Az Orbán Viktorral közeli kapcsolatot ápoló Kékessy-család érdekköreiből álló szövevényes hálózat fonja át Tiszafüred környékét. Bemutatjuk Garancsi István mezőgazdászt, és azt, ahogy a Fidesz a Hunvald-per egyik el nem ítélt vádlottjából magas rangú állami vezetőt csinált.
A 2014-es tiszafüredi lépfenebotrány óta egyértelmű, hogy Fazekas Sándor miniszter szoros kapcsolatot tart fenn az egyik nagyvállalkozóval, a botrány okozójaként elhíresült City-Farm Kft. tulajdonosával, Nagy Józseffel. A megye meghatározó üzleti köreivel egy még magasabb szintű hálózat rajzolódik ki.
Antrax Tiszafüreden: Kimenti a Párt a lépfenejárvány felelőseit?
A nyári tiszafüredi lépfenefertőzés ügyében lassan és számos bizonytalanságtól övezve folynak az eljárások. Az antrax-botrány fő felelőse erős kapcsolatot tart fent helyi és országos potentátokkal. Vajon elég erős-e ez a kapcsolatrendszer ahhoz, hogy kimenekítse a nagyvállalkozót a súlyos következményekkel fenyegető eljárásokból? Tovább a teljes cikkre.
Nemcsak Fazekas Sándor, hanem Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter is Karcagon született. Tanulmányaik, korábbi munkahelyeik, politikai pályájuk mindkettőjüket szorosan a térséghez kötik. Fazekas 1990-től 2010-ig volt a térség központjának számító Karcag polgármestere, 2010-ig a Fidesz Jász-Nagykun-Szolnok megyei szervezetének alelnöke. 2006-ban megyei területi listáról jutott be a parlamentbe, majd 2014-ben az országgyűlést választotta a polgármesterség helyett. Tavaly a Jász-Nagykun-Szolnok-megye 3-as választókerületében szerzett parlamenti mandátumot, ezzel leváltva Varga Mihályt, aki 1998-2014 között volt a térség országgyűlési képviselője.
A 2010-es kormányváltás után a Fidesz-közeli cégháló előbújt az árnyékból: ennek jele, hogy fokozatosan egyre magasabb pozícióba került az Orbán Viktorhoz közel álló Kékessy-családdal többszörös üzleti kapcsolatban álló Lipcsey-család egyik tagja.
A Kékessy- és a Lipcsey-család
Lipcsey György Imre a Hunvald-per hatodrendű vádlottja volt: még a kormánypárti Heti Válasz is az ügy egyik kulcsszereplője, az ingatlanfelhajtó Nagy György strómanjaként említette, ám a bíróság még a tárgyalás előtt elévültnek minősítette a Lipcsey és üzlettársa, Kékessy Georges Sándor terhére rótt közokirat-hamisítást.
Lipcsey és Kékessy Georges együttműködése a cégadatok szerint 2005-ben kezdődött: Lipcsey egészen 2012-ig ügyvezetője volt a 2005-ben alapított, akkor még párizsi nagykövet Kékessy Dezső és fia, Kékessy Georges tulajdonában lévő Tisza-Balneum Kft.-nek. (A céget ma már a Sasliget Tanácsadó Kft-n és a GSK Holdingon keresztül közvetetten birtokolja ifj.Kékessy.) A társaság 2006-ban 285 millió forint támogatást kapott a ma is működő négycsillagos tiszafüredi szálloda megépítéséhez. A Tisza-Balneum Kft. ügyvezetői tisztségében Lipcsey Györgyöt testvére, Simonné Lipcsey Zsuzsanna váltotta 2012. decemberében.
Kékessy Dezső
A Tiszafüreden 1938-ban született Kékessy Dezső 1956-ban Svájcba emigrált, és csak a rendszerváltás után tért haza Magyarországra, majd visszavásárolta a korábban államosított tiszafüredi családi kúriát. Lévai Anikó tulajdonostársa volt a híres-hírhedt SzárhegyDűlő-Sárazsadány Kft.-ben, veje vette meg Orbán Viktor Haris-közi lakását, majd 2009-ben ő maga vásárolta meg Lévai sárazsadányi szőlőseit. Az első Orbán-kormány idején párizsi nagykövet volt, ekkor 410 millió forint közpénzből alakították át rezidenciává a nagykövetség épületét.
Kékessy Dezső egy 2002-es interjúban azt nyilatkozta, hogy hazatérése után megnézte, van-e a családjában olyan ember, akinek csak a tőke hiányzik országrengető terveinek megvalósításához, és talált is ilyen rokont, unokaöccsöket. Talán így indult üzleti kapcsolata Lipcsey Györggyel is, aki oldalági rokona id.Kékessynek, akinek apai nagyanyja Lipcsey-lány volt – s vélhetően erre a rokoni kapcsolatra vezethető vissza az a bizalom is, hogy 2007-2008 között Lipcsey György a SzárhegyDűlő-Sárazsadány Kft.-ben és a Patrícius Borház Kft.-ben is kézbesítési megbízottja volt a cégadatbázisban akkor svájci lakcímmel jegyzett Kékessy Dezsőnek.
A 2008 és 2009 között rövid ideig a Heti Válasz Lap- és Könyvkiadó Kft.-t isbirtokló Sasliget Kft.-ben 2008-ban szerzett üzletrészt Kékessy Dezső és fia, Kékessy Georges, 2009 óta pedig a cég egyedüli tulajdonosa a fiatalabb Kékessy kizárólagos tulajdonában lévő GSK Holding. A Sasliget Kft. ügyvezetője 2010 és 2012 között Lipcsey György volt, azóta pedig Kékessy Georges és Simon Attila vezetik a céget. Simon pedig nem más, mint egy újabb rokon a szerteágazó famíliából: Lipcsey testvérének, Simonné Lipcsey Zsuzsannának a fia.
Lipcsey György és Kékessy Georges 2007-ben alapította meg a Tisza-Centrum Kft.-t, amely 2012 óta a Sasliget Kft. kizárólagos tulajdonában van. A cégnek 2007-től 2012-ig Lipcsey volt az ügyvezetője, azóta pedig unokaöccse, Simon Attila. Szintén Simon vezeti 2012 óta a Kékessy Georges tulajdonában lévő, a Hunvald-ügyben feltűnt Promoplan Kft.-t is – Simon itt is nagybátyját váltotta az ügyvezetői székben.
Lipcsey 2008-ban alapította a Tisza-tavi Turizmusért Közhasznú Nonprofit Kft.-t – a cégnek 2010 óta a Sasliget Kft. a tulajdonosa, ám elérhetőségeként a mai napig Lipcsey Balneum Kft.-s email-címe szerepel a cégadatbázisban, tehát a tulajdonosváltás meglehetősen formálisnak tekinthető. Ügyvezetőként rövid időre feltűnt a cégben Ujvári Imre jelenlegi fideszes tiszafüredi polgármester is, 2011 óta pedig Lipcsey testvére, Simonné Lipcsey Zsuzsanna igazgatja a vállalkozást.
Garancsi István mezőgazdász
Simonné Lipcsey Zsuzsannát egyéb cégek is szorosan összekapcsolják a Kékessy-családdal: 2007-ben Kékessy Georges-al együtt alapította meg a karcagi székhelyű LK-Motex Kft.-t, melynek azóta is ügyvezetője, és a Sasliget Kft.-vel közösen tulajdonosa. Ezenkívül Simonné az ügyvezetője két, 2013-ban bejegyzett, Kollányi György tulajdonában lévő mezőgazdasági cégnek, a Tóth Mezőgazdasági Kft.-nek és a Kollányi Mezőgazdasági Kft.-nek is – Kollányi György pedig nem más, mint Kékessy Dezső unokatestvére.
Kollányi a Kékessy-család tulajdonostársa volt a Kollányi és Társai Kft.-ben, amely többszöri átalakulás után Tiszaigari Mezőgazdasági Kft. néven 2014-ben Orbán Viktor egy másik személyes jóbarátja, a nemrégiben a Market Zrt-t is megszerző Videoton-tulajdonos Garancsi István résztulajdonába került. A cég 2013-ban a birtokában lévő 2.682 hektár földre 186 millió forint, 2014 első 9 hónapjában pedig a VS.hu információi szerint 207 millió Ft területalapú támogatást kapott. 2014 őszén Garancsi István és Kékessy Georges egy harmadik üzletemberrel, Tamási Lászlóval megalapította a tiszaigari Bánó Tanya Kft.-t – minden bizonnyal hosszú és sikeres mezőgazdasági karrierben bíznak.
Tamási egyébként amellett, hogy a Videoton felügyelőbizottságának tagja, ügyvezető a Garancsi tulajdonában lévő, 2013-ban alapított Garangold Zrt.-ben, amely rögtön alakulási évében egy 3 milliárd forintos EU-s alap kezelését nyerte el az akkor még létező NFÜ pályázatán.
A nagyúri szokásokhoz híven Kékessy Dezső és Kékessy Georges (György), valamint Kollányi György és Lipcsey György Imre is tagja – sőt a két utóbbi férfi tisztségviselője is – a Tiszafüredi Vadásztársaságnak, amelynek gazdasági vezetője nem más, mint dr. Koska Gábor helyi állatorvos, aki tél elején a lépfene-járvánnyal kapcsolatos kérdéseink megválaszolásától teljes mértékben elzárkózott.
Vádlottból vezérigazgató-helyettes
A magas kapcsolatokkal rendelkező Lipcsey György a 2010-es önkormányzati választáson a Fidesz kompenzációs listájáról bejutott a tiszafüredi testületbe, majd a Vidékfejlesztési Minisztérium delegáltjaként a térség pályázatait koordináló Tisza-tó Térségi Fejlesztési Tanács alelnöke lett. Két nappal azután, hogy 2011 tavaszán a Blikk a Hunvald-ügyben játszott szerepét megírta, Lipcsey mindkét tisztségéről lemondott, a VM sajtófőnöke pedig azt nyilatkozta, hogy „Fazekas Sándor tárcavezető nem tudott arról, hogy Lipcsey vádlottként szerepel a Hunvald-ügyben, amikor a fejlesztési tanácsba delegálta.” – ami egy érdekes kérdéseket felvető állítás.
Lipcsey azonban nem maradt sokáig közpénzes állás nélkül: 2012-ben a Széchenyi Programiroda alá tartozó Tisza-tó Programiroda vezetője, valamint a Tisza-tó Térségi Fejlesztési Tanács, a Heves megyei önkormányzat, és a Jász-Nagykun-Szolnok megyei önkormányzat tulajdonában lévő Tisza-tó Fejlesztési Kft. ügyvezetője lett. 2014 augusztusa óta pedig a Magyar Turizmus Zrt. vezérigazgató-helyetteseként az Agrár Marketing Centrumot vezeti – azóta a Tisza-tó Fejlesztési Kft. ügyvezetője nem más, mint a felesége, Lipcsey György Imréné.
Fazekas Sándor egyébként néhány nappal Lipcsey AMC-s kinevezése után nyilatkozta, hogy
„a Tisza-tó fejlesztésére 2011-ben nemzeti program született, melynek megvalósításához ma már adottak az új uniós fejlesztési ciklus forrásai. Emellett van egy krízisidőszakban edződött csapat is.”
Lipcsey György Imre az Átlátszó megkeresésére megerősítette, hogy a Kékessy-család rokona, de további – a karrierjét, és az Orbán Viktor barátjához fűződő rokoni kapcsolat abban játszott szerepét firtató – kérdéseinkre nem reagált.
Erdélyi Katalin
A cégadatokat az Opten szolgáltatta. A cikksorozat következő részében Tiszafüred helyi viszonyait, és Nagy József térnyerését mutatjuk be.
Ha lesz 4 ezer független támogatója az Átlátszónak, akkor nincs az a lázárjános, aki el tudna minket hallgattatni. Legyél egy a 4 ezerből, és változtasd meg Magyarországot! Tudnivalók itt.
Támogatás SZJA 1% felajánlásával #Azénadómból
Ha 1%-od az Átlátszó céljaira kívánod felajánlani, személyi jövedelemadó bevallásodban az Asimov Alapítvány adószámát tüntesd fel, ami a következő: 18265541-1-42 Letölthető nyilatkozat itt.
Megosztás
Nélküled nincsenek sztorik.
Átutalás
PayPal
Így is támogathatsz
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Az állami app fejlesztésére kiírt közbeszerzést a Tigra Kft. által vezetett konzorcium nyerte, az appot pedig a nyertes konzorcium tagjai közül a Fornax ICT Kft. fejleszti. A Tigra tulajdonosa Vertán György, aki Magyar Péter volt feleségének munkát, ex-barátnőjének pedig lakást adott.
Az ikladi polgármesteri hivatal szerint magánszemély kérelmére, “vagyonbiztonsági okból” zárták le ideiglenesen a közutat, melyen csupán egy farakás látható.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!