Legalább 25 milliárd forintba került az adófizetőknek a Lázár-féle tarifareform
Az Építési és Közlekedési Minisztérium először letagadta, de miután pereltünk, kiadta a márciusban bevezetett tarifareform hatástanulmányát.
2020 őszén pereltük be az állami tulajdonú, országos tankönyvellátásért felelős Könyvtárellátó Nonprofit (KELLO) Kft.-t, mert nem adták ki, hogy mennyiért vásárolták meg a debreceni Alföldi Nyomdát. A Fővárosi Ítélőtáblán másodfokon is nyertünk a KELLO ellen novemberben: a döntés értelmében az állami cég nem titkolhatja tovább a vételárat. A bíróság szerint „az állami feladatának ellátása során felhasznált forrásokkal történő vagyongazdálkodás nem veszíti el a közpénz jellegét önmagában attól, hogy azt egy nonprofit gazdasági társaság végzi”. Az ügynek azonban még mindig nincs vége, ugyanis a KELLO a Kúriánál fellebbezett az ítélet ellen. A tankönyvpiac államosításának az egyik utolsó állomása volt az Alföldi Nyomda megszerzése, így ma már a magyar tankönyvek 80 százalékát hazafias szellemben gyárthatják.
Az Alföldi Nyomda Zrt. megvásárlásával kapcsolatos információkat 2020. szeptember 9-én kértük ki közérdekű adatigényléssel a Könyvtárellátó Nonprofit Kft-től. Ez az a cég, ami a tankönyvrendelést és az iskolai kiszállítást 2013 óta egyedüli szereplőként biztosíthatja az iskolák számára. A 2020-as nyomdavásárlással kapcsolatos szerződést szerettük volna megkapni, ami tartalmazza a legfontosabb érdemi információt, azaz a vételárat. A társaság az Alföldi Nyomda Zrt. részvényeinek a 97,71 százalékát vásárolta meg, a tranzakciót a kormány nemzetstratégiai jelentőségűnek minősítette.
A válaszadás határidejét 2020. szeptember 24-én 15 nappal meghosszabbították – azaz a vírushelyzetre hivatkozva húzták az időt. Újabb levelet 2020. október 8-án kaptunk, amiből végre megtudhattuk, hogy a vételár szerintük üzleti titok. Többek között azért mert
A KELLO a kitakart szerződést 17 600 forintért küldte volna el nekünk, az indoklásuk szerint ugyanis az adatigénylés teljesítéséhez nyolc munkaórára lett volna szükségük. A választ a társaság ügyvezető igazgatója, Tőczik Zsolt szignózta, aki a honlapjuk szerint havi bruttó 2,7 millió forintot visz haza.
A közérdekű adatigénylésre legtöbbször, így ennek a cikknek az elkészítése során is az Átlátszó által üzemeltetett KiMitTud közadatigénylő weboldalt használtuk. A KiMitTud segítségével azonban nem csak mi, hanem bárki könnyen és átláthatóan tud közérdekű adatot igényelni minden olyan állami, önkormányzati vagy más közfeladatot ellátó intézménytől, amely részt vesz az állam működtetésében, vagy közpénzt költ.
Az adatok megszerzése miatt perre mentünk, mert nem gondoljuk, hogy a közpénz csak úgy elveszítheti a közpénz jellegét egy állami tulajdonú nonprofit gazdasági társaságnál, továbbá szerintünk a vételár közadat, az adatkiadásért kért összeget pedig magasnak tartjuk.
Ha egy közfeladatot ellátó szerv titkolózni akar, akkor a közadatok megszerzése idő és pénzigényes folyamat. A másodfokú határozat a közérdekű adatigénylés beadása után egy évvel, 2021. október 7-én született meg. További egy évbe telhet, amíg a Kúria lezárja az ügyet.
Az elsőfokú bíróságon a KELLO azt kérte, hogy bizonyos adatok kitakarásával adhassa ki a szerződést, így kitakarva az eladó nevét, bankszámlaszámát, azonosító adatait; de a részvények vételárát, kiszámítási módját, ütemezését és a kifizetésére vonatkozó adatokat is.
Azonban az elsőfokú bíróság arra kötelezte az alperest, hogy küldje meg nekünk a szerződést – amiből kitakarhatja többek között az eladó nevét, de a vételárat nem –, és hogy fizessen meg nekünk 150 ezer forint perköltséget. Továbbá a társaság a bíróság szerint ingyen köteles kiadni a kért adatokat.
A bíróság indoklása tanulságos lehet más adatigénylések esetén is:
Az elsőfokú bíróság ítéletével szemben a KELLO fellebbezett. A társaság azt nem vitatta, hogy valóban kijelölték a tankönyvellátási feladatokra, ebből azonban szerintük nem következik, hogy minden tevékenységét közvagyonból végezné. Azzal védekeztek, hogy a cég „mérlegadataiból is kitűnik, hogy a részvények adásvétele nem történhetett a Magyar Állam által rendelkezésre bocsátott forrásból, hanem piaci alapon megtermelt nyereségéből finanszírozta azt”.
A másodfokú ítélet az elsőfokúnak adott igazat, a bíróság szerint „az alperes egyedüli tagja a Magyar Állam, amelynek a kizárólagos befolyása alatt álló alperes a vagyonkezelése során közpénzt kezel, vagyona állami vagyon, még akkor is, ha van olyan bevétele, amit közvetlenül nem az állam bocsájtott a rendelkezésére”.
A Fővárosi Ítélőtábla arra kötelezte a KELLO-t, hogy további 75 ezer forint másodfokú perköltséget fizessen ki nekünk. Összesen tehát a társaságnak közel negyedmillió, 225 ezer forint perköltséget kell állnia, ami az ügyvédi díjat fedezi. A másodfokú ítélet ellen a Társaság 2021. november 30. napján felülvizsgálati kérelmet terjesztett elő, kérve a Kúriától a jogerős döntés hatályon kívül helyezését.
Az elmúlt nyolc évben jelentős átalakuláson ment keresztül a tankönyvellátás. A tankönyvellátási folyamatba beletartozik a kiadás, a terjesztés és a nyomtatás. Az átalakulás során a magántulajdonú tankönyvkiadók kötetei szinte teljesen kiszorultak a tankönyvjegyzékből, miközben az állami és egyházi kiadók megerősödtek.
Könyv-Tár: egyezménysértő volt a hazai tankönyvpiac államosítása
A 2011 és 2013 között lezajlott központosítás az addig piaci versenyen alapuló, sokszínű magyar tankönyvpiacot az állami Könyvtárellátó helyzetbe hozásával…
Magyarország legrégebbi nyomdáját, a debreceni Alföldi Nyomdát 2020-ban vásárolta meg a KELLO. György Géza, az Alföldi Nyomda korábbi tulajdonosa maradt a nyomda vezérigazgatója. A KELLO felügyelő bizottsági tagja Bathelt Krisztina, aki a Fidesz pártalapítványának, a Szövetség a Polgári Magyarországért Alapítvány általános igazgatójaként kapta meg 2020-ban a Magyar Arany Érdemkereszt polgári tagozat kitüntetését.
2021 őszén Kövér László, az országgyűlés elnöke részt vett a nyomda jubileumi ünnepségén, ahol arról is beszélt, hogyan maradhat talpon a magyarság, és hogy az elmúlt 10 esztendőben megerősítették a nemzeti kultúra intézményrendszerét, azaz a szellemi honvédelem fegyvertárát. Ennek a folyamatnak a keretében került többek között a debreceni Alföldi Nyomda is az állam tulajdonába.
A politikai haszon a kormány szemszögéből nemcsak az egyentankönyvek ideológiai befolyásolhatóságában, hanem ezeknek a tankönyveknek az ingyenességében is rejlik – amivel széles körben lehet kampányolni. A tankönyvnyomtatás jelentős része ma már a debreceni üzemben zajlik: 2021-ben 13 milliárd forint állt rendelkezésre a tankönyvek beszerzésére, 13 millió tankönyvből 10 milliót nyomtattak Debrecenben.
A G7 2020-ban írta meg, hogy furcsák voltak az eladás körülményei. Az Alföldi Nyomda kapott egy 20 milliárd forintos megbízást a KELLO-tól, majd három nap múlva bejelentették, hogy megveszi a céget az állam. Azt ugyan nem lehetett tudni, hogy a könyvtárellátó mennyit fizetett az Alföldi Nyomdáért, de a lap szerint egész biztosan milliárdos tételről volt szó.
A G7 által megkérdezett ágazati szakértők szerint a vállalat jövedelemtermelő képessége alapján 5-6 milliárd forint lehetett a még megindokolható vételár, bár azt hozzátették, hogy ennyit egy nem állami, hanem piaci szereplő szinte biztosan nem adott volna a cégért. Ami némileg bekavarhatott az árba, az az Alföldi Nyomda vagyona, azon belül is az az elég értékes ingatlan Debrecen belvárosában, ahol jelenleg az üzemük is működik.
Zsilák Szilvia
A cégadatokat az Opten Kft. szolgáltatta. Címlapkép: Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) parlamenti államtitkára, Kósa Lajos, Debrecen fideszes polgármestere és Czunyiné Bertalan Judit, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) köznevelésért felelős államtitkára (b-j) nézik az új tankönyveket a debreceni Alföldi Nyomda Zrt.-ben 2014. július 29-én (fotó: MTI/Czeglédi Zsolt)
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásAz Építési és Közlekedési Minisztérium először letagadta, de miután pereltünk, kiadta a márciusban bevezetett tarifareform hatástanulmányát.
Az Átlatszó azután fordult adatigényléssel a szervezethez, hogy az ügyvédi kamara visszautasította Szuverenitásvédelmi Hivatal „információk bejelentését” célzó együttműködési javaslatát.
Nem jogerős ítéletében a Fővárosi Törvényszék kötelezte a közmédiát, hogy adjon ki az Átlátszó újságírójának minden olyan szerződést, amit az elmúlt öt évben kínai szervezettel kötött.
Az MNV üzleti titokra hivatkozott, de hiába: a bíróság kötelezte az adásvételi szerződés kiadására.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!