Demokrácia

Kivonultak a kormánypárti tagok az akku-ipart tárgyaló parlamenti bizottsági ülésről

Hónapokig tartó időpont-egyeztetés előzte meg az országgyűlés Fenntartható Fejlődés Bizottságának április 16-i ülését, melyen a magyarországi akkus beruházások ügye lett volna az egyik napirendi pont. A minisztériumok meghívott képviselői azonban meg sem jelentek az ülésen, a kormánypárti tagok pedig elhagyták a termet, amikor ez a téma került sorra. 

Április 16-án délelőtt zajlott az Országgyűlés Fenntartható Fejlődés Bizottságának az az ülése, ahol a hazai akkumulátor-gyártás és hulladék-kezelés visszásságait vitatták volna meg a jelenlévők. A kormány képviselői azonban nem vettek részt az ülésen, így az határozatképtelenné vált.  

Számos ígéret hangzott el korábban a Külügyminisztérium és az Energiaügyi minisztérium képviselői részéről, hogy az akku-ipar problémáinak bizottsági megvitatásán részt fognak venni – mondta el Keresztes László Lóránt, a Fenntartható Fejlődés Bizottságának elnöke. Ennek ellenére a bizottsági ülést megelőző este a minisztériumok arról értesítették az elnököt, hogy mégsem hajlandók a részvételre. Így az első két napirendi pont megtárgyalása után az ülés határozatképtelenné vált, s a teremből kivonultak a bizottság addig jelenlévő kormánypárti tagjai is.

Az eseményre a minisztériumok képviselői mellett meghívást kapott Dr. Győrffy Dóra közgazdász professzor, Simon Gergely, a Greenpeace Magyarország regionális vegyianyag-szakértője, Bodnár Zsuzsa, a civil szervezeteket tömörítő Akkumulátor Károsult Települések Igazáért Szövetség (AKÁRTEIS) képviselője, valamint Kaderják Péter, a Magyar Akkumulátor Szövetség ügyvezetője. Kaderják Péter a kormányzati meghívottakhoz hasonlóan szintén nem vett rész az eseményen, így a megjelent szakértők és civilek csak egy informális ülés keretében, a bizottsági ellenzéki tagjaival tudtak beszélni a témáról. 

Ffb.bodnár.simon.győrffy

Bodnár Zsuzsa (AKÁRTEIS Szövetség), Simon Gergely (Greenpeace Magyarország) és Dr. Győrffy Dóra közgazdász az Országgyűlés Fenntartható Fejlődés Bizottságának április 16-i ülésén. (Fotó: Balogh Dénes/Átlátszó)

Győrffy Dóra közgazdász előadásában arra hívta fel a figyelmet, hogy a hazai akkumulátor-ipari stratégiához nem készült gazdasági elemzés, s az eddigi adatok alapján az akkumulátor-gyártást és feldolgozást végző, hazánkba települt cégek működése nem szolgálja a magyar gazdaság fejlődését. Minderről Győrffy Dóra korábban az Átlátszó podcast-adásában is részletesen beszélt.      

Simon Gergely, a Greenpeace vegyianyag-szakértője számos példával igazolta a hazai akku-ipari beruházások környezetszennyező és -veszélyeztető működését, s hangsúlyozta, hogy a hatóságok nem szankcionálják megfelelően a szennyező cégeket.  

A civil szervezetek képviseletében megjelent Bodnár Zsuzsa, lapunk munkatársa arról beszélt, hogy a hazai akkus beruházások engedélyezése és hatósági ellenőrzése során számos jogszabálysértés történik, s a magyar hatóságok nem biztosítják a környezet, valamint a lakosság védelmét. 

Az eseményen Tetlák Örs (LMP), Érd alpolgármestere elmondta, hogy az  akku-ipari beruházások esetén nemcsak a lakosságtól, hanem az érintett önkormányzatoktól is elveszik a jogot, hogy beleszólhassanak a kormányzati döntésekbe. 

A bizottsági ülésre számos városból – köztük Debrecenből, Sóskútról, Gödről, Ácsról, Bátonyterenyéről – érkeztek civilek, akik a kormány képviselőitől vártak volna válaszokat a veszélyes anyagokat kibocsátó, rendszeresen szabályszegő üzemek működésével kapcsolatos kérdéseikre. A kormány részéről azonban ezúttal sem volt senki kíváncsi a civilek és a szakmai szervezetek véleményére.  

Szöveg: Bodnár Zsuzsa — Videó: Balogh Dénes

Ez a cikk a Közös Értékeink Program támogatásával készült. Címlapkép: Az Országgyűlés Fenntartható Fejlődés Bizottsága április 16-én tartott bizottsági üléséről távoztak a kormánypárti bizottsági tagok. (Fotó: Balogh Dénes/Átlátszó)

Megosztás

Nélküled nincsenek sztorik.

  • Átutalás
  • PayPal
  • Így is támogathatsz

Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!

  • Belföld
  • Külföld

Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.

Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank

Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.

IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)

Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.

Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatás
  • ikon

    Bankkártyával az AdjukÖssze.hu oldalon

    Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.

  • ikon

    Postai befizetéssel

    Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.

  • ikon

    Havi előfizetés a Patreonon

    Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.

  • ikon

    Benevity rendszerén keresztül

    Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.

  • ikon

    SZJA 1% felajánlásával

    Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42