A külképviseleten szavazó és átjelentkező választók száma is rekordot döntött, míg a határon túli levélszavazatok kicsivel lassabban gyűlnek, mint négy éve ilyenkor. Az eddig mérhető választói magatartás a Tiszának kedvez, hiszen mind a lakhelyüktől távol szavazók, mind a külföldön élő szavazók várhatóan nagy többséggel az ellenzéki pártot támogatják. A roma nemzetiségi listás szavazók száma szintén rekordot dönthet idén, ami a gyakorlatban a Fidesznek jelent plusz mandátumot, ám ezt ellensúlyozza, hogy idén várhatóan nem jut be a német nemzetiségi képviselő, vagyis kiesik az eddigi fideszes potyamandátum.
Április 8-án közzétett közvélemény-kutatásában a Medián korábbinál is nagyobb, biztos kétharmados győzelmet előrevetítő Tisza-vezetést mért: a teljes népességben is 18 százalékponttal szavaznának többen a legnagyobb ellenzéki pártra.
A kormánypárthoz nem kötődő közvélemény-kutatók szintén a Tisza magabiztos előnyét mérték. A közvélemény-kutatásokban az elmúlt hónapok trendje egyértelműen az ellenzéki párt erősödése és a Fidesz gyengülése vagy stagnálása volt.
A közvélemény-kutatások persze tévedhetnek, amire volt jó néhány példa az előző választásokon. Azonban a választók aktivitása részben már a választás napja előtt elkezdődik: választópolgárok regisztrálnak levélszavazásra, külképviseleti, lakhelyükön kívüli szavazásra. Az erről szóló statisztika – ami már nem mintavételezéssel végzett, súlyozással szűrt közvélemény-kutatás, hanem hivatalos adat – elérhető a valasztas.hu-n, és a mintázatok egyelőre a Tisza Párt számára biztatók.
Külképviseleti szavazók: 28%-os növekedés
Ha csak a külképviseleten szavazó választópolgárokon (külföldön élő, de magyarországi lakcímmel rendelkező állampolgárok, elsősorban nyugat-európai országokban dolgozó, tanuló magyarok) múlna a választás, akkor már a 2024-es EP-választáson is a Tisza Párt kapta volna a legtöbb szavazatot.
Az ellenzéki párt akkor a külképviseleti szavazatok 50,86%-át kapta meg, míg a Fidesz csak 18,86%-ot.
Idén a Tisza szavazataránya várhatóan még magasabb lesz ebben a körben, hiszen Magyar Péterék számíthatnak az akkor más ellenzéki pártokat (Momentum, MSZP-DK-Párbeszéd) támogatók voksaira is.
Éppen ezért a Tiszát segítheti, hogy az idei országgyűlési választáson rekordszámú külképviseleti szavazat várható: 90 801 választó kérte a felvételét a külképviseleti névjegyzékbe, mintegy 28%-kal többen, mint 4 évvel ezelőtt.
Levélszavazatok: nagyjából annyi, mint 4 éve
A külképviseleteken leadott voksokkal szemben a levélszavazatok többségét rendre a Fidesz söpri be. Ezek nagy részét a határon túli, kettős állampolgárságú szavazók adják le, és az elmúlt választásokon ez százezres nagyságrendben hozott plusz szavazatokat a Fidesznek. 2022-ben például a 268 766 érvényes levélszavazat több mint 93%-át a Fidesz kapta – egyben ez a szavazásnak a legkevésbé ellenőrzött formája, a szavazólapokat a legtöbb szavazót adó Vajdaságban és Erdélyben a Fideszhez köthető szervezetek kezelik, és az urnák szállítását nem ellenőrizhetik független megfigyelők.
A levélszavazatok leadása már elkezdődött, és ahogy négy évvel ezelőtt is, az NVI néhány naponta közzéteszi, hány voks érkezett be. 2022-ben 4 nappal a választások előtt, március 31-én 183 914 levélszavazatról számolt be az NVI. Idén, 4 nappal a választás előtt ez a szám 7000 ezerrel több, 190 907. Kicsivel nőtt tehát a levélszavazatok száma, de a növekedés elmarad a külképviseletben szavazókétól.
Bár levélszavazatból jóval több érkezik, mint külképviseleti szavazatból, fontos tudni, hogy magyarországi lakcím nélkül csak országos listára lehet szavazni, egyéni választókerületi jelöltekre nem. A korábbi választásokon a szomszédos országokból érkező szavazatok valóban adtak 1-2 plusz listás mandátumot a Fidesznek, azonban ennél akár több egyéni mandátum is eldőlhet a külképviseleteken leadott szavazatokon, amelyek megfordíthatnak szoros egyéni versenyeket – ez történt 2022-ben is a Budapest 13-as választókerületben.
Átjelentkezők: megdőlt a 2018-as rekord
2018-ban korábban nem látott számú, több mint 200 ezer választó kérte, hogy az állandó lakhelyére egy másik választókerület szavazóköréből szavazhasson – erről szólt Gyurcsány Ferenc szállóigévé vált elszólása a kígyózó kígyókról, mivel egyes kijelölt szavazókörök előtt az esti órákban is hosszú sorokban várakoztak az átjelentkezett szavazók. 2022-ben kissé visszaesett az átjelentkezők száma, most azonban a 2018-as rekord is megdőlt,
eddig 224 246 ember kérte az átjelentkezést – ez mintegy 30%-os növekedés 2022-höz képest.
Ez annak a tükrében különösen látványos, hogy közben a választópolgárok száma összesen közel 100 000-rel csökkent.
Az átjelentkezők gyarapodásának feltehetően szintén a Tisza örülhet. A Választási Földrajz szerint 2022-ben az átjelentkezős szavazókörökben átlagosan mintegy 15 százalékponttal szerepeltek gyengébben a Fidesz jelöltjei, mint a választókerület egészében. A távolról szavazók jellemzően fiatalabbak és az átlagnál magasabb végzettséggel rendelkeznek: sokan vannak köztük egyetemisták vagy otthonuktól távol dolgozó munkavállalók, és kevesen a Fideszre nagy arányban szavazó idősebbek.
Ahogy a korábbi választásokon, a legtöbb átjelentkező ismét a budapesti kerületekbe szavaz haza, azonban 2022-höz képest nem változott jelentősen a kerületi átjelentkezők száma. A többlet ehelyett főleg vidéki választókerületekben keletkezik, köztük olyanokban, amelyekre éppen a Tisza többségéhez van szükség.
Az EP-választásokból kiindulva a mandátumkalkulációk a Tisza előnyét jelzik vidéki nagyvárosokban, megyeszékhelyeken, mint például Debrecenben, Nyíregyházán, Miskolcon, Békéscsabán – ezek olyan kerületek, ahol most a választói névjegyzék 5-6%-át átjelentkezett szavazók adják.
Ezeknél is izgalmasabbak lehetnek a siófoki (Somogy 04), balatonfüredi, bajai (Bács-Kiskun 06), keszthelyi (Zala 02) és gyulai (Békés 03) központú választókerületek: ezek a Választási Monitor számítása alapján
fontos billegő kerületek lehetnek, könnyen múlhat rajtuk a Tisza többsége, vagy akár (a gyulai és keszthelyi kerületek esetében) kétharmados győzelme.
Az említett kerületekben szintén az országos átlagnál magasabb, 5-7% az átjelentkezéssel hazaszavazók aránya.
Nemzetiségi szavazatok: hatalmas mozgósítás a roma listára
Bár kevesebbet nyom a latba, idén szintén rekordot dönthet a nemzetiségi listára szavazók száma: 2022-ben még csak 40 570 szavazó szerepelt a nemzetiségi névjegyzékben, idén pedig közel duplája, 77 139 szavazó.
A meglepő növekedésnek egyetlen oka van: 2022-ben egyáltalán nem volt roma nemzetiségi lista. Akkor az Országos Roma Önkormányzat a január 31-i határidőig nem tudott megegyezni a jelöltekről, ezért nem állíthatott listát, így a roma képviselet iránt érdeklődők nem is iratkozhattak fel nemzetiségi listás szavazásra.
2022-höz képest tehát 47 ezerrel nőtt a roma nemzetiségi listás névjegyzék, ami önmagában is rendkívül magas szám: az Országos Roma Önkormányzat legutóbb 2018-ban indított országos listát, de csak 5703 szavazatot kaptak, ami messze elmaradt a mandátumszerzéshez elegendő kedvezményes kvótától.
Idén a kedvezményes mandátumküszöb (a választási részvételtől függően) 25 ezer szavazat körül lehet, amit jó eséllyel elér majd az ORÖ.
A roma névjegyzék bővítésére a Fidesszel szövetséges vezetésű roma önkormányzat hatalmas mozgósítást folytatott. Ennek látványos jele a Political Capital statisztikája, ahol látható, hogy az addig stagnáló görbe márciusban hirtelen kilőtt. A növekedés kapcsán a visszaélés gyanúja is felmerült, többen arról számoltak be, hogy tudtuk nélkül kerültek be a roma névjegyzékbe, és az NVI is megerősítette, hogy a XVIII. kerületi választási iroda eljárást indított, mert a gyanú szerint több mint 400 ember adataival éltek vissza, az adataikkal és aláírásukkal hamis névjegyzéki kérelmeket nyújtottak be.
A többi nemzetiségi listás névjegyzékben (német, lengyel, román stb.) idén kevesebben szerepelnek, mint négy éve. 2022-ben csak a német képviselő érte el a kedvezményes mandátumhoz szükséges szavazatszámot, az akkor bejutott Ritter Imre rendre a Fidesszel szavazott.
Idén azonban valószínű, hogy nem lesz német nemzetiségi képviselő,
jelenleg ugyanis csökkenő tendencia mellett kevesebb mint 24 ezren szerepelnek a német névjegyzékben. Vagyis, bár a Fidesz a roma listának köszönhetően szerezhet egy potyamandátumot, ezzel csak pótolja az elvesztett német képviselőt.
Cikk: Zubor Zalán, adatvizualizáció: Szabó Krisztián
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Támogasd a munkánkat 10 ezer forint adománnyal, mi pedig megajándékozunk egy pólóval. Katt a részletekért.
Üvegvisszaváltással
Támogasd a munkánkat palackvisszaváltással, kattints az üvegvisszaváltós oldalra, mentsd el a kódunkat, és használd azt a Repontoknál!
Bankkártyával az AdjukÖssze.hu oldalon
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Az egyéni választókerületeket besöprő pártot extrém módon díjazó választási rendszer stabilan leszállította a negyedik kétharmados győzelmet is, de ezúttal a választók nagy többségének akaratából a megteremtője ellen fordult.
A Fidesz a külpolitikára próbálta kihegyezni a kampányt, de az eredmény és a korábbi felmérések tükrében kijelenthető, hogy a Tisza Párt ezen a téren is jobban meg tudta ragadni a közhangulatot.
"A szavazat ára" című film producerével, Tímár Áronnal beszélgettünk arról, hogyan bénította meg a De! Akcióközösség egy példátlan civil akcióval a szavazatvásárló rendszert a választás napján.
A Fidesz 2022-höz képest a saját korábbi legerősebb választókerületeiben vesztette el a legtöbb szavazóját, a falvakban félmillióval többen szavaztak a Tiszára, mint a 2022-es ellenzékre.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!