Feleannyiért dolgozott volna Mészáros volt vejének cége, mint Mészárosé
Lapunk és Hadházy Ákos parlamenti képviselő is azt az információt kapta, hogy a Homlok-cég nyerhette volna a GVH által vizsgált tendert.
Szita Károly immáron hatodik alkalommal indul Kaposvár polgármesteri címéért. A somogyi megyeszékhelyt 1994 óta vezető fideszes politikus idén a hangzatos „Hiszünk egymásban!” szlogennel száll harcba – eme szlogent a városban élők már jól megtanulhatták, hiszen a város szinte minden pontján megtalálható óriásplakátok mellett az önkormányzati képviselő-jelöltek arcképe alatt is ez a jelmondat.
„Úgy látom, hogy élvezi a helyiek bizalmát, nagy hitele és támogatottsága van az országos kormányzati szinten. Ha Szita Károly mond valamit, arra Budapesten mindig odafigyelünk, ügyesen harcol a kaposvári fejlesztési forrásokért (…) Tehát egy olyan ember áll a város élén meg egy olyan csapat, amelyik a legritkább esetben kér segítséget kívülről, meg tudja oldani a városnak a problémáit” – ezt mondta a kaposvári polgármesterről Orbán Viktor miniszterelnök, amikor 2014. szeptember végén nagyatádi látogatása után beugrott a somogyi megyeszékhelyre is. A kormányfő azt már nem tette hozzá, hogy a 2013-ra 14 milliárdos tartozást felhalmozó város azért elfogadta a kormány gáláns ajánlatát az adósságkonszolidációról.
2002-es ügynökbotrányának kirobbanása óta Szita Károly teljesen kiszorult az országos politikából, de azért a helyi média éllovasai nagy feneket kerítettek annak, hogy Orbán beszélt vele három percet és persze megígérte a négysávos 67-es út megépítését. A korábban inkább megengedő Somogy Hírlap – amely október 1-jétől már nem az Axel Springeré, hanem a Mediaworks tulajdonába került – már kétkedve kommentálta az ígérgetéseket: sokan vannak így Kaposváron. Igaz, ha egy város sikerességét az ott található szökőkutak száma alapján ítéljük meg, a rendszerváltás előtt Krakus Péter néven III/II-es ügynökként jelentő Szita egy rendkívül jól működő várost vezet.
Kaposvár a kaposváriaké
„Mi, kaposváriak” – ez áll Szita Károly kampányának középpontjában, ezzel pedig nem sok újat vitt a választási hadjáratba. Szita meggyőződéssel állítja, hogy Kaposvár „továbbra is Magyarország legolcsóbban élhető városa”. Programfüzetében kifejti, ehhez az kell – reflektálva az általános kormányzati álláspontra –, hogy a város minden közszolgáltatónál meghatározó tulajdonos legyen, így a kéményseprést és temetkezést végző cégben is garantálja a többségi városi tulajdon elérését a közeljövőben. Ígéretekben persze sosem volt hiány Kaposváron. Ezúttal a „Zöld város” elérését és az oktatás további felemelkedése is meg fog valósulni – persze ez is együtt, velünk, kaposváriakkal.
Akárcsak 8 és 4 évvel ezelőtt, Szita Károly ismét bevetette egyik fő fegyverét, a „Tegnap-ma-holnap Kaposvár” kiadványt. A rendre az aktuális önkormányzati választások előtti hetekben elkészülő vaskos, fényes lapra nyomtatott brosúra ismét megérkezett a kaposváriak postaládájába. A közpénzből kampányolás tipikus eseteként emlegetett anyagban ismét megcsodálhatták a városlakók mi minden is alakult át Kaposváron az elmúlt négy évben és – ami visszalapozva a régi kiadványokat mindig fejcsóválásra készteti az olvasót – persze mi minden várható majd a következő néhány évben.
A nagyívű tervek mellett persze olyan kínos dolgok is szerepelnek benne, mint a Csiky Gergely Színház felújítása. A hosszú évek óta romokban álló intézmény felújítását 2010 júniusában Orbán Viktor személyesen ígérte meg Szita Károlynak – ebből aztán nem lett semmi. Erről később a trafiktörvényről elhíresült Heintz Tamásnak kellett elmondania, hogy hát egyelőre mégsem valósul meg, de „hosszú évek vannak még a ciklus végéig, és meggyőződése, hogy addig sikerül felújítani a Csiky épületét” – nem sikerült. Heintz azóta totálisan ki is szorult a politikából, önkormányzati képvelőségéről már lemondott. A helyi hírek szerint Szita Károly nem nézte jó szemmel Heintz esetleges (polgármesterségi) ambícióit, így a színház és a taszári reptér felújítása is az ő lelkén száradt, no meg a szocialista kormány idején bemutatott kerékpáros vonatelőzése is komikussá vált az eltelt évek során.
A kaposvári vállalkozásokat szóban mindig nagyon támogató városvezetés a „Tegnap-ma-holnap”-ot ezúttal érdekes módon a gyulai Dürer Nyomdában nyomtattatta és köttette – tehette volna mindezt persze Kaposváron is, még akkor is, ha a fejlődő városban a Kaposvári Nyomdát néhány hete felszámolták, ahogy arról egy helyi hírblog, a Kapos-T is beszámolt. Négy éve még megtalálható volt a város honlapján, hogy a kiadvány 6,3 millió forintba került (akkor még a Kaposvári Nyomda Kft. készítette), idén már elfelejtették nyilvánosságra hozni, így egyelőre sajnos nem tudhatjuk mennyibe fájt a lakosoknak, de a Ki Mit Tud közérdekű adatigénylő portálon rákérdeztünk az összegre.
A város mindig is hírhedt volt tragikus közlekedési helyzetéről, a település megközelítése katasztrofális, főleg, ha azt nézzük, hogy megyeszékhelyről van szó. Most ismét ígéretet kaptak a városlakók a Kaposvár és Dombóvár közötti vasútvonal fejlesztésére, valamint állítólag hamarosan „zöld jelzést kap a 67-es út településeket elkerülő szakaszainak megépítése”. Ez utóbbira négy év múlva fog sor kerülni – mint eddig minden önkormányzati választás előtt. De ott van a kaposvári közlekedési központ terve is, amelyet 2012-ben dobott be a köztudatba Szita Károly és amelyet személyesen ígért meg Németh Lászlóné még fejlesztési miniszterként, kiemelve, hogy milyen jó is lesz, hogy 2014-ben elkezdik építeni. Ehhez képest aztán Szita kampányának egy eldugott sarkában megemlíti, hogy valójában csak 2016-ban indul az évszázad legnagyobb helyi beruházása. A kaposvári média még ebben az évben is természetesen nagy örömzengés közepette hangoztatta a város sikereit, aztán az elmaradásokról inkább néma csend van.
A kaposvári önkormányzat tulajdonában álló Kapos Holding Közszolgáltató Zrt. gyakorlatilag minden fontos városi céget magába foglal: a helyi buszközlekedést biztosító Kaposvári Tömegközlekedési Zrt.-t, a városi vagyonkezelőt, a városgazdálkodási céget, a hulladékgazdálkodási céget, az élményfürdőt, a víz- és csatornaműveket, a jégcsarnokot, a nagypiacot, a város melletti Deseda-tónál található kempinget, továbbá a Kapos Tv és Rádió Közhasznú Nonprofit Kft-t, amely a város és a megye egyik legnézettebb televízióját, a Kapos Tv-t működteti. Tovább az előző cikkre.
Beszorított ellenzék
Szita Károly legfőbb ellenfele a 2014-es kampányban Kováts Imre, aki a baloldali összefogás (DK, Együtt-PM, MSZP) közös jelöltjeként próbál első körben legalább a helyi médiában megjelenni, majd második körben esetleg megszorongatni Szitát. Kováts nem először indul a polgármesteri címért Kaposváron, igaz négy évvel ezelőtt még függetlenként Szita és az azóta a helyi politikából már távozó MSZP-s Lamperth Mónika mögött csupán 1675 szavazatot (8,02%) szerezve a harmadik helyen végzett. Az LMP színeiben Felder Frigyes indul, aki 2010-ben a 4. sz. kaposvári körzetben 88 szavazatot kapott, míg a Jobbik Kiss Tamást indítja, aki pedig a 8. sz. körzetben jutott el 161 szavazatig. Ahogy az már hagyomány a somogyi megyeszékhelyen, négy éve is minden körzetben a Fidesz által indított politikus nyert.
Kováts „Nyíltság, Szakértelem, Kiszámíthatóság” címen kiadott brosúrájában igen bő terjedelemben veszi nagyító alá a fentebb említett témákat, de erről a városban élők csak ebből az anyagból értesülhetnek, a helyi médiában esély sincsen más vélemény terjesztésére. A Kapos TV, Somogy TV, Kapos Extra, kaposvarmost.hu beszámolt ugyan például arról, hogy Kováts Imre lesz a baloldal jelöltje a városban, a hírt pedig megkeresésükre nem más kommentálta, mint Dér Tamás, a Fidesz kaposvári elnöke, aki természetesen kénytelen volt tájékoztatni a kaposváriakat arról, hogy a baloldal úgyis emelné a rezsit meg az adót, de egy kicsit SZDSZ-ezés és gyurcsányozás is belefért. Mindezzel ki is merült az ellenzék „szerepvállalása” a helyi médiában. A korábban a Somogyért színeiben politizáló Kováts amúgy gyakorlatilag Szita egyetlen igazi ellenfele volt hosszú éveken át a városi közgyűlésben, ahol minden alkalmat kihasználva próbálta meg sarokba szorítani a 20 éve regnáló polgármestert.
A Sonline hírportál egy héttel a választások előtt helyet biztosított arra, hogy a polgármesterjelöltek ugyanarra az öt kérdésre válaszolva elmondhassák programjukat a munkahelyteremtéssel, kutatás-fejlesztéssel és innovációval, a 67-es út fejlesztésével, a fiatalok elvándorlásával és a problémás városrészekkel kapcsolatban. A négy jelöltből csupán egy nem kívánt élni a lehetőséggel: Szita Károly.
D. Kovács Ildikó
Ez a cikk a Transparency International Magyarország, a K-Monitor, a Political Capital és az Átlátszó közös önkormányzati projektjének keretében készült, a projekt támogatója az Open Society Foundations.
Független ember vagy?
Ha lesz 4 ezer független támogatója az Átlátszónak, akkor nincs az a lázárjános, aki el tudna minket hallgattatni. Legyél egy a 4 ezerből, és változtasd meg Magyarországot! Tudnivalók itt!
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásLapunk és Hadházy Ákos parlamenti képviselő is azt az információt kapta, hogy a Homlok-cég nyerhette volna a GVH által vizsgált tendert.
Októbertől a fideszes Győrfiné Dr. Hajdú Szilvia vezeti Aszódot, de a helyi lap októberi számában még az elődje szerepelt felelős kiadóként, és ez Győrfiné szerint nem volt jogszerű.
A Magyar Államkincstár nem akarja kiadni a Fulmer GmbH közel 1 milliárd forintos támogatásának iratait, de a bíróság első- és másodfokon is erre kötelezte.
Titkos eljárásban, a nyilvánosság teljes kizárásával folyik a Lázár János által „kastély-örökbefogadásnak” nevezett kastély-privatizációs pályázat.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!