filmkritika

A reménytelenség mocsara – A kairói eset

 

Egy kairói luxushotelben megölnek egy gyönyörű énekesnőt. A rendőrség nyomozásba kezd, és kiderül, hogy a bűntény szálai egyszerre érnek az alvilág mélyére és a politikai elit legfelsőbb köreibe. Minden adott tehát egy szokásos, gyorsan pörgő krimi-thrillerhez. Ám A kairói esetben nincsenek autós üldözések vagy gyors vágások – még lövöldözésből is csak nagyon kevés.

Lassú folyású film noir Tarik Saleh svéd rendező mozija, amelyben fokozatosan tárul fel a teljes egyiptomi rendszer korruptsága és reménytelensége. A film nagydíjat kapott a Sundance fesztivál zsűrijétől.

A kairói eset

Rendező: Tarik Saleh

Forgatókönyvíró: Tarik Saleh

Operatőr: Pierre Aim

Vágó: Theis Schmidt

Bemutató: 2017. szeptember 21.

Forgalmazza a Cirko Film.

A rendőröknek például nem az az első dolga – mint azt az amerikai filmekből olyan jól megtanultuk – hogy mindenkit elküldjenek a gyilkosság helyszínéről, nehogy valaki megrongálja a kulcsfontosságú nyomokat. Ehelyett inkább királyrákot rendelnek a szobapincértől, elszívnak egy cigarettát és teljes természetességgel teszik zsebre az áldozat tárcájában talált készpénzt.

 

 

Ez csak a kezdet: minden és mindenki korrupt. A főszereplő, a gyilkosság kivizsgálásával megbízott Noredin őrnagy (Fares Fares) is része a rendszernek. Az általa felügyelt körzet kiskirályaként viselkedik, pénzt zsarol ki szerencsétlenekből és mindenfélével seftel. Ám valamiért elkezdi érdekelni a fiatal nő halála, pedig főnökei világosság teszik számára, hogy „odafent” nagyon nem akarják, hogy foglalkozzon vele. Az ügyet pedig hivatalosan öngyilkosságnak nyilvánítják.

Ám Noredin elkezd utána járni az ügynek, és ezzel ő maga is a hatalmasságok játékszere lesz. Hiszen ez a film legfőbb üzenete: minden velejéig korrupt, és miközben az elit összeharácsolja saját pénzét és hatalmát, gondolkodás nélkül tapossa el a gyengéket.

És minél gyengébb valaki, annál kiszolgáltatottabb ennek a rendszernek. A filmben a kairói társadalom legalsó rétegét Salwa (Mari Malek), a szudáni illegális bevándorló képviseli. A Nílus hotelben dolgozik takarítónőként, és ő a gyilkosság egyetlen tanúja. És ő az, akit a történet minden szereplője saját érdekeinek megfelelően használ ki majd dob el egy pillanat alatt.

„Ez nem Svájc, itt nincs igazságszolgáltatás” foglalja össze a film lényegét az egyik szereplő, amikor Noredin kezdi azt hinni, sikerül feltárnia az igazságot és felelősségre vonnia a bűnösöket. De ebben a világban nincs remény.

Legalábbis a Mubarak-rezsimben: a film ugyanis az arab tavasz egyik kulcsfontosságú eseménye, Hoszni Mubarak egyiptomi elnök megbuktatásának idején játszódik. Miközben a főszereplő a mindent behálózó bűnnel küzd, a kairói nép már az utcán van és a diktátor lemondását követeli. Ők tiszták, békések és ártatlanok, a remény megtestesítői, akik a rezsim bukását és megtisztulást követelnek. A rendező az általuk nyújtott reménnyel enged el minket a moziból: győz a tisztaság és a tisztesség.

A film nyomasztó reménytelenségéből segít tehát fellélegezni, hogy a háttérben közben győz a forradalom. De mindez csak egy percig tart, hiszen tudjuk: Egyiptomot ma már újra egy kemény katonai vezetés irányítja.

Nyerj páros mozijegyet a filmre!

Ehhez nincs más tennivalód, mint válaszolj egy másik korrupciós témájú filmmel kapcsolatos kérdésre: Melyik országban játszódik a Miért én? című, ügyészeket és magas rangú politikusokat is érintő korrupciót bemutató film?

A válaszokat a [email protected] címre várjuk 2017. szeptember 25. hétfő éjfélig. A válaszolók között 5 a budapesti Cirko-Gejzír mozoba szóló páros jegyet és 5 Átlátszós ajándékcsomagot sorsolunk ki. A nyerteseket szeptember 26-án értesítjük.

Kőműves Anita

Megosztás

Nélküled nincsenek sztorik.

  • Átutalás
  • PayPal
  • Így is támogathatsz

Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!

  • Belföld
  • Külföld

Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.

Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank

Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.

IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)

Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.

Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatás
  • ikon

    Bankkártyával az AdjukÖssze.hu oldalon

    Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.

  • ikon

    Postai befizetéssel

    Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.

  • ikon

    Havi előfizetés a Patreonon

    Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.

  • ikon

    Benevity rendszerén keresztül

    Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.

  • ikon

    SZJA 1% felajánlásával

    Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42