Magyarország az egyik legkevésbé keresztény keresztény ország - statisztika infografikákkal
A magyar kormány, a miniszterelnök és a kormánymédia gyakran hivatkozik arra, hogy Magyarország keresztény ország, Orbán Viktor pedig legutóbb még...
A legfrissebb Eurostat-statisztika szerint Magyarország 2017-ben 117 ezer nem uniós állampolgárnak adott tartózkodási engedélyt, amely a 2016-os adattal összevetve a legnagyobb, 120 százalékos növekedést mutatta egész Európában. A közzétett alapadatok azonban nem árulják el, hogy kiknek adott Magyarország engedélyt, ezért mi utánamentünk.
Ez az adat csak a teljes számot mutatja meg, azt nem, hogy mely unión kívüli ország polgárának milyen okból adott egy ország tartózkodási engedélyt. Az Eurostat hat kategóriát ad meg a tartózkodási engedély kibocsátásának okaként: családi ok, tanulmányi ok, javadalmazott tevékenység, menekültstátusz, védelem és „egyéb ok”. Ez utóbbi lesz nagyon érdekes, mivel az Eurostat meghatározása szerint az „egyéb ok”:
Az alábbi ábrán külön az okokra lebontva látható a kiadott engedélyek számának változása. A családi okból, tanulmányi okból és a egyéb okból kiadott tartózkodási engedélyek száma nőtt, míg a menekültügy, védelmi ok és a munkaügyi ok miatt kiadott tartózkodási engedélyek száma megszűnt.
Nézzük, honnan jöttek azok az emberek, akik a három növekvő kategóriába tartoznak. A családi oknál Kína, Ukrajna, Oroszország, a tanulmányi okoknál Irán, Kína, Törökország a sorrend, az egyéb okoknál pedig Kína, Ukrajna és Oroszország. A legördülő menüből külön kiválaszthatja az országokat.
De vajon mik lehettek azok az okok, ami miatt 2017-ben ugrásszerűen megnött a diplomáciai, hivatali vagy meg nem nevezett okból kiadott főleg kínai, ukrán és orosz állampogároknak megadott tartózkodási engedély? Ésszerű lenne a letelepedési kötvény 2017-es felfüggesztése miatti rohamra gondolni, hiszen a befektetési célból ideérkező nem uniós külföldiek még az év közepéig kaphattak magyar (így uniós) előbb tartózkodási, majd letelepedési engedélyt.
Ugyanakkor a Magyar Nemzet 2017 év végi cikkében az áll, hogy a Bevándorlási és Menekültügyi Hivatal tájékoztatása szerint 2013 és 2017 között 6585 személy kapott letelepedési engedélyt, és 13300 személy családegyesítés címszó alatt kaptt ugyanígy letelepedési engedélyt. Ugyanakkor a tartózkodásival rendelkezőkről a hivatal nem vezetett „elektronikus nyilvántartást”, így a lapot nem tudták erről az adatról tájékoztatni. A Magyar Nemzet akkor azt írta, hogy a programban legalább 19885 külföldi vett részt – négy év alatt. Ez a növekmény tehát nem a letelepedési programnak volt köszönhető.
Sokat cikkeztek 2018-ban az ukrán vendégmunkásoknak létrehozott 2016-os programról és annak sikeréről, miszerint két év alatt 5000 ukrán vendégmunkás kapott munkavállalói engedélyt. Ha az egyéb okok közé is sorolták be a munkavállalással összefüggő tartózkodási engedélyeket (és nem a munkaügyhöz), akkor sem jön ki matematikailag az ukrán növekmény, vagyis nem magyarázná teljesen. 2018 áprilisában azonban választások voltak, utána mi is közöltünk egy hosszú riportot az észak-kelet-magyarországi kettős állampolgárokról a magyar-ukrán határon, akik szavazatukkal hozzájárulhattak a Fidesz környékbeli sikeréhez. Az alábbi térképen az látható, hogyan nőtt meg akkor a választásra jogosultak száma 2014 és 2018 között.
Ezek a tippjeink vannak egyelőre.
Itt pedig egy forgatható földgömbön is böngészheti az adatokat.
Bátorfy Attila
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásA magyar kormány, a miniszterelnök és a kormánymédia gyakran hivatkozik arra, hogy Magyarország keresztény ország, Orbán Viktor pedig legutóbb még...
Május 10-én a Dashboard Vision nevű cég és a CEU Department of Economics and Business jóvoltából előadást tartott a CEU-n,...
Múlt héten a Mérték Médiaelemző Műhellyel közösen frissítettük az állami reklámköltésről szóló anyagunkat a 2018-as adatokkal. Az interaktív ábrák után...
Palkovics László azzal az indokkal szántja be a Magyar Tudományos Akadémia gazdálkodását, hogy újragondolt rendszerrel elősegítse az innovációt Magyarországon. A...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!