Adatigényléses perek

Első fokon pert nyertünk a HM cége ellen Ruszin-Szendi Romulusz és Benkő Tibor szolgálati villáinak ügyében

Első fokon pert nyertünk az állami tulajdonú és a Honvédelmi Minisztérium alá tartozó HM EI Zrt. ellen. A közpénzből (is) működő cégnek így elvileg ki kellene adnia, hogy a volt vezérkari főnök, Ruszin-Szendi Romulusz és a korábbi honvédelmi miniszter, Benkő Tibor által használt szolgálati villákat kinek az utasítására és mennyiért vették meg, újították fel, illetve Benkő esetében adták el.

Az Index.hu februárban írt arról, hogy a Tisza Párt szakértőjeként felbukkanó volt vezérkari főnök, Ruszin-Szendi Romulusz közel 1 milliárd forintért „építtetett magának” egy szolgálati villát Dunakeszin. Akkor kiderítettük, hogy a ház soha nem volt Ruszin-Szendié, az ingatlan a HM Elektronikai, Logisztikai és Vagyonkezelő Zrt. (HM EI Zrt.) tulajdonában van. Ezzel szemben a korábbi honvédelmi miniszter, Benkő Tibor megvett egy budaörsi házat, amit korábban szolgálati lakásként használt. Ennek szintén a HM EI Zrt. volt a tulajdonosa.

Azt is megírtuk, hogy a jogszabályok alapján levezethető: bárki is igényelte a honvédségnél a Ruszin-Szendi Romulusz által használt ingatlant, a végső döntést vagy a Miniszterelnöki Kormányiroda közigazgatási államtitkára, vagy a Honvédelmi Minisztérium közigazgatási államtitkára, vagy pedig az állami tulajdonú HM EI Zrt. igazgatósága hozhatta meg. Hogy a pontos részleteket megismerhessük, közadatigénylést nyújtottunk be a Honvédelmi Minisztériumnak és a HM EI Zrt.-nek is.

Főként azt szerettük volna megtudni, hogy a HM EI Zrt. kinek az utasítására, milyen okból és milyen összegért vásárolta meg a Dunakesziben található ingatlant 2022-ben, mennyit költöttek az építkezésre, mely cége(ke)t bízták meg a kivitelezéssel, és milyen (bérleti) szerződés alapján lakott az épületben Ruszin-Szendi Romulusz.

Továbbá arra is rákérdeztünk, hogy a budaörsi ingatlant kinek az utasítására, milyen célból és milyen összegért vették, újították fel és adták ki, és milyen összegért adták el végül Benkő Tibor volt Honvédelmi Miniszternek. Valamint, hogy minderre ki adott engedélyt.

A minisztérium közölte, hogy nem rendelkeznek a kért információkkal, illetve, hogy Ruszin-Szendi Romulusz házának ügyében a honvédelmi miniszter 2025. február 27-én vizsgálatot kezdeményezett a Kormányzati Ellenőrzési Hivatalnál (KEHI).

A HM EI Zrt. először határidő hosszabbítást kért a válaszadásra, majd „eltűntek”, és többet nem reagáltak a nekik írt levelekre.

Ezért úgy döntöttünk, hogy adatpert indítunk az állami cég ellen, amit most első fokon meg is nyertünk.

Az állami társaság a bíróságon többek között azzal védekezett, hogy az adatigénylésünk tárgyát illetően a KEHI vizsgálatot folytat, illetve büntetőeljárás is zajlik (vélhetően a Mi Hazánk Mozgalom és Tényi István feljelentése nyomán). Így az általunk kért adatok

  • egyrészt döntéselőkészítő adatok,
  • másrészt az információk megismerése veszélyeztetné a folyamatban lévő eljárások eredményességét.

A bíróság egyik védekezést sem fogadta el, ugyanis semmivel nem bizonyította a HM EI Zrt., hogy ez valóban így lenne. Abban pedig következetes a bírósági gyakorlat, hogy pusztán annak a ténye, hogy egy közérdekű adatot egy másik eljárásban használnak vagy használhatnak, nem lehet indoka a közérdekű adatok nyilvánosságtól való elzárásának.

Szbk

Szalay-Bobrovniczky Kristóf jelenlegi honvédelmi miniszter. Fotó: MTI/Vasvári Tamás

Azt csak megjegyezzük, hogy Benkő Tibor vonatkozásában még csak azt sem állította a HM EI Zrt., hogy ott is lenne folyamatban eljárás, ennek ellenére az ingatlanra vonatkozó adatokat nem adták ki.

Az ügy várhatóan másodfokon folytatódik. Ha jogerős döntés születik, és/vagy megkapjuk az adatokat, beszámolunk róla.

Katus Eszter

Nyitókép: Átlátszó montázs

Megosztás

Nélküled nincsenek sztorik.

  • Bankkártya
  • Átutalás
  • PayPal
  • 1%
  • Így is támogathatsz

Támogasd a munkánkat bankkártyás fizetéssel! Köszönjük.

2 990 Ft 5 990 Ft 14 990 Ft Egyedi összeg

Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!

  • Belföld
  • Külföld

Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank

Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.

IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB

Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)

Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.

Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatás

Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42

1% TÁMOGATÁS

  • ikon ikon

    Viselj Átlátszós pólót!

    Támogasd a munkánkat 10 ezer forint adománnyal, mi pedig megajándékozunk egy pólóval. Katt a részletekért.

  • ikon ikon

    Üvegvisszaváltással

    Támogasd a munkánkat palackvisszaváltással, kattints az üvegvisszaváltós oldalra, mentsd el a kódunkat, és használd azt a Repontoknál!

  • ikon ikon

    Bankkártyával az AdjukÖssze.hu oldalon

    Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.

  • ikon ikon

    Postai befizetéssel

    Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.

  • ikon ikon

    Havi előfizetés a Patreonon

    Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.

  • ikon ikon

    Benevity rendszerén keresztül

    Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.

  • ikon ikon

    SZJA 1% felajánlásával

    Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42