Az Átlátszó legújabb adásában a Magyarországon érvényesülő háborús dezinformáció témáját jártuk körbe. Német Szilvi, Jójárt Krisztián és Krekó Péter segítségével arra kerestük a választ, hogy mi a különbség az orosz és ukrán dezinformáció között, arányosan kéne-e idéznie a sajtónak az ukrán és orosz állami szereplők megszólalásait, és mi az a dezinformációs narratíva, amelynek közvetítése mindkét fél érdekében áll?
Az Átlátszó november 28-i podcast-adásának vendégei különböző szemszögből foglalkoznak nap mint nap a Magyarországon érvényesülő dezinformációs hatásokkal. Német Szilvi, a Lakmusz újságírója tényellenőrző munkája során gyakorlati szemmel elemzi a hamis híreket és dezinformációs tartalmakat, Jójárt Krisztián, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai és Védelmi Kutatóintézetének munkatársa az orosz stratégiai gondolkodás szemszögéből közelíti meg a kérdést, míg Krekó Péter, a Political Capital igazgatója évek óta kutatja és tanítja a témát. A szakértőket Rédl Boglárka kérdezte.
Az adásban szó esett az ukrán és az orosz fél részéről terjesztett dezinformáció közötti különbségekről, valamint a magyar kormányközeli média szerepéről az orosz dezinformáció terjesztésében. Azt a kérdést is feszegettük, hogy igaza van-e abban a fideszes megmondóembereknek, hogy a független média elfogultan tájékoztat és nem ad elég teret az orosz szempontoknak.
„Magyarország, mint EU- és NATO-tagország nem biztos, hogy ugyanazzal a mércével kell mérje az orosz agressziót, mint az ukrán védekezést” – jelentette ki az egyik vendég.
A másik meghívott arra mutatott rá, hogy
a nyugati szerkesztőségek „hallgattassék meg a másik fél is” gyakorlatára önmagában fel lehet húzni egy dezinformációs gépezetet.
„Ezt a gyakorlatot az oroszok pontosan ismerik és ki is használják.” – tette hozzá.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Az Átlátszó Mutyimondó Podcast utolsó 2024-es adásában Bodnár Zsuzsával, Katus Eszterrel és Segesvári Csabával beszélgetett Tálos Lőrinc az Átlátszó idei legfontosabb cikkeiről és eredményeiről.
Hadházy Ákos országgyűlési képviselő, György Zsombor, a Magyar Hang főszerkesztője, valamint Katus Eszter és Tálos Lőrinc, az Átlátszó komlói, illetve perbáli újságírói beszélgettek a magyar vidék mindennapjairól.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!