Brutális újságíró-gyilkosság Szlovákiában, mészárlás egy floridai középiskolában, és egy populista macsó elnök Brazíliában. Donald Trump politikai mozgásterét sikerült korlátozni, a spanyol kormány belebukott egy korrupciós botrányba, Nagy-Britanniában pedig a hatóságok elvehetik azt a vagyont, aminek az eredetét a tulajdonosa nem tudja igazolni. Ez volt 2018 a Világtérkép blogon.
2018 januárjában újraválasztották a Cseh Köztársaság elnökét, az oroszbarát, radikális, jobboldali szólamokat puffogtató Miloš Zemant. A hivatalos végeredmény alapján Zeman a szavazatok 51,36 százalékát szerezte meg, kihívójára, Jiří Drahošra a választók 48,63 százaléka szavazott.
Nem történt meglepetés, illeszkedve a régiós trendhez, a cseh köztársaságelnök-választás is az oroszbarát, radikális, jobboldali szólamokat puffogtató jelölt, Miloš Zeman győzelmét hozta. A két jelölt között 152 184 szavazat döntött. A régi-új elnök felért politikai karrierje csúcsára, Csehország ráléphet a lengyel és a magyar útra.
Távolról sem csak távoli, egzotikus helyeken mossák tisztára a sokszor feketén szerzett pénzeket: a Tax Justice Network (TJN), egy brit székhelyű, szakértőkből és aktivistákból álló nemzetközi hálózat listájának az élén 2018-ban is Svájc, az Egyesült Államok és a brit fennhatóság alatt lévő Kajmán-szigetek vannak.
Ha ez a lista drasztikusan különbözik az Európai Unió hasonló lajstromától, annak az lehet az oka, hogy „nem politikai döntések vezérlik” – állítja a TJN, amely az EU-t sem kíméli: Luxemburg a 6. helyen áll, épp Németország előtt, Hollandia alig marad le a top 10-ről, ahol akad 3 ázsiai terület is: Hongkong, Szingapúr és Tajvan.
Egy héttel azután, hogy az Európai Unió adóparadicsomokat felvonultató „fekete listájáról” végképp kiderült, hogy egy vicc, az igazságos adórendszerekért küzdő Tax Justice Network is közreadta kétévente kibocsátott indexét. Ezt a brit székhelyű NGO szerint nem politikai kritériumok, hanem objektív szempontok alapján állítják össze, és ez meg is látszik a névsoron.
Februárban egy 19 éves fiú egy floridai középiskolában 17 embert – többségükben diákokat – ölt meg, a merénylet a 2012-es Sandy Hook-ámokfutás után a legvéresebb incidens az Egyesült Államokban. Sikerül-e végre megtörni a fegyverlobbi befolyását, és tenni valamit a fegyvertartásra vonatkozó szabályok szigorítása érdekében? Egyelőre ez a kérdés függőben.
Szokatlanul erős és tartósnak tűnő tiltakozás kezdődött az Egyesült Államokban a múlt heti floridai iskolai lövöldözés nyomán. Diákok tüntetnek országszerte és követelik a fegyvertartás szabályainak szigorítását. Hangjuk olyan erős volt, hogy még az ilyen helyzeteket nehezen kezelő Donald Trump is kénytelen volt fogadni néhány képviselőjüket a Fehér Házban.
Miben is áll a V4-ek együttműködése? Bár együttműködés az uniós döntések befolyásolására csak ott tud működni, ahol széles körű az érdekazonosság a tagállamok között, azonban a kölcsönös lojalitás minimumára a négy ország még konfliktusos ügyekben is számíthat.
Mindig hiba alábecsülni régóta működő intézmények fontosságát. A V4-es együttműködés az uniós döntések befolyásolására ugyan hatékonyan csak ott tud működni, ahol széles körű az érdekazonosság a tagállamok között, azonban a kölcsönös lojalitás minimumára a négy ország még konfliktusos ügyekben is számíthat.
A szlovák Aktuality.sk tényfeltáró újságírója, Ján Kuciak valamint barátnőjének, Marina Kušnírovának a gyilkosa feltehetőleg az olasz maffiával lehetett kapcsolatban. A brutális gyilkosság a zavaros ‘90-es éveket idézi, egyben negatív mérföldkője az egyre romló közép-kelet európai sajtószabadságnak.
Sokkban a szlovák újságíró társadalom: mindenkit megdöbbentett az oknyomozó újságíró és barátnőjének hidegvérű kivégézése Nagymácsédon, mivel ehhez hasonló eset még nem történt északi szomszédunknál. Vissza a 90-es évekbe? Mécsesek és gyertyák égtek hétfő este a pozsonyi Szlovák Nemzeti Felkelés terén és az Aktuality.sk weboldal szerkesztősége előtt.
A közösségi médiát elárasztó Tamam (elég volt) posztok ellenére megszavazták az államfő jogosítványainak kiterjesztéséről szóló alkotmánymódosítást, így Erdogan pozíciója erősebb, mint valaha.
Az alkotmánymódosítás nyomán létrejövő prezidenciális végrehajtó rendszerben megszűnik a miniszterelnöki poszt, az elnök nevezi ki a minisztereket, alelnököket, de jelentős beleszólást kap a legfelső bírói testületek kialakításába is.
„Ha egy nap a nemzetem azt mondja, elég volt, akkor visszavonulok!” – ígérte a török elnök kedden egy beszédében, és alig egy nap alatt világszintű trending topic lett Twitteren a tamam kifejezés, magyarul „rendben, oké” vagy „ennyi, elég”!
Kambodzsában májustól csak múlt időben lehet szabad sajtóról beszélni: egy kormányközeli befektető vásárolta meg az utolsó független lapot, a Phnom Penh Postot. Azonnal menesztették is a főszerkesztőt, majd további 14 munkatárs távozott.
Alig vette meg egy kormányközeli befektető az utolsó független lapot Kambodzsában, máris menesztették a főszerkesztőt, majd további 14 munkatárs is távozott.
8 ellenzéki párt képviselője szavazta meg a konzervatív kormány leváltását célzó bizalmatlansági indítványt. A Mariano Rajoy vezette Néppárt (Partido Popular, PP) vesztét az okozta, hogy kiderült: 3 régióban, Valencia mellett Madridban és a Baleár-szigeteken vállalatok jutottak manipulált közbeszerzésekhez, a korrupt politikusoknak és magának a pártnak juttatott ajándékokért és pénzbeli adományokért cserébe.
Teljesen váratlanul győzött az összefogás a rendkívül tagolt spanyol parlamentben: péntek délelőtt a madridi Kongresszusban 8 párt képviselői szavazták meg a konzervatív kormány leváltását célzó bizalmatlansági indítványt. A negyven éves demokrácia legkorruptabbnak bizonyult formációja távozik a hatalomból, csaknem 7 év után, miután a korrupciós ügyek és súlyos politikai hibái egyszerre okozzák vesztét.
A Janez Janša által vezetett Szlovén Demokratikus Párt (SDS) a Magyarországon már bevált nacionalista-, és migráció-ellenes kártyát megjátszva megnyerte a 2018-as előrehozott szlovéniai parlamenti választásokat. Bár Orbán Viktor személyesen is megtolta szövetségese kampányát, de Szlovénia nem orbánosodik.
Újabb európai országban nyerte meg a helyi választásokat egy migrációval ijesztgető párt. Orbán Viktor személyesen is megtolta szövetségese kampányát, de Szlovénia nem orbánosodik. Milyen lehetséges koalíciós forgatókönyvekről beszélnek Ljubljanában? Miért hasonlít a szlovének története inkább a cseh-, és kevésbé a magyar belpolitikára?
Egyetlen hónap alatt 2342 gyereket vettek el az amerikai hatóságok az ország déli határát illegálisan átlépő szülőktől. A gyerekeket sátorvárosokban, raktárakban és üres, elhagyatott áruházakban őrzik. Az amerikai határőrség által közreadott fotókon és videókon fémketrecekben, matracokon fekvő gyerekek láthatók, akiket csak melegen tartó fólia takar. A nagylányok pelenkázzák a kicsiket, az őröknek pedig megmondták: nem vigasztalhatják a síró gyerekeket.
Egyetlen hónap alatt 2342 gyereket vettek el az amerikai hatóságok az ország déli határát illegálisan átlépő szülőktől. A gyerekeket sátorvárosokban, raktárakban és üres, elhagyatott áruházakban őrzik. Az amerikai határőrség által közreadott fotókon és videókon fémketrecekben, matracokon fekvő gyerekek láthatók, akiket csak melegen tartó fólia takar.
A Monsanto leghíresebb termékének, a Roundupnak a hatóanyaga, a glifozát miatt több ezren fordultak igazságszolgáltatáshoz. A panaszosok szerint mintegy 4 ezren lehetnek azok, akik daganatos betegségük kialakulásáért a hírhedt gyomirtót okolják. Júliusban elkezdődtek a lényegi meghallgatások az első egyéni perben, egy szövetségi bíró pedig engedélyezte, hogy egy több száz panaszossal indult csoportos kereset is esküdtszék elé kerüljön.
Az Amerikai Egyesült Államokban több ezren fordultak az igazságszolgáltatáshoz a Monsanto cég leghíresebb terméke, a Roundup, és annak hatóanyaga, a glifozát miatt. A panaszosok ügyvédjei szerint összesen mintegy 4 ezren lehetnek azok, akik daganatos betegségük kialakulásáért a hírhedt gyomirtót okolják.
A 2006-os budapesti zavargásokhoz hasonló rendőri túlkapásokra került sor Bukarestben augusztus 10-én. Példátlanul sok könnygáz-gránátot lőttek ki, és arra sem volt még példa, hogy a csendőrök békés tüntetőkkel és újságírókkal szemben fizikai erőszakot alkalmazzanak.
A 2006-os budapesti zavargásokhoz hasonló rendőri túlkapásokra került sor Bukarestben augusztus 10-én. Példátlanul sok könnygáz-gránátot lőttek ki, és arra sem volt még példa, hogy a csendőrök békés tüntetőkkel és újságírókkal szemben fizikai erőszakot alkalmazzanak.
A szélsőségesen demagóg, macsó elnökök klubja újabb taggal gyarapodott az idén megválasztott Jair Bolsonaro személyében. A sokszor Donald Trumphoz vagy Rodrigo Dutertéhez hasonlított képviselő győzelme nagyrészt bizakodást ébreszt a helyi gazdasági elitben, amely nemcsak a neoliberális programhoz drukkol, hanem a beígért, drasztikus rendpárti intézkedésekhez is.
Brazília hajszálnyira van attól, hogy egy szélsőségesen demagóg és nem túl intelligens macsó ultra kerüljön az elnöki székbe: az elmúlt évtizedekben leginkább gyűlölködő, uszító mondásairól és a katonai diktatúra iránti csodálatáról hírhedt ex-katona, Jair Bolsonaro 17 pontos előnyét ugyanis nagyon nehéz lesz behozni az alig 3 hét múlva, október 28-án esedékes második fordulóban.
Az Egyesült Királyságot régóta támadják azzal, hogy amíg a felszínen az egyik legátláthatóbb és a korrupciótól leginkább mentes ország, valójában rengeteg piszkos pénz érkezik ide. Egy új törvény alapján a brit hatóságok elvehetik azt a vagyont, aminek az eredetét a tulajdonosa nem tudja igazolni. A törvény első áldozata Zamira Hadzsijeva, az azeri központi bank volt vezetőjének a felesége, aki egyetlen nap alatt 55 millió fontot költött.
Ötvenöt millió forintot költött egyetlen nap alatt az a nő, aki először veszítheti el fényűző belvárosi lakását Angliában egy új törvény miatt. Zamira Hadzsijeva az azeri központi bank volt vezetőjének felesége, és a gyanú szerint ő is azt csinálta, amit más korrupt keleti politikusok: Nyugaton élvezte az ellopott pénzt.
Soha annyi női jelölt nem pályázott még politikai tisztségre az Egyesült Államokban, mint a novemberi félidős választásokon. Talán ennél is fontosabb azonban, hogy a Republikánus Párt elvesztette a többségét a képviselőházban, így Donald Trump elnök politikai mozgástere szűkült.
Életünk legfontosabb választása – a kifejezés gyakran visszatér nemcsak Donald Trump kampányában, de a másik oldalon is, és az idei félidős választások tétjeit valóban hosszan lehet sorolni. Feminista szempontból is kiemelt jelentősége lehet a november hatodikai randevúnak: soha ennyi női jelölt nem pályázott még politikai tisztségre az Államokban.
Az EU éves GDP-je 1,9 százalékát kockáztatja, amennyiben a század végére az átlaghőmérséklet – az ipari forradalom előtti időszakhoz képest – több mint 3 fokkal emelkedik, azaz, ha a jelenlegi pályánkon nem történik változás. E becslések az Európai Bizottság (EB) Közös Kutatóközpontjának (Joint Research Centre, JRC) legfrissebb tanulmányában szerepelnek, az EB pedig erre alapozva is mutatja majd be szerdán hosszú távú stratégiáját a klímaváltozással kapcsolatban.
Az EU éves GDP-je 1,9 százalékát kockáztatja, amennyiben a század végére az átlaghőmérséklet – az ipari forradalom előtti időszakhoz képest – több mint 3 fokkal emelkedik, azaz, ha a jelenlegi pályánkon nem történik változás. Ez évi minimum 240 milliárd eurós veszteséget jelent.
2018 decemberében a látványos szakszervezeti megmozdulásokhoz, relatíve kemény szociális konfliktusokhoz szokott Franciaországban az üzemanyag adójának emelése ellen támadt „sárga mellényes” zendülés tartotta izgalomban a kedélyeket. A média és a politika egyaránt óvatosan kezeli az újszerűnek és kiszámíthatatlannak tűnő mozgalomkezdeményt, amely hangot ad egy sokkal mélyebb és komplexebb, a társadalom jelentős részében fellelhető elégedetlenségnek is.
A látványos szakszervezeti megmozdulásokhoz, relatíve kemény szociális konfliktusokhoz szokott Franciaországban néhány hete egy rendhagyó jelenség, az üzemanyag adójának emelése ellen támadt „sárga mellényes” zendülés tartja izgalomban a kedélyeket.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
A hivatalos közzétételekre alapozott számításaink szerint Mészáros Lőrinc és családtagjainak cégei tavaly nettó 265 milliárd forint értékű tendert nyertek el,...
A 230 milliárd eurós (körülbelül 74 ezer milliárd forintos) pénzmosási botrányban érintett Danske Bank huszonkét jelöltet utasított maga mögé, elnyerve...
Idén is összeállítottuk toplistánkat az elmúlt év legnépszerűbb anyagaiból. A legolvasottabb tényfeltáró cikk a magánrepülőgépes-luxusjachtos nyomozásunk volt, a legnézettebb videóriport...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!