cikkünk nyomán

Cikkünk nyomán többmilliós bírságot szabott ki a Közbeszerzési Döntőbizottság

 „Hiába verklizik itt a 24.hu, úgyse tudnak tenni semmit. Se a rendőrség, se a Hadházy, se önök. Hadházy be is kaphatja” – jelentette ki Nyírkarász volt fideszes polgármestere, Szalmási József egy korrupciógyanús ügy kapcsán. Tette mindezt azután, hogy korábban azt vallotta: Kovács Sándor szabolcsi fideszes országgyűlési képviselő lényegében megzsarolta őt, hogy az általa favorizált cég nyerjen az általuk kiírt tenderen. Bár a rendőrség bűncselekmény hiányában lezárta a nyomozást, lapunk a Közbeszerzési Hatósághoz fordult jogorvoslatért. A Döntőbizottság most megállapította, hogy 11 esetben – így Nyírkarászon is – jogsértés történt, és pénzbírságot szabott ki.

„A GÉ-65 Mérnökiroda Kft. és a Bereg Konstruktor Kft. vagy végtelenül profi, vagy valami egészen más áll annak hátterében, hogy a cégek egy tucat közpénzes megbízást nyertek el úgy, hogy pontosan vagy mindössze pár forint eltéréssel tippelték meg azt az összeget, ami a beruházók rendelkezésére állt” – írtuk meg május elején.

Az érintett tenderekkel azután kezdtünk foglalkozni, hogy Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő bejelentette: a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Rendőr-főkapitányság megszüntette azt a nyomozást, ami 2021-ben indult a 24.hu cikke és az általa tett feljelentés nyomán.

Az ügy előzményei: Kovács Sándor szabolcsi fideszes országgyűlési képviselő barátjának (és felesége üzlettársának), Galambosi Csabának a cégei néhány év alatt egymilliárd forintnyi közbeszerzést nyertek el a térségben.

A tenderek mind meghívásosak voltak, és lényegében érdemi verseny nélkül zajlottak le.

Az egyik közbeszerzési eljárásról Nyírkarász polgármestere, Szalmási József azt mondta a rendőröknek, Kovács lényegében megzsarolta őt azért, hogy az általa kiválasztott cég, a Galambosi GÉ-65 Mérnökiroda Kft. építse meg a falu termelői piacát. Ellenkező esetben ugyanis a község nem fog hozzájutni a szükséges uniós forráshoz. A közbeszerzés végül lezajlott, és a GÉ-65 Mérnökiroda nyerte a megbízást.

A rendőrség Hadházy Ákos feljelentése után lefolytatta az eljárást, ám végül arra jutott, hogy ugyan a személyi összefonódások, a verseny hiánya, a felkért cégek ismétlődése és a beismerő vallomások bűncselekmény gyanújára utalnak, konkrét bizonyítékok hiányában mégis meg kell szüntetniük a „versenyt korlátozó megállapodás közbeszerzési és koncessziós eljárásban bűntett gyanúja miatt ismeretlen tettes ellen folytatott” eljárást.

Amikor a 24.hu a határozattal kapcsolatban ismét megkereste a nyírkarászi polgármestert, Szalmási József azt mondta, Kovács Sándorral jelenleg is jó a viszonya, és lehet, hogy „piás volt” akkor, amikor a rendőrségen az érintett beruházásról beszélt. Hozzátette,

„hiába verklizik itt a 24.hu, úgyse tudnak tenni semmit. Se a rendőrség, se a Hadházy, se önök.”

Mi azonban ezt másképp láttuk, és az Átlátszó közbeszerzési szakértőjével alaposabban átnéztük Galambosi Csaba két cége, a GÉ-65 Mérnökiroda Kft. és a Bereg Konstruktor Kft. által 2018 után elnyert tenderek menetét.

Kovács és Szalmási

Kovács Sándor és Szalmási József a nyírkarászi hivatalban április 5-én Fotó: Facebook.

A kiíróknak nem volt gyanús

A közbeszerzési eljárásokat egyesével megvizsgálva többek között arra jutottunk, hogy egy esetben a Bereg Konstruktor Kft. forintra pontosan olyan összegű ajánlatot tett, mint a rendelkezésre álló 107 905 693 forintos összeg. További 9 esetben pedig pár ezer forint volt az eltérés az anyagi fedezet és a megajánlott nyertes ár között – még a százmillió forintot meghaladó beruházásoknál is.

Mindez azért különösen fontos, mert – egyetlen kiírástól eltekintve – a kiíró soha nem adott meg becsült értéket az ekr.gov.hu-ra feltöltött dokumentumok szerint. A pályázó cégek tehát – hivatalosan – csak a közbeszerzés lezárultát követően értesülhettek arról, hogy mekkora értékkel kalkulált a kiíró. Ez pedig azt jelenti, hogy

a két kft. vagy ennyire szerencsés/zseniális, vagy tisztában lehetett a becsült árral.

A gyanúra okot adó jelenséget a tenderek kiíróinak jelezniük kellett volna a Gazdasági Versenyhivatal felé, azonban erre információink szerint egyszer sem került sor.

A Közbeszerzési Hatóság vizsgált, a Döntőbizottság bírságolt

Cikkünk megjelenésével egy időben ezért közérdekű bejelentést tettünk Közbeszerzési Hatóságnál.

A Hatóság szeptemberben arról tájékoztatta lapunkat, hogy a bejelentésben megjelölt közbeszerzési eljárások közül érdemben azokat vizsgálta, amelyek esetében:

  1. az objektív jogorvoslati határidő még nem telt le, vagy leteltének időpontja nem volt megállapítható, továbbá
  2. a nyertes ajánlati ár elhanyagolható mértékben tért el vagy el sem tért a becsült értéktől, illetőleg a rendelkezésre álló anyagi fedezettől, vagy
  3. a becsült érték nyilvánosan hozzáférhető iratból – így különösen az eredménytájékoztatóból – nem volt megismerhető.

A Hatóság vizsgálatának eredményeképp – a bejelentésben megjelölt 14 közbeszerzési eljárás közül – 11 esetben kezdeményezték a Közbeszerzési Döntőbizottság jogorvoslati eljárását, kilenc ajánlatkérő vonatkozásában. A Döntőbizottság lefolytatta az eljárásokat, és minden esetben megállapította a jogsértés tényét.

Az indoklás szerint ugyanis a becsült érték összegével szinte teljesen megegyező összegű nyertes ajánlat ténye önmagában olyan körülményként lett volna értékelendő, amely felveti a versenyt megakadályozó, korlátozó vagy azt torzító magatartás lehetőségét, különös tekintettel a Kbt. 2. § (1) bekezdésében foglalt alapelvi elvárás tükrében. Ezért az ajánlatkérőknek jelezniük kellett volna a Gazdasági Versenyhivatal felé a gyanús eseteket. Mivel azonban ezt nem tették meg,

a Döntőbizottság összesen 8 850 000 forint pénzbírságot szabott ki rájuk.

Az érintett szervezetek/önkormányzatok, a beszerzése tárgya és a kiszabott bírság összege:

  1. Nyírmeggyes Község Önkormányzat – Energetikai beruházás D.580/2024. – 500 000 Ft
  2. Nyírcsaholy Község Önkormányzata – Önkormányzati épületek energetikai korszerűsítése D.582/2024 – 300 000 Ft
  3. Ópályi Község Önkormányzat – Építési beruházás D.583/2024. – 400 000 Ft
  4. Ópályi Község Önkormányzat – Falusi galéria és helytörténeti gyűjtemény D.584/2024. – 250 000 Ft
  5. Szamosangyalos Község Önkormányzata – Energetikai korszerűsítés (1.2.rész) D.586/2024. – 400 000 Ft
  6. Nyírkarász Községi Önkormányzat – Termelői Piac kialakítása – D.587/2024 – 600 000 Ft
  7. Apagy Község Önkormányzata – Polgármesteri Hivatal és Idősek Otthona épületének energetikai korszerűsítése (1.2. rész) – D.589/2024. – 900 000 Ft
  8. Csenger Város Önkormányzata – Csenger Város Önkormányzata tulajdonában lévő épületeinek energetikai felújítása (1.2.3. rész) – D.592/2024. – 2 000 000 Ft
  9. Mátészalka Város Önkormányzata – Kossuth utca rekonstrukciója – D.593/2024 –     2 000 000 Ft
  10. „Jót s Jól” a Szatmári Kistérségben Egyesület – Fogyatékkal élők nappali intézményének fejlesztése D.594/2024 – 1 000 000 Ft
  11. „Jót s Jól” a Szatmári Kistérségben Egyesület – Szolgáltató és Foglalkoztató épületek kialakítása – D.595/2024 – 500 000 Ft

Az érintettek főként azzal védekeztek a vizsgálat során, hogy szerintük nem volt gyanús a becsült értékkel szinte teljesen megegyező árajánlat, hiszen az ajánlattevők a korábbi munkáik vagy épp a rendelkezésre álló uniós támogatás összegének fényében képesek lehettek a pontos számítások elvégzésére.

Érdekesség, hogy két projekt – a nyírkarászi és a csengeri – esetében már korábban is szabott ki bírságot a Közbeszerzési Döntőbizottság a megkötött szerződések jogsértő módosítása miatt.

A rendőrség nem indított újabb nyomozást

Vadai Ágnes parlamenti képviselő (DK) tavaszi cikkünk megjelentését követően írásbeli kérdést nyújtott be Polt Péternek. Vadai arra volt kíváncsi, gyanúsnak tartja-e Polt a bemutatott eljárásokat.

A legfőbb ügyész a kérdést „tartalmilag feljelentésként” értékelte, és továbbította azt a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Irodának. Ott azonban bűncselekmény hiányában elutasították a feljelentést.

Hadházy ákos

Hadházy Ákos parlamenti képviselő. Fotó: a szerző felvétele

Hadházy Ákos, aki az eredeti feljelentést tette az ügy kapcsán, az Átlátszónak elmondta, egyrészt örülhetne, hogy egy hatóság megint elismerte, hogy igaza volt, de mégsem örül. Szerinte ugyanis hiába bukott le „az EU-s pénzek lenyúlására szakosodott fideszes bűnszervezet hálózatának egy kis része, a szervezők, felelősök ismét nem kerülnek bíróság elé.”

A büntetéseken pedig csak nevetni tud, még akkor is, ha szinte biztosra vehető, hogy néhány szegény falunak még ez is problémát okozhat.

Katus Eszter

Címlapkép: Puskás Sándor, a Közbeszerzési Döntőbizottság elnöke. Fotó: Facebook/Átlátszó montázs

Megosztás

Nélküled nincsenek sztorik.

  • Átutalás
  • PayPal
  • Így is támogathatsz

Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!

  • Belföld
  • Külföld

Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.

Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank

Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.

IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)

Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.

Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatás
  • ikon

    Bankkártyával az AdjukÖssze.hu oldalon

    Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.

  • ikon

    Postai befizetéssel

    Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.

  • ikon

    Havi előfizetés a Patreonon

    Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.

  • ikon

    Benevity rendszerén keresztül

    Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.

  • ikon

    SZJA 1% felajánlásával

    Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42