hogy egy helyen elérhetővé váljanak az állami szervek, így...
Pontosan egy éve, 2016. október 8-án reggel arra ébredtem, hogy megszűnt a munkahelyem. Akkor volt épp tizenegy éve, hogy...
Az egyre intenzívebb civilellenes kormányzati lejáratókampány, a Soros-ellenes hecckampány, a „külföldről támogatott” társadalmi szervezetek listázása, és az adózás rendjében...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!