A trieszti kikötő körüli titkolózásról beszélt Erdélyi Katalin a Klubrádióban
A beszélgetés itt újra meghallgatható.
A Zöld Válasz akkumulátorgyárakkal foglalkozó műsorsorozatának április 3-i adásában Litkai Gergely a gyárak környezeti hatásait, engedélyezési és működési anomáliáit járta körül. A műsor vendégei Bodnár Zsuzsa, az Átlátszó újságírója, a Göd-ÉRT Egyesület aktivistája és Kiss Csaba környezetvédelmi szakjogász, az EMLA Egyesület ügyvédje voltak.
A műsorban szó esett arról, hogy Magyarországon az eddig megépült akkugyárak építéséhez környezetvédelmi engedélyre és hatástanulmányok készítésére nem volt szükség, ugyanis a magyar hatóságok nem ítélték „jelentősnek” ezeknek az üzemeknek a környezeti hatásait.
A résztvevők beszéltek arról is, hogy a kiemelt beruházásokról szóló törvény biztosítja, hogy a környezetvédelmi, biztonsági szabályokat ilyen beruházások esetén (is) át lehessen hágni. Ennek „köszönhetően” előfordulhat, hogy egy akkugyár – ahogy ezt az Átlátszóban többször megírtuk – a lakosságot súlyosan veszélyeztetve működjön, s mindezért csupán bírságot kapjon a jogsértést elkövető cég.
Jelenleg gond nélkül születhetne jogszabály akár egy Planetárium helyén felépítendő atomerőműről is, csupán nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű beruházássá kellene minősíteni a tervet – vetette fel az ötletet a beszélgetést vezető Litkai Gergely.
A műsor vendégei beszéltek arról is, hogy a jelenlegi gyakorlat szerint a lakosságnak semmilyen beleszólási joga nincs abba, hogy milyen ipari beruházás valósul meg egy-egy településen. Kiss Csaba jogász az akkugyárak elleni tiltakozás kapcsán megemlítette, hogy ezeket a gyárakat építhetnék a jó minőségű termőföldek helyett rozsdaövezetekben is.
A műsor itt visszahallgatható:
Kollégánk elmondta: úgy tűnik, az egykori szocialista nagyvállalatok elszennyezett területeit is „hasznosítani” tudja az akkumulátoripar – Bátonyterenyén és Salgótarjánban pl. az egykori Acélárugyár területein hoztak létre használt akkuk gyűjtésére és feldolgozására alkalmas telephelyeket, ahol szintén számos szabálytalanságot követnek el az ezeket működtető cégek.
Szó esett a műsorban a civil szervezetek és a nekik segítséget nyújtó jogi tanácsadók lehetőségeiről és felelősségéről is. Bodnár Zsuzsa és Kiss Csaba beszélt arról, hogy „normál esetben” mire szolgál egy ország környezetvédelmi és katasztrófavédelmi törvénye – s hogy milyen következményekkel jár majd az, hogy Magyarországon ezeket a törvényeket felülírja a kormányzat akkumulátorgyártó-nagyhatalmi törekvése.
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásA beszélgetés itt újra meghallgatható.
Kollégánk György Zsombor főszerkesztővel és Tompos Ádám újságíróval beszélgetett a Magyar Hang műsorában az elmúlt hét legfontosabb híreiről.
Kollégánk az elmúlt hét fontos sajtóhíreiről és eseményeiről beszélgetett a Klubrádió adásának vendégeivel.
Az adás itt újra meghallgatható.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!