Lassul az oltási kedv változása - a magyarok negyede elutasítja a koronavírus elleni vakcinát
A KSH heti felmérése szerint egy hét alatt mindössze 1,5 százalékkal csökkent a vakcinát elutasítók aránya, így egyelőre minden negyedik...
Szerdán adta át Kásler Miklós az emberi erőforrások minisztere a március 15-i nemzeti ünnep alkalmából az újságírói tevékenység elismerésére alapított állami Táncsics Mihály-díjat. Összeszedtük az eddig díjazottakat, és bemutatjuk, hogy hogyan jutalmaz újságírókat egy olyan rendszer, ami megpróbálja elnyomni a szabad sajtót.
A Táncsics-díjat 1990-ben alapították, a korábbi Rózsa Ferenc-díj leváltására. A szocializmus idején Rózsa Ferenc-díjjal jutalmazták azokat az újságírókat, akik a szocializmus ügye iránt elkötelezett, kiemelkedő újságírói tevékenységet végeztek. A díjat az 1906-ban született Rózsa Ferenc újságíróról nevezték el, aki illegális kommunista volt, és nyíltan háborúellenes nézeteket hirdetett. A nézeteiért 1942-ben letartóztatták, majd rá két héttel később tisztázatlan körülmények között meghalt.
A rendszerváltás óta a Táncsics Mihály-díjjal ismeri el az állam az újságírók munkáját.
A díj legutóbb úgy került a hírekbe, hogy Balog Zoltán, az azóta lelkészi munkája miatt parlamenti képviselőségéről lemondott miniszter véletlenül Szaniszló Ferencnek, az Echo TV furcsa, antiszemita, rasszista, konspirációs elméleteket terjesztő műsorvezetőjének ítélte oda a díjat. Miután a kitüntetésből botrány lett, Balog sajnálatát fejezte ki, és elmondta, hogy korábban nem ismerte a „személyes hitvallásával, és a kormány értékrendjével összeegyeztethetetlen műsorvezető munkásságát.”
Balog továbbá azt állította, hogy egy újságírói szervezet javasolta Szaniszlót a díjra, azonban a Magyar Újságírók Országos Szövetsége (MÚOSZ) közleményt adott ki, miszerint közük sem volt a jelöléshez, sőt, az ő jelöltjeiket a kormány nem vette figyelembe. Balog később levélben kérte vissza Szaniszló kitüntetését, aki a globális háttérhatalom által Magyarországra helyeződő példátlan nyomás indokával visszaadta a díjat. Ekkora már 12 újságíró jelezte, hogy visszaadják a kitüntetéseiket.
Az ügy következtében, a forradalom ünnepén, és a magyar sajtó napján 2014-ben Balog hivatalosan „felterjesztés hiányára” hivatkozva nem osztotta ki a Táncsics Mihály-díjat.
Az idei kitüntetettek között több kormánypárti médiánál dolgozó személy is megtalálható. Táncsics-díjban részesült Földi-Kovács Andrea is, aki a visszafideszesített Hír Tv-ben Kálmán Olga helyét vette át. Ő volt az, aki egy hónapja kellemetlen helyzetbe hozta a baloldal főpolgármester-jelöltjét a Jobbikkal való együttműködésre irányuló kérdéseivel, amire Karácsony Gergely láthatóan felkészületlenül válaszolt. Az adás után kormánypárti médiumok antiszemitizmussal vádolták meg Karácsonyt.
Földi-Kovács Andreáról egyébként írtunk korábban, miszerint a műsorvezető nyolc alkalommal, összesen 440 ezer forintért vezette a Magyar Villamosművek támogatásával megvalósuló Civil Összefogás Fórum „Civil Akadémia” rendezvényeit.
Az 1990-es indulása óta idén osztották ki a 158-ik elismerést. Az egyszerűség kedvéért kékkel jelöltük azokat a személyeket, akik újságírással kapcsolatos tevékenységükért kapták az elismerést. Sárgával jelöltük Balázs Géza egyetemi tanárt és Báron György filmesztétát, lilával pedig azokat, akik elsősorban főleg művészettel foglalkoztak. Ebbe a kategóriába esett Molnár István is, aki laptervezőként és tipográfusként dolgozott, többek között megalkotva a Magyar Nemzet és az Új Magyarország tipográfiáját. Magentával jelöltük azokat a személyeket akik inkább ügyvezetéssel foglalkoztak, mint például Vince Mátyás, aki az Magyar Távirati Iroda elnöke volt 2002 és 2010 között. Többet között ő is visszaadta a kitüntetését a Szaniszló Ferenccel kapcsolatos botrány kapcsán.
Ennél a kitüntetésnél sem egyenlő a nemek aránya. 158 kitüntetettből 126 férfi és 32 nő kapott kitüntetést.
Az adatgyűjtés kapcsán megpróbáltuk felkutatni, hogy hol dolgozott a díjazott a kitüntetése idején. Itt legalább kilenc embernél nem volt elérhető vagy számottevő a korábbi munkahelye. Néhány személynél nem volt pontos információ arról, hogy pontosan hol dolgozott a kitüntetés idején, itt általában az utolsó ismert munkahelye lett megadva. Továbbá külön lett véve a Magyar Rádió, a Magyar Televízió, a Kossuth Rádió és az MTVA.
A legtöbb Táncsics-díjat a Népszabadság munkatársai kapták. Rangos helyezést ért el a Magyar Televízió és a Magyar Rádió, sőt összesen számolva a régen köz- most pedig pártmédia 30 kitüntetést tudhat magának, ami majdnem kétszer annyi, mint a Népszabadság díjai. A közmédia után következik a Magyar Nemzet kilenc, a Magyar Távirati Iroda hat, a 168óra és Magyar Hírlap négy-négy díjazottal. A Magyar Hírlap négy kitüntetettjéből három a Széles Gábor általi felvásárlást megelőző időben, 2006 előtt kapta meg a díjat 200.
Tremmel Márk
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásA KSH heti felmérése szerint egy hét alatt mindössze 1,5 százalékkal csökkent a vakcinát elutasítók aránya, így egyelőre minden negyedik...
A mesebeli égbenyúló bab sok ezer embert jóllakatna, ha létezne. Hasonlóan mesésnek tűnik egyes mezőgazdasági terményeink hozamnövekedése az elmúlt évtizedekben....
A magyar kormány, a miniszterelnök és a kormánymédia gyakran hivatkozik arra, hogy Magyarország keresztény ország, Orbán Viktor pedig legutóbb még...
Az adatvizualizációval és információdizájnnal foglalkozó csapatunk, az ÁTLÓ által készített posztereket is kiállították a CEU Data Stories eseményén. Hatodik alkalommal...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!