Öt közpénznyelő szellemhotel, ami tavaly sem nyílt meg
Medihotel, kastályszálló, wellness-központ: egyik sem készült el, pedig több milliárdba kerültek az adófizetőknek. Szavazz a legbotrányosabbra!
Költségvetési csalás gyanúja miatt indított nyomozást a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) a zsadányi kerékpárút befejezési munkálataival kapcsolatban – derült ki Polt Péter Hadházy Ákosnak adott válaszából. A legfőbb ügyész jelzésére az adóhatóság azután indított eljárást, hogy lapunk megírta: olyan cégek is pályáztak a kivitelezési munkákra, amelyek nagy valószínűséggel nem lettek volna alkalmasak azok elvégzésére. A céljuk csak az ajánlatok benyújtásáért járó uniós támogatások lehívása lehetett, ami felveti a csalás gyanúját.
December elején írtuk meg a K-Monitor elemzése nyomán, hogy a Békés megyei Zsadány önkormányzata 2023 áprilisában írt ki egy tendert „kerékpárút befejezési munkák” címmel. Bár a megbízás összege végül nem érte el a 15 millió forintot sem, mégis több mint 30 cég jelentkezett a munkára. Ráadásul a valóban építőipari vállalkozások mellett a pályázók között akadt állattenyésztő, informatikus és adószakértő is.
Ezt önmagában nem tiltja a közbeszerzési törvény: bárki adhat be ajánlatot, ha az azt kizáró okok (például jogerős elmarasztaló bírósági ítélet, eltiltás stb.) egyike sem áll fenn vele kapcsolatban, és megfelel a kiírásban megfogalmazott feltételeknek. A történtek mégis felvetik a csalás gyanúját.
A látszólagos hatalmas verseny ugyanis szinte teljesen életszerűtlen, és több kérdést vet fel, mint amennyit megválaszol. Többek között azt, miért jelentkeznek éppen egy zsadányi kerékpárút építésére építkezéssel nem foglalkozó, vagy épp több száz kilométerre lévő cégek, illetve az alkalmatlanságukra miért nem derült fény.
Hogy megtudjuk, pontosan miként zajlott a közbeszerzési eljárás, megkérdeztük a zsadányi önkormányzat nevében eljáró All-Ready Kft.-t, és megkerestünk kilenc – nem építőipari – céget is a pályázók közül. Megkeresésünkre cikkünk megjelenéséig egyetlen társaság sem reagált, egy címről pedig hibaüzenet érkezett.
Ez a kollektív hallgatás megerősíti a gyanút, hogy a legtöbb vállalkozás nem egymástól függetlenül, hanem szervezett módon, előre megbeszélt forgatókönyv alapján pályázhatott a munkákra. Mégpedig úgy, hogy valaki értesíthette a cégek jelentős részét a tenderről, majd tájékoztatta őket arról is,
hogyan kell úgy megírni a pályázatokat, hogy azok érvényesek legyenek, de ne lehessen nyerni velük.
Ez magyarázhatja azt, hogy a vesztes ajánlattevők a nyerteshez képest többszörösen túlárazott ajánlatokat adtak, így biztosra vehették, hogy veszítenek, és nem nekik kell elvégezniük a munkát.
És hogy mi lehetett a valós cél? Egy olyan uniós támogatás lehívása, ami azoknak a mikro-, kis- és középvállalkozásoknak jár, amelyek korábban nem indultak közbeszerzéseken. A zsadányi tender legtöbb ajánlattevője el is nyerte ezt a 600 ezer forintos támogatást, összesen 17,4 millió forintot lehívva az uniós forrásból – amit egyébként éppen a korrupció elleni küzdelemre szánt az EU.
A történethez hozzátartozik, hogy Zsadány nem először kerül rivaldafénybe az érintett kerékpárút miatt.
2021-ben Hadházy Ákos országgyűlési képviselő készített képeket az építkezésről, ahol villanyoszlopok állták útját a kivitelezőnek.
Kiderült, hogy az uniós és hazai forrásból finanszírozott projekt első ütemében a Zrínyi utca és a sporttelep közötti szakasz készült volna el 2021 decemberére. Itt azonban 11 olyan villanyoszlopot és 1 trafóállomást kellett volna áthelyezni, amelyek a bicikliút nyomvonalán álltak. Emiatt a munkálatok nem készültek el határidőre – majd a módosított határidőre sem.
Dudás Árpád, Zsadány polgármestere akkor elmondta, a kivitelező cég 75 százalékos készültség mellett levonult a területről, és nem fejezte be a beruházást. Ezért került sor egy újabb (a mostani) tender kiírására, amellyel befejeznék az építkezést. Ez azonban, úgy tűnik, még botrányosabb lesz, mint az előző.
A beruházás sorsát nyomon követő képviselő ugyanis cikkünk megjelenését követően írásbeli kérdést nyújtott be Polt Péterhez azt tudakolva, hogy szerinte felveti-e a csalás gyanúját az eset.
A legfőbb ügyész feljelentésként értékelte Hadházy kérdését és továbbította azt a nyomozó hatóságoknak – derül ki a Parlament oldalára feltöltött dokumentumból. Polt tájékoztatása szerint december közepén a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) Dél-alföldi Bűnügyi Igazgatósága költségvetési csalás bűntette miatt indított nyomozást, amely jelenleg is folyamatban van.
Az eredményről beszámolunk majd, ahogy további két másik eljárásról is, amelyek szintén cikkeink nyomán indultak/indulhatnak.
Katus Eszter
Címlapkép: Kerékpározó férfi Zsadányban. Fotó: Dudás Árpád polgármester Facebook-oldala
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásMedihotel, kastályszálló, wellness-központ: egyik sem készült el, pedig több milliárdba kerültek az adófizetőknek. Szavazz a legbotrányosabbra!
Összeszedtük a tavalyi év legfontosabb történéseit az oktatás területéről.
Ha fontosnak tartod a munkánkat, támogasd az Átlátszót, hogy jövőre is kideríthessük, amiről a kormánypropaganda hallgat.
Philipp Blom német történész kötete arról szól, hogy milyen hatással volt Európa társadalmaira a "kis jégkorszak" a XVI. század végén.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!