2015-ben Navracsics Tibor egykori körzetét egy időközi választáson Kész Zoltán, független jelölt hódította el, országos reménykedést kiváltva ellenzéki körökben. Ehhez képest 2018-ban simán győzött a Fidesz jelöltje. Ebből is látszik, hogy igazi barométerkörzetről van szó, amelyik remekül mutatja a közhangulat változását. Ki nyer abban a körzetben, amelyik több minisztert is adott már az országnak? Amennyiben nem sikerül az ellenzéknek, akkor az egy húszéves politikai pályafutás végét is jelentheti.
Újabb választókerületi elemzéssel készültünk a napokban indult előválasztás témakörében: ezúttal a Veszprém 1-es körzet kerül sorra. A választókerület több szempontból is érdekes: a korábbi választási eredmények alapján egyetlen ellenzéki jelölt veheti fel jó eséllyel a versenyt a Fidesszel, ráadásul Zugló mellett ez a másik olyan körzet, ahol igazán feszültté vált a hangulat a kampány során, tudomásunk szerint ugyanis eddig ez az egyetlen választókerület, ahol egy jelölt indulását nyilvántartásba vétele után vétózta meg a hatpárti összefogás többsége a DK indítványozására.
Az Átlátszó is megkezdte a felkészülést a jövő évi választásokra és a szeptemberi előválasztásra. Legutóbb a józsefvárosi székhelyű Budapest 6-os körzetet mutattuk meg közelebbről:
Néhai kocsisor és Fazekas gimnázium, Müpa és Fradi-pálya, gengszterrap és Duna-part, Páva utcai zsinagóga és Teleki tér. Két ezerarcú kerületből álló választókörzetben valódi versenyt hozott az előválasztás. A körzet jelenlegi képviselője egy országosan ismert politikus, a Fidesz frakcióvezetője, a VIII. kerület volt polgármestere, Kocsis Máté.
Júliusban pedig a zuglói (Budapest 8.) választókerülettel foglalkoztunk:
Az Átlátszó is megkezdte a felkészülést a jövő évi választásokra, egyelőre az előválasztási fejleményeket kísérjük figyelemmel. A múlt héten közzétettük interaktív térképünket, amelyen nyomon követhetőek az egyes körzetek küzdelmei. Az érdekesebb helyeket azonban egyenként is igyekszünk bemutatni. Ezúttal a legnagyobb érdeklődéssel kísért versengéssel, a zuglói előválasztással foglalkozunk.
Ezúttal a veszprémi székhelyű Veszprém 1-es körzet részletes elemzésével készültünk, amely hasonló izgalmakat tartogat, mint a zuglói választókerületben Tóth Csaba és Hadházy Ákos párharca. Cikkünkben bemutatjuk, hogy mit érdemes tudni a választókerületről, illetve kik azok a szereplők, akik fontos szerepet játszanak a kerület életében jelenleg vagy a korábbi választások során.
A körzet fontos szereplői
Az MSZP színeiben, a Párbeszéd támogatásával induló Mesterházy Attila rutinos politikusnak számít Magyarországon. 2003-tól az MSZP országos elnökségi tagja, a Veszprém megyei területi szövetség alelnöke, 2009-től a szocialista párt frakcióvezetője, 2010—14 között az elnöke is volt. A 2010-es és 2014-es parlamenti választásokon miniszterelnöki ambíciói is voltak, de pártja jelentősen alulmaradt a Fidesszel szemben. A 2014-ben tartott EP-választáson pártja szintén rossz eredményt ért el, ezért bejelentette: lemond a párt vezetéséről és a frakcióvezetésről is.
Ezt követően mégis visszatért a politikába, 2018-ban például a tisztújító kongresszuson is elindult a pártelnöki címért Tóth Bertalan mellett, de nem sikerült legyőznie. A politikus ezt követően sokáig gyakorlatilag a párt belső ellenzékeként működött, többek között az ellen is felszólalt, hogy 2018-ban Karácsony Gergelyt indítsa a párt miniszterelnök-jelöltként. 2019-ben szivárogtatással gyanúsították meg, aminek következtében fegyelmi eljárást is indított pártja ellene. Az eljárást később megszüntették.
Egy évvel később, 2020-ban az MSZP tisztújító kongresszusán az eredeti tervek szerint ismét Tóth Bertalannal mérkőzött volna meg a pártelnöki címért, szeptemberben azonban bejelentette, hogy kiszáll a versenyből. A konfliktusokkal teli tisztújítás előtt Mesterházy eredetileg azzal indokolta indulását, hogy Tóth vezetése alatt egyre csak vesztett népszerűségéből a párt, a pártelnök és környezete azonban a hírek szerint az ellenzéki összefogás jövőjét féltette Mesterházytól.
Mesterházy Attila felszólalása a pedofiltörvény vitáján 2021. 06. 01-jén (forrás: Parlamenti közvetítés/Youtube)
Sokakat váratlanul ért a DK április közepi bejelentése, amiből kiderült, hogy a DK saját párttagja helyett Csonka Balázst indítja a körzetben, aki később a Jobbik és az LMP támogatását is megszerezte. Csonka közel 20 éve saját ügyvédi irodájában dolgozik, egy ideig a TASZ Veszprém megyei munkatársaként is tevékenykedett.
Veszprém jelenlegi polgármestere Porga Gyula (Fidesz-KDNP), aki már több mint 10 év óta van a város élén. 2010-ben majdnem kétszer annyi szavazatot szerzett, mint a szocialista jelölt, Hartmann Ferenc. Négy évvel később Katanics Sándor volt a fő kihívója, ám végül 22 százalékkal előzte meg a több ellenzéki párt által indított jelöltet. Legutóbb, 2018-ban ennél jóval kevesebb volt a különbség, alig kétezerrel több szavazatot kapott a fideszes jelölt, mint az immár a teljes ellenzéki összefogás által támogatott Katanics.
Kész Zoltán, korábbi országgyűlési képviselő augusztus 20-án bejelentette, hogy nem tervez indulni az előválasztáson, helyette a DK jelöltjét támogatja. Mint írja, „lehet, hogy meg tudnám nyerni a veszprémi előválasztást, de nem biztos, hogy az állampárt jelöltjét is legyőzném. Ahogy lehet, hogy a jelenlegi veszprémi felhozatalból ketten az ismertségük miatt esélyesebbnek tűnnek, de azt már megmutatta a történelem, hogy ők képtelenek nyerni, mert nem tudják hozni azt a közeget, akik azt a leheletnyi extra szavazatot jelentik.”
Potenciális csatatér-körzet
A 2014-es országgyűlési választáson Navracsics Tiborra érkezett a legtöbb voks, 20 százalékkal előzte meg az ellenzéki pártok támogatásával induló szocialista Pál Bélát. 2015-ben azonban uniós biztosi kinevezése miatt kénytelen volt lemondani parlamenti mandátumáról. Az időközi választáson Kész Zoltán (független) a szavazatok 43,56%-ával nyerte meg a körzetet, ezzel a Fidesz elveszítette a kétharmados többségét a parlamentben. Győzelmét még érdekesebbé teszi az a tény, hogy a Jobbik (Dr. Varga Damn Andrea), illetve az LMP (Gerstmár Ferenc) színeiben is volt induló, akiknek végül csupán pár ezer szavazatot sikerült szereznie. Ezt a sikert később nem sikerült Késznek megismételnie: 2018-ban a választókerületben korábbi győzelme ellenére alulmaradt Ovádi Péterrel (Fidesz-KDNP) szemben, annak ellenére, hogy még Mesterházy Attila is visszalépett a javára.
Az elbukott választás után Kész azonnal gratulált a győztes jelöltnek. Az Azonnali arról is kérdezte, mennyire játszhatott szerepet az eredményben az, hogy a Jobbikos Varga-Damn Andrea (aki 2020-ban kilépett a Jobbikból, azóta független képviselőként folytatja pályafutását, jelen állás szerint pedig 2022-ben újonnan alapított Reformerek nevű pártjával indulhat az országgyűlési választáson.) nemcsak indult, hanem aktívan kampányolt is ellene, Kész azonban nem akart válaszolni a felvetésre. Később a Népszavának adott interjúban elmondta, hogy egyelőre befejezte a politizálást. Szó esett az ellenzéki összefogás hiányáról is, mint mondta, „áprilisban borítékolható volt, hogy 106 körzetben nem lesz együttműködés, de a 2018-as választást csak akkor nyerhette volna meg az ellenzék, ha nem csak beszélnek az összefogásról, hanem meg is valósítják”.
Azonban más a helyzet, ha az az összes ellenzéki párt szavazatait hasonlítjuk össze a fideszes induló szavazataival: ebben az esetben ugyanis 2018-ban a különbözet 377, négy évvel korábban, 2014-ben pedig majdnem 1500 szavazat lett volna az ellenzék javára, így ez a választókerület jó eséllyel csatatérkörzet lett volna. A számok azt mutatják, hogy a 2022-es választás minden valószínűség szerint izgalmasnak ígérkezik ebben a választókerületben, hiszen egyáltalán nem egyértelmű az előválasztáson kiválasztásra kerülő összellenzéki jelölt és a jelenlegi, fideszes képviselő versenyének végkimenetele.
A veszprémi körzetre korábban is jellemző volt egyfajta kettősség. 10 éven keresztül, egészen 2006-ig az SZDSZ-es Dióssy László állt a város élén polgármesterként, ezt követően folyamatosan a Fideszes jelöltnek – 2006-ban Debreczenyi Jánosnak, majd 2010 óta folyamatosan Porga Gyulának – sikerült győzedelmeskedni. Az országgyűlési választásokon azonban más a helyzet: a jelenleg Veszprém 1-es választókerület korábban két körzetet foglalt magában: Veszprém 6-ban a 94-as választást kivéve (amikor az SZDSZ jelölt győzött) először az MDF, majd a kétezres évektől a Fidesz támogatásával induló Dr. Horváth Balázs, az Antall-kormány első belügyminisztere szerezte a legtöbb szavazatot. A Veszprém 7-es körzetben a 90-es és 98-as választást kivéve (amikor is az MDF szerzett mandátumot) rendre szocialista jelölteknek szavaztak bizalmat a választók.
Országgyűlési választások eredményei Veszprém 1, 5, 6, 7/ Veszprém 1. választókerületben 1990 és 2018 között
Előválasztási vita, egy résztvevővel
A körzetben a tervek szerint előválasztási vitára is sor került volna, a Tabumentes Országmentés Egyesület (TMO) jóvoltából.
A Magyar György vezette Civil Választási Bizottság (CVB) – amit a hatpárti ellenzék kért fel, hogy segítsen az előválasztás lebonyolításában – több civil szervezetet is tagjai között tudhat. A CVB volt ugyanis az a szervezet, ami az aHanggal közösen már a 2019-es budapesti főpolgármesteri előválasztást is megszervezte. Egyik tagszervezete a 2018-ban létrejött Tabumentes Egyesület (TMO) amely az előválasztási viták rendezésében vállalt szerepet. Youtube csatornájukon– a Partizán kezdeményezéséhez hasonlóan – számos egyéni választókerületben megrendezett vita érhető el az előválasztási jelöltek részvételével.
többszöri próbálkozásuk ellenére sem sikerült olyan időpontot találni, ami a DK jelöltjének megfelelt volna, így csupán Mesterházy Attila részvételével zajlott a beszélgetés.
„Szeptember 19-e vasárnap a harmadik felajánlott időpont a részünkről, de a jelek szerint Csonka úr a kampány időszak és a civil munkája miatt nem tud ott lenni, hogy érveit ütköztesse Mesterházy Attila jelölttárssal” – írták.
Pártközi konfliktusok
Az előválasztás egyik legérdekesebb aspektusa a körzetben a Katanics Sándor indulása körül kialakult konfliktus. Katanics Facebook-oldalán régóta ír arról, hogy szeretné megmérettetni magát az előválasztáson, azonban annak ellenére, hogy a párt veszprémi alapszervezete úgy gondolta, hogy kifejezetten alkalmas jelölt lenne, a DK-tól hosszú várakozást követően sem kapott választ és befogadó nyilatkozatot.
Májusban végül bejelentette, hogy függetlenként, a Civil Bázis támogatásával méretteti meg magát az előválasztáson, amihez a Momentumtól kapott befogadó nyilatkozatot (a párt végül be is állt mögé a körzetben). A DK mindezt nem nézte jó szemmel, fegyelmi eljárást indított ellene, amiért a pártvezetés tilalma ellenére mégis az indulás mellett döntött. Augusztus 16-án végül a pártok jóváhagyásával sikeresen nyilvántartásba is vették. Egy nappal ezelőtt, a regisztrációs időszak lezárulta után Katanics úgy döntött, hogy kilép korábbi pártjából, amelynek támogatását sikertelenül próbálta megszerezni az előválasztáson való induláshoz.
Augusztus 21-én azonban kiderült, hogy a DK fellebbezést nyújtott be, és a pártelnökök tanácsa elé vitte indulásának ügyét, ahol 5-1 arányban született döntés arról, hogy mégsem indulhat. A fellebbezésre 72 óráig van lehetőség az ellenzéki pártok korábbi megállapodása szerint. Lényegében ez azt jelenti, hogy a nyilvántartásba vett előválasztási jelöltek végleges regisztrációja előtt még bármelyik párt megfellebbezheti valamelyik jelölt indulását, ha komoly kifogása van – erre azonban Katanics esetét kivéve nem volt még példa.
A Momentum közleményben reagált a döntésre, amelyben arról írtak, hogy szerintük „az előválasztás megcsúfolása az, hogy egy helyben beágyazott, erős jelölt indulását politikai okokból nem engedélyezik. A DK kicsinyes bosszúja, a volt párttársának indulásának megakadályozása különösen érdekes annak fényében, hogy az elmúlt hónapokban több, korábban MSZP-s képviselő regisztrált az előválasztásra a DK jelöltjeként – ők mind indulhatnak az előválasztáson”.
Még Gyurcsánytól is érkezett telefonhívás
Katanics a Telexnek elmondta: augusztus elején még Gyurcsány Ferenc is felhívta őt azzal a szándékkal, hogy lebeszélje az indulásról, ebbe azonban ő nem ment bele. A Magyar Narancsnak adott korábbi interjújában pedig azt mondta: miután a volt elnökség tagjai rákérdeztek a döntésre, a DK azt mondta indoklásként, hogy „túlságosan köthető vagyok a DK-hoz és az eddigi aktív politikai szerepléseim a DK színeiben nagyobb elutasítottságot is jelenthetnek, ami miatt egy »civil« és új DK-s jelölt jobb eséllyel indul.”
„Értetlenül állok az előtt a tény előtt, hogy a megméretésre jelentkező, magukat demokratának valló ellenfeleim szó nélkül fogadták el a kizárásom. Így hiába győznek az előválasztáson, nem mondhatják sem ők, sem jelölő szervezeteik, hogy tiszta módon nyertek” – írta augusztus végén Facebook-oldalán.
Katanics nemrég arra a döntésre jutott, hogy az előválasztás végéig, szeptember 18-ig nem kíván nyilatkozni történetéről, a 2022-es választáson pedig ennek ellenére sem tervez elindulni. Az egyik utolsó, 168 órának adott interjújából az is kiderült, hogy a kialakult helyzet miatt a veszprémi alapszervezet elnökségének mind az öt tagja távozott a DK-ból.
Itt azonban nem ért véget a történet, szeptember 10-én ugyanis a Katanicsot indítani szándékozó Civil Bázis petíciót indított, amelyben a Katanics Sándor melletti kiállásra kérik a veszprémieket. Mint írják, „ha a petíciót több választókerületi lakos írja alá, mint ahányan a két másik jelöltre szavaznak, úgy a Civil Bázis jogorvoslatért fordul az Előválasztási Bizottsághoz, hogy érvényesítse a lakosság akaratát”.
Katanics a Facebookon megerősítette: akkor sem fog elindulni a 2022-es választáson, ha sokan támogatják, nem fogja megakadályozni a Fidesszel szembeni győzelmüket.
Azt is hozzátette azonban, hogy „én már feladtam, nem hiszem azt, hogy képesek a jelenlegi ellenzéki politikai pártok változni és változtatni és nem értik, hogy a 2022-i tavaszi választás eleve kudarcra van ítélve, ha azt csinálják, amit eddig. Még a múlt héten is 5 választókerületben léptettek vissza a másik fél javára jelöltet, olyan személyt, aki már az ajánlások összegyűjtésén is túl van. Az átlagválasztó, nem a párthívőkről beszélek, ebből azt érti, ugyanazt műveli az ellenzéki pártok szövetsége, amit a Fidesz. Ugyan demokratikus előválasztást ígértek és azt, hogy helyben kell a döntéseket meghozni, de meghozzák helyettük azt a pártirodákban.”
Az előválasztást több kritika érte, főleg az utóbbi időben a pártok közötti megállapodások, háttéralkuk miatt, ami sok esetben azt eredményezte, hogy jó pár olyan körzet jött létre, ahol mindössze egy-két jelölt indul végül, így nem beszélhetünk valódi versenyről. Ráadásul sokak szerint a civil jelöltek és a kisebb jelölő szervezetek (mint az MMM és az ÚVNP) sem azonos esélyekkel vágtak neki a kampánynak, mint a hat párt. A témával nemrég részletesen is foglalkoztunk az Átlátszón.
Kövesse az ellenzéki előválasztást az előválasztási oldalunkon:
Ha már egyszer itt vagy…
Az Átlátszó nonprofit szervezet: cikkeink ingyen is olvashatóak, nincsenek állami hirdetések, és nem politikusok fizetik a számláinkat. Ez teszi lehetővé, hogy szabadon írhassunk a valóságról. Ha fontosnak tartod a független, tényfeltáró újságírás fennmaradását, támogasd a szerkesztőség munkáját egyszeri adománnyal, vagy havi előfizetéssel. Kattints ide a támogatási lehetőségekért!
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Hatalmasat csökkent a beadott alapoltások száma a koronavírus-járvány alatt. A COVID19-vírus megjelenése előtt az alapoltásokkal, például diftéria, tetanusz, szamárköhögés,...
Mint köztudott, Márki-Zay Péter egyértelmű fölénnyel nyerte az ellenzéki előválasztást, és ezzel ő lett az együttműködő ellenzéki pártok közös miniszterelnök-jelöltje....
Tegnap este lezárult előválasztás első fordulója, a szavazatok számolását ma reggel kezdte meg az Előválasztási Bizottság. A választókerületi eredményeket folyamatosan...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!